Niedziela, 25.08.2019, Imieniny: Luiza, Patrycja, Ludwik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Elbląg: Nauczyciele nie rezygnują. Strajk może odbyć się w ponad 60 szkołach

12.02.2019, 07:00:25 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Nauczyciele nie rezygnują. Strajk może odbyć się w ponad 60 szkołach

Nauczyciele są zdeterminowani i nie zamierzają rezygnować ze strajku. Jak się dowiedzieliśmy, procedurę przygotowawczą do oficjalnego protestu rozpoczęli również nauczyciele w Elblągu i okolicach. Dyrektorzy ponad 60 funkcjonujących tu przedszkoli i szkół otrzymali żądania dotyczące podwyżek.

Nauczyciele domagają się podwyżek w wysokości 1000 zł do pensji zasadniczej. Związkowcy od miesięcy już walczą z rządem o wyższe władze. Na razie bezskutecznie. W związku z tym 10 stycznia ZNP zdecydował o przeprowadzeniu strajku.

Pierwszy etap wchodzenia w spór zbiorowy na terenie konkretnych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, czyli składanie żądań, zakończył się 8 lutego. Związkowcy występowali z żądaniem płacowym do pracodawców w placówkach objętych działaniem ZNP w całej Polsce.

Takie informacje poszły do dyrektorów tych szkół, w których ZNP ma swoich przedstawicieli. W Elblągu i okolicach jest to ponad 60 placówek, czyli zdecydowana większość. Nie mieliśmy przykładu, aby nauczyciele spoza związku przystąpili do protestu. Mają jeszcze na to szansę. Jesteśmy dopiero na początku drogi

- mówi Gerhard Przybylski, prezes ZNP Oddziału w Elblągu.

Teraz związek prowadzi rokowania, a następnie mediacje. I dopiero wówczas, kiedy mediacje zakończą się bez porozumienia, będzie można zorganizować referendum strajkowe.

Nie ma szans na to, żeby mediacje przyniosły rozwiązanie problemu. W tej chwili trudno jednak powiedzieć, kiedy odbędzie się strajk. Może w kwietniu, choć nie chcę wyrokować. Cała procedura dotycząca wchodzenia w spór zbiorowy trwa dosyć długo. Trudno w tej chwili powiedzieć, kiedy się zakończy

- dodaje szef elbląskich struktur ZNP.

Związkowcy wystąpili również z apelem do samorządowców.

Jako związek zawodowy podkreślamy potrzebę zapewniania samorządom odpowiednich środków finansowych na wypłacanie pensji w oświacie. Jednocześnie protestujemy przeciwko przenoszeniu na samorządy odpowiedzialności finansowej za podwyżki dla nauczycieli, co w ostatnim czasie czyni minister edukacji. Nasza akcja protestacyjna nie jest skierowana przeciw samorządom. Dlatego prosimy o zrozumienie i wsparcie, bo dla nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty decyzja o strajku nie jest łatwa. Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji

- przekonuje Sławomir Broniarz, prezes ZNP w liście do samorządowców.

Może się jednak okazać, że strajk uderzy w samorządy bardziej, niż spodziewają się związkowcy. Elbląg miał spore problemy już z ostatnimi podwyżkami dla nauczycieli, które kosztowały samorząd dodatkowe ponad 10 mln zł (ok. 4,5 mln zł podwyżka w kwietniu 2018 r. i 6,2 mln zł podwyżka w styczniu 2019 r.) Tych dodatkowych pieniędzy nie uwzględniono w subwencji oświatowej, która trafi do gminy miasto Elbląg. O zwiększenie rządowych subwencji występowało miasto i radni. Jak na razie z mizernym skutkiem.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ Zalosni
  Wtorek, 12.02

  Strajk!!! Do roboty a nie tylko kasa, daliscie się upoltycznic to teraz precz do szkol bo przez was re dzieciaki będą gląbami! Towarzystwo pieniaczy !

 2. 2
  +17
  ~ Alex
  Wtorek, 12.02

  Większość tych dzieciaków już nimi jest i ciężko cokolwiek wypracować z nimi

 3. 3
  +11
  ~ tempomat
  Wtorek, 12.02

  Z kim ZNP chce wejść w spór, bo o ile dobrze pamiętam ludzie od Gerharda startowali z list Wróblewskiego? Już się nie lubią czy to tylko mydlenie oczu?

 4. 4
  +2
  ~ Media
  Wtorek, 12.02

  Nauczyciele mają dostać podwyżki. To czego jeszcze chcą chyba batem by ich nauczył pracy.mają ferie,mają urlopy,mają wakacje kartę nauczyciela czego jeszcze. Zwalniać jak nie chcą pracować. Niech idą do marketów zarabiać, tam placa więcej.

 5. 5
  +5
  ~ Flis
  Wtorek, 12.02

  Ciągle im mało i mało.Czy ktoś i tam trzyma na siłę? Nie podoba się, niech idą do Biedronki, będą zasuwać za 1540 na rękę

 6. 6
  +2
  ~ Elbląg 2019
  Wtorek, 12.02

  Edukacja ważna dla każdego człowieka na świecie................ a tu tyle jadu. Pozdrawiam.

 7. 7
  +5
  ~ wist
  Wtorek, 12.02

  @ tempomat ~ czy ty cokolwiek rozumiesz, ZNP walczy o pieniądze z Ministerstwem Edukacji, a nie z władzami Elbląga.

 8. 8
  --5
  ~ niezastąpieni????
  Wtorek, 12.02

  Nie podoba się to zmienić pracę. Na wsze miejsca jest wielu chętnych dla których wcześniej pracy nie było nie byli wazeliniarzami

 9. 9
  --7
  ~ ZaZa
  Wtorek, 12.02

  Jestem za ich Strajkiem - hym....mogli Strajkować dwa tygodnie w czasie ferii zimowych....- a przepraszam....w czasie "wakacji" argumentacja idzie na bok...no to zbliża się czas Wielkanocy....też chyba jakieś wolne dla dzieci....- niech Strajkują!!

 10. 10
  +6
  ~ rozliczcie się
  Wtorek, 12.02

  I to pitolą "moralne" słupy. Najpierw pchają się do polityki, fałszują dokumenty, oszukują wyborców, wychowują na bazie swojej amoralności i żądają za to solidnej zapłaty. Najpierw oczyszczenie środowiska z wszelkich słupów, a dopiero mogę poprzeć wasze żądania. Nie poprę fałszerza zeświniającego instytucje zaufania publicznego, nie poprę oszustów, nie poprę kwasonosa chronionego przez kumpla. Gdybyście nie byli obłudni, fałszywi, oszukańczy, to już od września w waszym interesie występowali by skutecznie rodzice w liczbie 12 milionów (tata+mama), dziadkowie 9mln. Pokażcie ilu opiekunów dziatwy wystąpiło w waszym, słupów , interesie. Praca jest ciężka , ale słupy ją zeświniły.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.