Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Naukowy sukces Mateusza Turka z I LO

24.01.2023, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Naukowy sukces Mateusza Turka z I LO

Uczeń z klasy trzeciej I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu - w wyniku eliminacji pisemnych (14 stycznia br.) i ustnych (21 stycznia br.) - uzyskał pierwszą lokatę w okręgowym etapie 49. Olimpiady Historycznej orgaznizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Instytut Historii Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.


Olimpiada Historyczna dla licealisty to nie tylko okazja do sprawdzenia swojej wiedzy, ale również sposobność do spotkania i dyskusji ze znanymi polskimi historykami, a także rówieśnikami mającymi podobne zamiłowania do historii.


Sam Mateusz bardzo ciekawie opowiada o swojej pasji do historii: Wygranie tego etapu było dla mnie zaskoczeniem . Co prawda gdzieś w głowie miałem nadzieję na awans, ale na pewno nie z pierwszej lokaty. Teraz wciąż jeszcze niedowierzam temu wynikowi. Mimo wszystko jestem szczęśliwy i gotowy do podjęcia nauki, aby być zdolnym do dalszych zmagań, gdzie będę reprezentował nasze województwo w etapie centralnym olimpiady. Systematyczna praca z prostym planem (bo taki jest najlepszy) zaowocowała największym sukcesem w moim życiu.


Sama przygoda z historią zaczęła się dla mnie dawno temu. Już od czwartego roku życia pasjonowała mnie ta dziedzina wiedzy. Na początku, kiedy jeszcze nie umiałem czytać robiła to za mnie mama.


Czytanie o ataku na Pearl Harbor było dla mnie nagrodą, podobnie jak słuchanie bajek Hansa Christiana Andersena. Oczywiście wtedy najbardziej interesowały mnie obrazki, ale poznałem także magię słowa pisanego. Do dziś pozostał we mnie częściowo ten uproszczony pogląd na historię, który wyrobiłem sobie w dzieciństwie. Dla mnie historia jest starciem bohaterów Dobra i Zła, którzy prowadzą dzieje ludzkości ku konkretnemu celowi.


Studiuję wszelkie dzieje naszej cywilizacji właśnie po to, by odpowiedzieć sobie na pytanie „quo vadis?”. Dotąd stoję przy tezie, że dzieje ludzkości są jak strzała dążąca do celu (wedle tradycji hebrajskiej).


Obecnie Mateusz przygotowuje się do eliminacji centralnych, które w tym roku odbędą się w Gdańsku. Raz jeszcze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu

 

 

 

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Xyz
  Wtorek, 24.01

  Gratulacje i powodzenia!!! Oby więcej takich pozytywnych wiadomości :-)

 2. 2
  +6
  ~ autorytet rankingowy
  Wtorek, 24.01

  Gratulacje!!! Nie ranking a pasje ludzi na miarę swoich możliwości stanowią o szkole - możesz, nie musisz. Pamiętaj, baw się na studniówce, bo nie zdasz matury :):):)

 3. 3
  --4
  ~ historia magistra vitae est
  Wtorek, 24.01

  No cóż, nie wiem co myśleć o tym młodym człowieku. Fajnie, że ma jakieś życiowe pasje, że interesuje się historią ale..."starcie bohaterów dobra i zła"? Co to z bzdety i dziecinada, chyba się książki historyczne z komiksami Marvela za mocno chłopakowi pomieszały. Może z tego kiedyś wyrośnie i zacznie traktować historię na poważnie.

 4. 4
  +2
  ~ Znak Zorro
  Wtorek, 24.01

  @historia... - Dokładnie tak. Jeszcze ta "strzała wedle tradycji hebrajskiej", no wszystko mnie natenczas opadło;

 5. 5
  --3
  ~ brawo mateusz
  Wtorek, 24.01

  ~zorro - tobie nic nie opadło, bo taki zgorzknialec ma permanentny zwis od dzieciństwa. Podobnie ten @historia ... - każdy ma prawo widzieć przeszłość i przyszłość zgodnie ze swoim wyobrażeniem i analizą. Historia w stylu "kto, kiedy" nie jest historią. niie bez przyczyny profesorowie historii są tak samo nudni jak prawnicy (Ziobro np). Obyś pozostał sobą Mateuszu!

 6. 6
  +2
  ~ Znak Zorro
  Wtorek, 24.01

  Do tego tam wyżej malkontenta; Kompletna bzdura - jeśli coś się widzi "zgodnie ze swoim wyobrażeniem i analizą" pomijając fakty oraz ich kreatorów, to nie ma mowy o historii, ale co najwyżej o historycznym fantasy. Historia, to przede wszystkim zachodzące na przestrzeni lat i wieków procesy oraz wydarzenia, które ktoś zwykle zapoczątkował - i o ile sam nie jestem zwolennikiem przeładowania danego tematu nieistotnymi datami, o tyle "kto?" i "dlaczego?", to jest ESENCJA nauki zwanej historią. Potem ludzie o tego rodzaju podejściu do historii zostają np. dyletanckimi czynownikami w IPN albo inszymi historycznymi ignorantami, często kończąc w prawicowych partiach politycznych- nie idźcie tą drogą!;]

 7. 7
  --3
  ~ Hades
  Wtorek, 24.01

  Zorro,no nic dodac nic ująć. Mądrzejszy od karabinu maszynowego. Sok z buraka,a nie zorro. No i pytanie ile Matka rodzicielka musiała zjeść sniegu żeby takiego bałwana urodzić. No i Ojciec się też zapomniał, bo spłodzil,a potem zapomniał że nie unicestwil.

 8. 8
  --3
  ~ de Bill?
  Środa, 25.01

  Zorro, ty jesteś wzorcem durnia. Nie dziwi, że elbląskiego głupka, bo na 100% jesteś z ludu "47. A Mateusz zasłużył na laur i uznanie także dlatego że ma swoją, a nie twoją, umiejętność analizy historii. ty, jako wzorzec głupka, jesteś tak łatwy w prowadzeniu jak niemiecki mercedes na ukraińskich tablicach.

 9. 9
  --2
  ~ zdziełany w krzakach
  Środa, 25.01

  ~Znak Zorro - czy ty nie jesteś tym słynnym elbląskim nierobem? Albo nawet naszym dobrem elbląskiego pustogłowia, czyli MaRyjuszkiem?

 10. 10
  +3
  ~ Arc
  Środa, 25.01

  Dobrze, że chłopak interesuje się historią, bo to "nauczycielka życia" jest. Co prawda on sam widać po jego wypowiedzi, jeszcze do tego nie doszedł i życzę mu aby to zrozumiał, bo w przeciwnym razie mógłby zostać jakimś histerykiem (jak tusk, czy komoruski) w przyszłości zamiast historykiem.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2688870429993