Piątek, 27.05.2022, Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

W-f zamiast religii? "Tylko w Elblągu 3,3 mln idzie na pensje katechetów, te pieniądze można wydać na zdrowie dzieci"

01.06.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
W-f zamiast religii? "Tylko w Elblągu 3,3 mln idzie na pensje katechetów, te pieniądze można wydać na zdrowie dzieci"
Fot. Adrian Sajko

Badania pokazują, że coraz więcej dzieci ma nadwagę. Po pandemii ta sytuacja się pogłębi. Dlatego proponujemy, aby zamienić jedną godzinę lekcyjną religii na lekcję wychowania-fizycznego - mówi posłanka Monika Falej. Dziś, 1 czerwca, posłowie Lewicy złożyli w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

 

Tylko w Elblągu rocznie wydaje się 3,3 mln zł na wynagrodzenia dla katechetów. Warto część tych pieniędzy przeznaczyć na zdrowie dzieci. Już w tej chwili, jak pokazują badania, druga dziewczynka i co trzeci chłopiec w wieku od 5 do 9 lat ma nadwagę. Za chwilę będzie to jeszcze poważniejszy problem. Dlatego zaproponowaliśmy, aby jedną lekcję religii zmienić w planie na lekcję wychowania fizycznego

 

- dodaje Monika Falej, posłanka Lewicy.

Zdaniem posłanki z okręgu elbląskiego i jej koleżanek i kolegów z klubu Lewica Razem w Polsce należy wprowadzić więcej systemowych rozwiązań dotyczących dzieci, wśród nich jest m.in. wprowadzenie bezpłatnych posiłków dla uczniów oraz zmiany programu nauczania, poprzez wprowadzenie edukacji prozdrowotnej i klimatycznej. O części z nich Monika Falej mówiła dziś, 1 czerwca, w Elblągu podczas konferencji prasowej.

 

Wczoraj złożyliśmy projekt ustawy zwiększający urlop tacierzyński z 2 do 6 tygodni. Kolejna sprawa. Należy wzmocnić opiekę psychologiczną. W każdej szkole powinien funkcjonować psycholog. Wcześniej Polska liderowała, jeśli chodzi o liczbę osób wymagających pomocy psychologicznej. Teraz po pandemii to jest dramat. Nawet ośmioletnie dzieci popełniają samobójstwo. To pokazuje skalę problemu. Tylko w ciągu pierwszego kwartału tego roku aż 271 dzieci podjęło próbę samobójczą. To jest o 271 za dużo. Ta pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży jest niezbędna

 

- mówi Monika Falej.

Posłanka 1 czerwca przypominała również o dzieciach wojny. - Przygotowujemy ustawę, która zrównywałaby osoby w jesieni życia, które przeżyły II wojnę światową z kombatantami. Dzięki temu osoby te miałby takie same uprawnienia. W tej chwili ich nie mają. Tego zapisu brakuje w obowiązujących przepisach - dodała.

 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%37.5 %62.5


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ obserwator elblaga
  Wtorek, 01.06

  Brawooooooooo!!!!!!!!!!!!!

 2. 2
  +14
  ~ e-g
  Wtorek, 01.06

  pani posłanka oderwana od rzeczywistości szkolnej - absencja na WF nadal wysoka

 3. 3
  +2
  ~ Kronikarz Truso
  Wtorek, 01.06

  to jest nic (pieniądze należycie wydane) w porównaniu z tym co rozkradli, zdewastowali i zaprzepaścili członkowie i sympatycy PPR, PZPR i SLD w latach 1944 - 2021 !!!!! Przykładem jest dewastacja i zapyziałość Elbląga, tego Elbląga. Nawet doczesne szczątki nieboszczyka Henryka Słoninę złożono do grobu hen daleko od tego miasta !!!!

 4. 4
  --11
  ~ Obserwator
  Wtorek, 01.06

  Tężyzna fizyczna nie idąca w zgodzie z Przykazaniami Bożymi, w wielu przypadkach obraca się przeciwko ludziom. Religia jest dla ludzi myślących szukających piękna i dobroci w życiu doczesnym i przyszłym. Już przed tą Panią było wielu głosicieli , którzy upatrywali szczęścia dla ludzkości w wyeliminowaniu religii i Boga z życia publicznego. W każdym przypadku doprowadzało to do wynaturzeń człowieka i nieszczęść milionów niewinnych osób. Religia uczy postępowania, które na pierwszy rzut wydają się nie racjonalne. Bo po co uczciwie pracować, kiedy można roztaczać nierealne perspektywy i z tego dobrze żyć. Nie brudząc sobie rąk. Po co budować dom na skale, kiedy łatwiej wybudować go na piasku, a że przyjdą życiowe niepowodzenia i domek się rozleci, to i tak będzie twoja wina, a nie tego

 5. 5
  +8
  ~ pat
  Wtorek, 01.06

  qrcze ile możnaby godzin pracy psychologa opłacić z pieniędzy zaoszczędzonych na obniżce kwoty wolnej od podatku dla posłów w tym tej posłanki, ile na likwidacji biur poselskich do których i tak nikt nie zaglada bo i po co? T ego lewica nie sklada jako projekt ustawy? " a ja wam Inflanty darowuje" bo nie moje

 6. 6
  +7
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 02.06

  Ruchy pozorne pod publiczkę? Bo przecież posłanka, mam nadzieję wie kto stanowi prawo-wiekszość parlamentarna, a więc swoje złote myśli może głośno mówić tylko co z tego wynika? Kompletnie nic poza kilkoma artykułami. Spokojnie i tak drugiej kadencji nie dostanie.....

 7. 7
  +7
  ~ widz
  Środa, 02.06

  postulat rzeczywiście pod publiczkę.swoją drogą jak ,jak widzę,że wiekszość rodziców robi krzywdę swoim dzieciom podwożąc je pod same drzwi szkoły bo za ciężko przejść kilkadziesiąt metrów to zastanawiam się co z nich wyrośnie.wf jest z pewnością bardziej pożyteczny niż religia.większość zadeklarowanych katolików to hipokryci,o przykazaniach dekalogu nie myślą wcale.

 8. 8
  +6
  ~ spoko
  Środa, 02.06

  Kiedyś były lekcje Wychowania Obywatelskiego pani posłanko może to przywrócić

 9. 9
  --2
  ~ Ojciec dziecka
  Środa, 02.06

  Lewactwo się odzywa

 10. 10
  +9
  ~ cogito
  Środa, 02.06

  Religia jest przedmiotem dodatkowym. Uczestniczą w niej tylko chętni, których rodzice na początku roku złożą taką deklaracje. A druga sprawa to fakt, że z roku na rok coraz więcej zwolnień z w-fu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0810151100159