Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Minister edukacji zapowiada zwolnienia nauczycieli. "Trudno traktować te słowa poważnie"

03.01.2023, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Minister edukacji zapowiada zwolnienia nauczycieli. "Trudno traktować te słowa poważnie"
Źródło: pixabay.com/zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, zamiast noworocznych życzeń dla nauczycieli, zapowiedział zwolnienia. - W tej chwili nie dość, że mamy przepełnione klasy, to jeszcze brakuje nauczycieli. Ci, którzy są, pracują na 1,5 czy 2 etatach. Zanim zadeklaruje się zwolnienia, warto zainteresować się, jak funkcjonują szkoły - plany szefa resortu edukacji komentuje Gerhard Przybylski z elbląskiego oddziału ZNP. 

 

Słowa ministra Przemysława Czarnka zelektryzowały środowisko pracowników oświaty. Podczas świątecznej przerwy, w rozmowie na antenie Radia Zet stwierdził on, że "w perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli". Miałoby to dotyczyć głównie szkół średnich i wynikać z nadchodzącego niżu demograficznego. Ponownie na ten temat minister wypowiedział się już w Nowy Rok, w TVP. 

 

Potężny niż demograficzny wschodzi, zwłaszcza do szkół średnich, i nie będzie dyskusji na temat tego, ilu nauczycieli brakuje, tylko będzie dyskusja na temat tego, ile tysięcy nauczycieli nie będzie miało godzin dla siebie, bo jak nie ma dzieci, to nie ma godzin i to w każdym obszarze

- podkreślał Przemysław Czarnek.

 

Zdaniem szefa resortu edukacji jednym z rozwiązań problemu mogłoby być wcześniejsze wysyłanie nauczycieli na emeryturę. "Musimy powrócić do dyskusji na temat wcześniejszej emerytury po 20 latach pracy przy tablicy i do emerytury po 30 latach pracy w ogóle", podkreślił. Czy nauczyciele, rzeczywiście powinni się obawiać spełnienia zapowiedzi?

 

Naprawdę chciałbym, aby oświata w Polsce wreszcie miała kogoś, kto interesuje się oświatą, przyszłością naszego państwa i młodego pokolenia. Zanim zadeklaruje się ilu i skąd nauczycieli się zwolni, warto zainteresować się tym, jak funkcjonują szkoły. Od lat robi się rewolucje, a jednocześnie zapomina się o nauczycielach, również tych, którzy np. mają uczyć zawodów, jeśli już mówimy o szkołach średnich.  Obecnie mamy sytuację, gdy nauczycieli jest za mało. Ci, którzy są, często pracują na 1,5 czy 2 etatach. Jednocześnie klasy są obecnie bardzo liczne, to sprawia, że nauczyciel ma mniej czasu dla ucznia, jego praca jest trudniejsza, ale inna jest jej jakość

- o komentarz planów szefa MEiN poprosiliśmy Gerharda Przybylskiego, prezesa Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu. 


- Owszem niż demograficzny będzie i będziemy musieli się zmierzyć. Nie sądzę jednak, że skala będzie tak duża. Choć obecnie w oświacie mamy taki rozgardiasz, że ciężko zorientować się o, co właściwie w niej chodzi. Trudno te zapowiedzi i liczby brać na poważnie - dodaje.

 

Co na temat zapowiedzi Przemysława Czarnka sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? Piszcie w komentarzach. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ to tyle
  Wtorek, 03.01

  A ZNP to jest od czego ? Panie Przybyski może czas na emeryturę? Nieskuteczność związku porażająca .

 2. 2
  +5
  ~ sapiens
  Wtorek, 03.01

  Ani Czarnek ani Gerhard nie powinni mówić o oświacie bo nie mają nic do powiedzenia. Odejścia nauczycieli z zawodu były, są i będą - emerytura, renta, zmiana zawodu, emigracja, ... .Przy takim poziomie demografii będzie mniej uczniów i to spowoduje zmniejszenie zatrudnienia bo nie zakładam że samorządy zechcą utrzymywać minimalną ilość uczniów w klasie - klasy będą przeładowane , zatrudnienie nauczycieli zmniejszone a subwencja pójdzie na łatanie dróg. Od 1989 oświata nie jest dla ucznia - on ma wygrywać wyścigi szczurów a nie zdobywać wiedzę i się socjalizować (wychowywać społecznie). Dzwon głośno zawył a będzie po staremu

 3. 3
  +11
  ~ Magnat Biznesu
  Wtorek, 03.01

  Może to i lepiej ? Sądząc po jakości produktu jaki wychodzi ze szkół, mniej edukacji może wyjść nam na dobre. Wiadomo nie od dziś, że na nauczycieli, z wyjątkiem ludzi z powołaniem, idą głównie lenie i głąby. Zanim się wzburzycie, powiem, że pracowałem z nauczycielami i nie mam dla was dobrych wieści. Nie jesteście żadną inteligencją ani elitą. To nie XIX wiek.

 4. 4
  +4
  ~ Homo
  Wtorek, 03.01

  Wracaj do szkoły uczyć się interpunkcji

 5. 5
  +3
  ~ edukacja
  Środa, 04.01

  20h/tydzien, rok (!) płatnego urlopu.....wieczne korepetycje (!) mniemanie jak królowa Bona.... obraz nauczycielstwa... bleee

 6. 6
  +2
  ~ Dał głos
  Środa, 04.01

  dlaczego tego pana nie było na konferencji posłanki Falej? boi się wszystkiego

 7. 7
  0
  ~ Bezsens
  Środa, 04.01

  Wakatów brak, Pan Gerard tez pojęcia nie ma o wolnych miejscach w ośiwacie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3104660511017