Czwartek, 19.09.2019, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Za dwa lata ekspresówką do Pasłęka

20.10.2008, 21:38:43 Rozmiar tekstu: A A A
Za dwa lata ekspresówką do Pasłęka

Stało się to, na co z niecierpliwością czekali wszyscy podróżujący na trasie Elbląg – Pasłęk. Dzisiaj podpisano umowę na budowę tego odcinka drogi, który za dwa lata zmieni się w ekspresówkę z prawdziwego zdarzenia.

W ramach umowy wybudowana zostanie dwujezdniowa droga ekspresowa na odcinku 14 kilometrów. Jak wynika dalej z umowy, budowa potrwa dokładnie 22 miesiące od daty podpisania umowy, wyłączając okresy zimowe. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 662 miliony i 300 tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonaniem drogi zajmie się konsorcjum firm: Eurovia Polska S.A., Eurovia Verkehrsbau Union GmbH, Warbud S.A., PU-T „OL-TRANS”, Drogomex Sp. z o.o.

Zapewne po chwili radości kierowców, którzy przeczytali powyższy akapit, ogarnęła obawa związana z wydłużeniem czasu przejazdu na tym odcinku „siódemki”. Jak zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, większość prac prowadzonych będzie poza istniejącą drogą. Dwujezdniowa droga ekspresowa będzie o przekroju poprzecznym 2 na 2 od węzła „Elbląg-Wschód” do węzła „Pasłęk Północ”.

Podłączenie do drogi będzie się odbywało poprzez trzy węzły – Pasłęk Północ, Bogaczewo i istniejący Elbląg-Wschód. Dla zapewnienia połączeń z przyległym terenem, wybudowane zostaną drogi gospodarcze, przebudowana zostanie infrastruktura nad- i podziemna kolidująca z projektem, wybudowane zostaną wiadukty i tunele na przecięciu z poprzecznymi drogami lokalnymi oraz przejścia ekologiczne dla małych i dużych zwierząt. Tylko w niezbędnym zakresie do ochrony przed hałasem postawione zostaną ekrany akustyczne.

Ze względu na do to, iż proponowany wariant drogi S7 częściowo naruszał obszar odkrytej w 1982 roku osady Truso mieszczącej się w Janowie, na terenie planowanej inwestycji przed rozpoczęciem robót drogowych zostały wykonane badania archeologiczne, które wydłużyły oczekiwanie na zezwolenie pod budowę.

Prace archeologiczne trwały od maja 2007 roku do sierpnia bieżącego roku i objęły 400 arów terenu w okolicach Janowa. Wykonawcą tychże badań było samo Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Łączny koszt tych badań wraz z opracowaniem wyników wyniósł około 2,7 miliona złotych. Sporządzone wyniki Muzeum ma przekazać GDDKiA i Krajowemu Ośrodkowi Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie do końca bieżącego miesiąca.
Fot. Mateusz Milanowski

Milan

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ elblazanin
  Wtorek, 21.10

  I znow przetarg na budowe drogi wygrala jakas firma KRZAK zalozona specjalnie na ta budowe a pozniej sie wszyscy dziwia ze zle ,ze nierowno ciekawe kto sie znow na tym oblowil i kto dopuszcza takie firmy do przetargow

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.