Wtorek, 24.11.2020, Imieniny: Flora, Jan, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Przedszkola i żłobki zostaną w Elblągu otwarte 18 maja, ale nie dla wszystkich?

15.05.2020, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przedszkola i żłobki zostaną w Elblągu otwarte 18 maja, ale nie dla wszystkich?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej pozwoliło na ponownie otwarcie żłobków i przedszkoli od 6 maja. Elbląskie placówki pozostały jednak zamknięte. Kiedy to się zmieni?
 
Podczas zwołanej dziś (15.05.) wideokonferencji Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak przyznał, że placówki nie są jeszcze gotowe na przyjęcie dzieci. - Wiadomość o możliwości otwarcia placówek otrzymaliśmy 30 kwietnia. Po długim weekendzie wróciliśmy do pracy 4 maja, a od 6 maja mogły być pootwierane przedszkola i żłobki - mówił. - Podane były wytyczne, które należało spełnić, aby móc zapewnić bezpieczeństwo zarówno dzieciom, jak i personelowi.
 
- Nie mogliśmy ruszyć wcześniej - dodała Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji UM w Elblągu. - Chcieliśmy, aby nasze placówki były w pełni bezpieczne i z takim przekonaniem otworzymy je w poniedziałek. - Dyrektorzy żłobków i przedszkoli nie byli w stanie tego zapewnić od 6 maja, ani od poniedziałku, 11 maja. Zostały przyjęte procedury, które są niezbędne do tego, aby te placówki otworzyć. One w tej chwili są realizowane. Pomieszczenia będą przygotowywane do tego, aby od najbliższego poniedziałku przedszkola i żłobki nam podległe przyjmowały dzieci
 
– mówił Janusz Nowak
 
W pierwszej kolejności będą przyjmowane dzieci rodziców, którzy pracują na rzecz walki z koronawirusem. - Taka decyzja została podjęta przez pana Premiera i Ministra. To są wytyczne, które zostały zamieszczone na stronie Ministerstwa. My się ich trzymamy – stwierdziła Małgorzata Sowicka.
 
Wiceprezydent zapewnił, że przeprowadzone zostało rozeznanie, aby sprawdzić ilu rodziców jest zainteresowanych oddaniem dzieci do przedszkoli i żłobków.
 
Zrobiliśmy preselekcje, aby sprawdzić ile jest dzieci, których rodzice są zaangażowani w zwalczanie koronawirusa, bo te dzieci będą przyjmowane w pierwszej kolejności. Ale tych dzieci jest mniej niż 12, a taki ma być limit grupy (w szczególnych wypadkach 14 – przyp.red.), więc jeśli inni rodzice będą chcieli zgłosić swoje dzieci, aby grupa „dobiła” do 12 czy 14 to jak najbardziej mogą
 
– podkreślił Janusz Nowak.
 
- Jeżeli mamy grupę 8 osób, a według wytycznych może być ich 12 to będziemy mogli przyjąć jeszcze 4 dzieci. Nic tu nie stoi na przeszkodzie. Do dzisiaj nie wiedzieliśmy ile będzie rzeczywiście zainteresowanych osób. Przed chwilą spłynęła informacja na temat rzeczywistego zapotrzebowania. Przypomnę, że wcześniej było to 25 proc., a dzisiaj jest to 8 proc. - zaznaczyła Małgorzata Sowicka.
 
W związku z tym nie wszystkie przedszkola zostaną otwarte.
 
Przedszkole nr 3 się nie otworzy, bo tam nie ma żadnego zgłoszonego dziecka. To samo dotyczy Przedszkola nr 5. W Przedszkolu nr 34 jest jedno dziecko i tu zaproponujemy rodzicom inne przedszkole. Pozostałe placówki wahają się od kilku do kilkunastu dzieci. W Przedszkolu nr 17 jest 37 zgłoszonych dzieci
 
- wymieniała Małgorzata Sowicka.
 
Sytuacja zupełnie inaczej wygląda w przypadku żłobków. - Tu zapotrzebowanie jest o wiele większe. Zapotrzebowanie utrzymuje się na poziomie 25 proc., dlatego żłobki będą pracowały intensywniej. Otwieramy wszystkie trzy żłobki w czterech budynkach - dodała Małgorzata Sowicka.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ ej
  Piątek, 15.05

  jak to w przedszkolu 34 jest jedno dziecko?????? to dlaczego moje skoro zgłosiłam chęć nie zostało przyjęte z powrotem? co to za jakie żarty?!

 2. 2
  0
  ~ Gaj
  Piątek, 15.05

  A grupa 12 czy 14 osób to jest max, co nie oznacza,że tyle dzieci może być w każdej grupie. Przeliczane są metry2 z tego co mi powiedziano i możliwości przyjąć jest dużo mniej

 3. 3
  +1
  ~ kar.lekarzmed@wp.pl
  Sobota, 16.05

  Ej:to chyba nie pytanie tutaj a powinnaś zgłosić właśnie do przedszkola 34 .. A druga sprawa to dziwi mnie lekceważenie rodziców i posyła nie dzieci do przedszkoli. Zabawki pochowane, kredki, puzzle, misie itp. Ludzie został miesiąc szkoły /przedszkola czy warto te pare dni ryzykować?? Naprawdę nie dacie rady przez te max 20 dni roboczych ogarnąć im opieki we własnym zakresie....

 4. 4
  0
  ~ Uwaga
  Niedziela, 17.05

  Dzieci nie ma a nadal obsługa przedszkoli kopci papierochy na terenie . Chyba sa zakazy lecz są lamane. Gdzie kontrole i zakazy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2376470565796