Wtorek, 24.11.2020, Imieniny: Flora, Jan, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

25 maja zostaną otwarte szkoły dla klas 1-3? "Sprawa jest bardzo skomplikowana"

15.05.2020, 15:20:00 Rozmiar tekstu: A A A
25 maja zostaną otwarte szkoły dla klas 1-3? "Sprawa jest bardzo skomplikowana"
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

- Wczoraj (15.05.)  Główny Inspektor Sanitarny, jak i Minister Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej przekazali nam wytyczne dla szkół podstawowych, dla klas od 1 do 3. Te wytyczne to  kilka stron, kilkadziesiąt zapisów, które należy wypełnić, aby można było w sposób bezpieczny zapewnić pobyt dzieci w szkołach. Nie wiemy tylko czy od 25 maja będzie można otworzyć szkoły dla klas 1-3, czy będzie taki obowiązek. Czekamy  na rozporządzenie - zaznaczył podczas dzisiejszej wideokonferencji Janusz Nowak, Wiceprezydent Elbląga.

 

Problemów organizacyjnych jest bardzo wiele. Co do organizacji pracy Ministerstwo się nie doniosło. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale  normalne w klasie jest 25 dzieci, a w okresie od 25 maja może być ich 12, a w wyjątkowych przypadkach 14. Oznacza to, że nauczyciel do południa będzie musiał się zajmować grupą 12 uczniów, a po południu zdalnie będzie realizować podstawę programową dla pozostałej części dzieci, bo nikt nauczycieli z tego obowiązku nie zwolnił. Nie wiemy, jak to zrobić. Będziemy się nad tym zastanawiać. Być może jakieś wytyczne spłyną z Ministerstwa

- stwierdził Janusz Nowak.


- Nie może być tak, że otwierane będą jednostki edukacyjne, a nie zapewnimy bezpieczeństwa. Podstawowym warunkiem jest pewność, że będzie to funkcjonowało w bezpiecznych warunkach - dodał Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.


Jak na razie nie wiadomo, czy w Elblągu szkoły dla uczniów klas wczesnoszkolnych zostaną otwarte 25 maja. - Po analizie wytycznym mogę powiedzieć, że sprawa jest bardzo skomplikowana - dodała Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji. - Jeżeli rozporządzenie tego nie ureguluje to będzie to niezwykle trudne.


Jeden z problemów dotyczy kadry. - Podobnie, jak w przedszkolach, jest wskazanie, aby kadra nie przekraczała  60 roku życia. To jest już duża bariera. Trudno też jest przyjąć, że nauczyciel nauczania początkowego  będzie pracować w czasie 40 godzin, a nie 18, jak to ma zapisane w Karcie Nauczyciela. Tych problemów jest bardzo, bardzo dużo - podkreśliła Małgorzata Sowicka.

Skoro nauczyciel w klasie będzie mógł przeprowadzić lekcje z jedną grupą, a zdalnie z drugą oznacza to, że pracy będzie miał dwa razy więcej. Czy UM dysponuje środkami na pokrycie kosztów związanych z nadgodzinami?

 

Jeżeli rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej nakaże nam otwarcie szkół dla klas 1-3 z obostrzeniami 12 osób, a nauczanie będzie zdalne dla pozostałej części w godzinach popołudniowych, to oczywiście my takie pieniądze będziemy musieli znaleźć. Co prawda jeszcze nie wiem, gdzie mielibyśmy je znaleźć. Oczywiście będziemy zwracać się do Ministerstwa o dodatkowe środki na ten cel

- stwierdził Janusz Nowak.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Korona
  Piątek, 15.05

  A od wrzesnia w 9 maja być klasy 30 osobowe. Ciekawe kto to wymyślił i jak to się teraz odbedzie przy wirusie.

 2. 2
  --2
  ~ Gaga
  Piątek, 15.05

  Może na ulicy albo na polu poszukajcie pieniędzy. Może obniżycie sobie pensje . Może tez pan pani wzorować się na innych miastach oni już maja rozwiązania i nie widza problemu, a tu jak zwykle trudne do ogarnięcia

 3. 3
  +2
  ~ Ada
  Piątek, 15.05

  Przecież w szkole mają być tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze czyli tkz. opieka świetlicowa, nie lekcje. To co, te dzieci wrócą do domu i będą siedzieć nad lekcjami? Nie rozumiem?!

 4. 4
  0
  ~ :(
  Sobota, 16.05

  Czytajcie uważnie. Ministerstwo mowi o zajeciach opiekunczo-wychowawczyvh z elementami dydaktycznymi. Albo jak Piontkowski wyrazil sie "jakieś zajecia dydaktyczne".

 5. 5
  +1
  ~ Nie licz komuś pieniędzy, pilnuj siebie.
  Niedziela, 17.05

  Gaga - Czy Ty jesteś normalna, normalny. Nie pisz głupot jak nie wiesz o co chodzi. Równie dobrze możesz pouczać żołnierzy, aby nie strzelali na wojnie, a personel medyczny przyjmował tylko zdrowych pacjentów. Ciekawe w jakim według Ciebie zawodzie można pracować za minimum wynagrodzenia, a jeśli myślisz, że urzędnicy zarabiają olbrzymie pieniądze to jesteś w błędzie. Wysokie zarobki w Polsce to mają handlarze narkotyków, żywym towarem, przemytnicy wódy i papierochów.

 6. 6
  0
  ~ A o co chodzi?
  Niedziela, 17.05

  Może nie ogarniam kuwety ale kto ma wskazać które dzieci z danej klasy mają znajdować się przed południem w szkole, a które mają być nauczane zdalnie? Nauczyciel? Rodzice? Dyrektor? Czy losowanie?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9588840007782