Poniedziałek, 20.09.2021, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Liceum Pijarów – dobre miejsce

21.06.2021, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Liceum Pijarów – dobre miejsce

Szkoły prowadzone przez Zakon Pijarów można znaleźć na mapie całej Polski, a także Europy i świata. Działalność edukacyjna zakonu sięga początków XVI w. Pietas et Litterae - Pobożność i Nauka to hasło przewodnie zakonu i koncepcja edukacyjna realizowana po dziś dzień. Jedna ze szkół prowadzonych przez Zakon Pijarów znajduje się także na mapie Elbląga.

Co wyróżnia Zespół Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja spośród innych szkół w mieście?

Przede wszystkim w szkole prowadzonej przez ojców pijarów edukacja jest nierozerwalnie związana z wychowaniem młodego człowieka w wymiarze wieloaspektowym, biorąc pod uwagę jego możliwości intelektualne, społeczne, uczuciowe i duchowe. Równolegle do procesu edukacyjnego, chcemy pomagać uczniom w odkrywaniu ich własnej ścieżki życia opartej na wartościach katolickich. Takie podejście wymaga indywidualnego traktowania każdego ucznia, i to jest kolejny wyróżnik naszej szkoły. Zindywidualizowanie, wzmacnianie relacji, życzliwość i szacunek do drugiego człowieka.

Jak zorganizowane są zajęcia w szkole?

W skład Zespołu Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja w Elblągu wchodzi Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów z oddziałami przedszkolnymi (zerówka) i Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów. W liceum realizowane są rozszerzone siatki godzin.              

W istniejących klasach licealnych jest profil matematyczno- politechniczny (matematyka i fizyka) i humanistyczny (j. polski i historia), z językiem angielskim realizowanym w rozszerzeniu. Nasi uczniowie uczą się także drugiego języka nowożytnego,  niemieckiego lub hiszpańskiego. Każdy kto śledzi różne rankingi i zestawienia o wynikach np. matur wie, że utrzymujemy bardzo wysoki poziom nauczania, a nasi absolwenci zdają egzaminy maturalne ze świetnymi wynikami i nie mają problemu w dostaniu się na wybrane kierunki studiów. A to wszystko w atmosferze życzliwości i dobrych relacji nauczyciel - uczeń. Bez ślepego pościgu za tym, że za wszelką cenę muszę być najlepszy.

Czy szkoła prowadzi także różnorodne działania innowacyjne?

Tak. To prawda. Staramy się być szkołą przyjazną dla ucznia. Nasza dyrekcja i grono pedagogiczne to zaangażowani nauczyciele, poszukujący innowacyjnych rozwiązań w realizacji celów przedmiotowych, wychowawczych czy motywacyjnych. W  szkole stawiamy na interdyscyplinarność. Od roku szkolnego 2021/2022 planujemy wprowadzić elementy oceniania kształtującego - chcemy, by oceny w naszej szkole też uczyły, a nie stresowały i straszyły!

Czy w szkole oprócz nauki jest coś jeszcze?

W naszej – tak!!! Trzeba pamiętać, że jesteśmy jedną z kilku szkół pijarskich w Polsce (Warszawa, Łowicz, Poznań, Bolesławiec, Katowice, Kraków, Rzeszów) i jako część tej wspólnoty uczestniczymy w działaniach organizowanych przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów, mających na celu integrację środowisk dzieci i młodzieży. Są to Spotkania Młodzieży Pijarskiej w Krakowie, Piarist Youth Meeting, Kurs Animatora Pijarskiego, Przegląd Teatrów Pijarskich w Łowiczu, Bieg im. o. Józefa Jońca SP w Poznaniu, Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie, na Litwie i Łotwie. To bardzo ciekawe i integracyjne wydarzenia, w których nasza młodzież chętnie bierze udział. O tym, że liceum pijarów to coś więcej niż tylko „szkoła” świadczy szerokie grono absolwentów, którzy przez cały czas utrzymują kontakt z nami.
 

Więcej informacji o szkole i zasadach jej funkcjonowania można  dowiedzieć się w sekretariacie szkoły pod numerem telefonu 572774681, drogą elektroniczną: elblagpijarzy@wp.pl , na profilu szkoły https://www.facebook.com/elblagpijarzy  lub osobiście odwiedzając nas przy ul. Saperów 20 w Elblągu.
 


..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.