Poniedziałek, 17.06.2019, Imieniny: Albert, Laura, Adolf
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Strajk nauczycieli sparaliżuje elbląskie szkoły?

15.01.2019, 13:00:12 Rozmiar tekstu: A A A
Strajk nauczycieli sparaliżuje elbląskie szkoły?

Nawet 70 procent z ponad 2 tysięcy elbląskich nauczycieli mogłoby wziąć udział w planowanym strajku. To sparaliżowałoby elbląskie szkoły. - Jak będzie? Przekonamy się. To na razie wstępne informacje. Może powtórzyć się scenariusz z poprzedniej akcji, kiedy to wielu nauczycieli zrezygnowało z niej pod naciskiem kuratorium i dyrekcji - mówi Gerhard Przybylski, przewodniczący elbląskiego ZNP.

Kolejne rozmowy związkowców z Ministerstwem Edukacji Narodowej nie przyniosły porozumienia w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Związkowcy już wcześniej zapowiadali, że jeżeli nie usłyszą konkretnych propozycji, ich odpowiedzią będzie strajk. Tak też się stało. 10 stycznia Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskie podjął uchwałę w sprawie sporu zbiorowego.

Podczas rozmów z ZNP i FZZ minister edukacji nie zaakceptowała naszego postulatu wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty o 1000 zł od stycznia 2019 roku. Minister edukacji zaproponowała prowadzenie dalszych rozmów na tematy niezwiązane z postulatem płacowym ZNP. (...) Wobec braku konkretnych propozycji ministerstwa edukacji dotyczących możliwości realizacji postulatu płacowego ZNP i zapewnienia realnego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty, obradujący w późnych godzinach popołudniowych Zarząd Główny ZNP podjął uchwałę w sprawie sporu zbiorowego

- poinformował po zakończeniu czwartkowych rozmów z resortem edukacji Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Zanim jednak nauczyciele zaczną strajkować minie trochę czasu. Najpierw szkoły muszą przeprowadzić procedury związane ze sporem zbiorowym. - Dopiero nieosiągnięcie porozumienia, rozwiązującego spór zbiorowy w trakcie mediacji, otwiera drogę do zorganizowania strajku. Wówczas strajk jest legalny, a nauczycielom i pracownikom oświaty nie grożą żadne konsekwencje. Taka jest rzeczywistość prawna - informuje ZNP.

Nieoficjalnie mówi się, że do strajku ma dojść podczas egzaminów na zakończenie ósmej klasy, gimnazjalnych czy matur. Tych informacji związkowcy nie potwierdzają.

W tej chwili jeszcze nie wiem, jak będzie strajk przebiegał w naszym województwie, kiedy zostanie zorganizowany. Jutro odbędzie się posiedzenie Okręgu Warmińsko-Mazruskiego ZNP. Po nim będę miał więcej informacji

- dodaje szef elbląskiego ZNP.

W Elblągu zatrudnionych jest ponad 2 tysiące nauczycieli. Ile z nich zdecyduje się na udział w ewentualnym strajku?

Myślę, że około 70 procent elbląskich nauczycieli wzięłoby udział w strajku. To jednak informacje na dziś. Trudno powiedzieć jak będzie. Mieliśmy już wcześniej przykłady, że nauczyciele w ostatniej chwili, pod naciskiem kuratorium, dyrektorów szkół, rezydowali z udziału w protestach

- mówi Gerhard Przybylski.

Jedno jest pewne, nawet jeśli tylko połowa nauczycieli zdecyduje się na strajk, czeka nas paraliż w elbląskich szkołach. Największy problem będą mieli dyrektorzy placówek, którzy są odpowiedzialni za ich funkcjonowanie.

To do obowiązku dyrektora należy zorganizowanie opieki nad uczniami w tym terminie. Nie wiem, czy w mojej szkole będzie taka potrzeba, a jeśli tak jak konkretnie będzie to wyglądało, ale żadne dziecko nie zostanie odesłane tego dnia do domu

- zapewnia Katarzyna Wyżlic, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (37)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --10
  ~ Fred
  Wtorek, 15.01

  Jak im za mało, mogą zmienić pracę. Zwolnić to całe towarzystwo

 2. 2
  --10
  ~ Uczeń
  Wtorek, 15.01

  Wspaniale by było gdyby zaczęli strajk, np w czasie matur lub egzaminów. Cóż lepszego mogłoby spotkać uczniów... Nie wiem ile zarabiają nauczyciele, nie obchodzi mnie to. Ale jak widzę plan zajęć nauczycieli gdzie prowadzą np 3 lekcje w poniedziałek i 5 w środę to mnie zalewa. To faktycznie trzeba im podwyższyć pensje o conajmniej 1400 zł skoro tacy przepracowani są i pracują po 10 godzin dziennie.

 3. 3
  --13
  ~ NIE dla Hejtu !
  Wtorek, 15.01

  Po co się meczą po studiach , skoro tak źle ? Jest wolny rynek , szukać innej pracy . Elblążanie w innych wielu zawodach pracują i jakoś nie straszą społeczeństwa strajkami . A tu ..patrz . Należy nam się i tyle ?? Szczególnie po wyborach samorządowych , gdzie co niektórzy dyrektorzy szkół i jednej osobie co nie był nim , ale za to i tak jest "dyrektorem " . Pokazali postawę godną " naśladowania " dla elbląskiej młodzieży ?? Więc ... *

 4. 4
  +7
  ~ kolo
  Wtorek, 15.01

  A co na to włodarz, to on jest pracodawcą dyrektorów i nauczycieli? Czy jest za podwyżką dla pracowników oświaty i przekazania pieniędzy z ME, czy go to nic nie obchodzi? A pan emeryt z elbląskiego ZNP przeprowadził ankietę wśród nauczycieli czy zgaduje?

 5. 5
  --1
  ~ ...
  Wtorek, 15.01

  Apetyt rośnie w miarę jedzenia . Już nieważne wcześniejsze ustalenia związane z płacami . Dawać 1000 i już .

 6. 6
  +14
  ~ Kez
  Wtorek, 15.01

  ZNP najbardziej skomuszona oranizacja w Polsce !!!

 7. 7
  --9
  ~ elba
  Wtorek, 15.01

  Całkowicie się zgadzam z powyższymi opiniami.. . nie pasuje praca to ją zmieniam!

 8. 8
  +11
  ~ Jacek
  Wtorek, 15.01

  Nauczyciele mogą odejść z pracy od zaraz bo więcej dostaną w Lidlu, Castoramie czy Biedronce. Tylko czy tego chce Urząd Miasta i my rodzice ? Wtedy nie będzie funkcjonować edukacja i można pozamykać szkoły.

 9. 9
  +11
  ~ Jacek
  Wtorek, 15.01

  Nauczyciele mogą odejść z pracy od zaraz bo więcej dostaną w Lidlu, Castoramie czy Biedronce. Tylko czy tego chce Urząd Miasta i my rodzice ? Wtedy nie będzie funkcjonować edukacja i można pozamykać szkoły.

 10. 10
  --12
  ~ Mayk
  Wtorek, 15.01

  Pięknie uczą młodzież w budżecie powinno być zapisane zakaz strajków i na bruk.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.