Poniedziałek, 23.09.2019, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Ścieżka Kościelna przejdzie remont

23.10.2008, 15:32:59 Rozmiar tekstu: A A A
Ścieżka Kościelna przejdzie remont

Miasto przeznaczy ponad 116 tys. zł na dofinansowanie prac remontowo – konserwatorskich dwóch elbląskich zabytków – Ścieżki Kościelnej na Starówce i dachu Kościoła Św. Wojciecha. Środki finansowe przekazane w formie dotacji pochodzić będą z miejskiego budżetu.

Prezydent Elbląga 7 października br. powołał Komisję opiniującą wnioski o udzielenie dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na terenie Elbląga. Do Komisji wnioski złożyły dwie elbląskie parafie.

Parafia Katedralna Rzymskokatolicka Św. Mikołaja przy ul. Mostowej zawnioskowała o środki na prace remontowo-konserwatorskie ceglanych łęków odcinkowych rozpartych między bocznymi ścianami zabytkowych kamienic znajdujących się na tzw. Ścieżce Kościelnej.

Ścieżka Kościelna jest unikalnym w skali kraju zabytkiem, stanowiąc od czasów średniowiecza przejście pomiędzy budynkami Starego Miasta. Współcześnie Ścieżka pełni wciąż tą samą funkcję, będąc jednocześnie jedną z głównych atrakcji architektonicznych Starówki.

Miasto dofinansuje prace remontowo-konserwatorskie Ścieżki w kwocie 40 tys. zł, co pokryje znaczącą część kosztów robót.

Drugi z wniosków złożyła Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Wojciecha przy ul. Wiejskiej. Na dachu neogotyckiego kościoła niezbędne okazały się prace budowlano – konserwatorskie. Na tym cennym architektonicznie obiekcie wymianie mają ulec uszkodzone elementy więźby dachowej. Dach kościoła o powierzchni 1086 m kw. zyskać ma nową dachówkę ceramiczną.

Z miejskiej kasy na powyższe prace przeznaczona zostanie dotacja w wysokości 76 tys. 446 zł.

Decyzję o udzieleniu przez miasto dotacji na prace w obu zabytkach podjęli na dzisiejszej sesji elbląscy radni.Fot. 1. Artur Borkowski
Fot. 2. Mateusz Milanowski

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ :(
  Czwartek, 23.10

  toć tą ścieżkę to dopiero co otwarto a już chcą remontować to jest jakiś wał...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.