Wtorek, 22.09.2020, Imieniny: Tomasz, Maurycy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Reforma oświaty wejdzie w życie! Prezydent Duda nieugięty na głos rodziców i nauczycieli

09.01.2017, 16:45:51 Rozmiar tekstu: A A A
Reforma oświaty wejdzie w życie! Prezydent Duda nieugięty na głos rodziców i nauczycieli

Klamka zapadła. Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś (9 stycznia) ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Tym samym reforma oświaty stała się faktem. Oznacza to likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny - dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców

- podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że nigdy nie miał "żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i wymaga zmiany". "Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo - potrzebny jest dłuższy okres kształcenia w poszczególnych szkołach" - dodał Duda.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Przekształcanie szkół pociągnie za sobą konieczność stworzenia przez samorządy nowej sieci szkół. Ostateczne uchwały w tej sprawie będą musiały one podjąć do 31 marca 2017 r. Przygotowane przez samorządy sieci będą opiniowane przez kuratorów, a ich opinia będzie dla samorządów wiążąca.

Przeciwko reformie zaproponowanej przez minister edukacji Annę Zalewską opowiedzieli się politycy opozycji - PO, Nowoczesnej, Razem, Inicjatywy Polska, KOD, a także OPZZ, ruchów rodzicielskich, "Koalicji NIE dla chaosu w szkole" a także samorządowcy. Apel do prezydenta o zawetowanie ustaw lub zarządzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy oświaty wystosował także Związek Nauczycielstwa Polskiego, który od początku krytykował reformę.

Z jednej strony przewidywałem, że tak się stanie, ale z drugiej po cichu liczyłem na dobrą wolę i chęć prowadzenia dialogu oraz współpracy ze strony prezydenta Dudy. Jestem tą decyzją zdegustowany. Teraz przygotowujemy się do ogólnopolskiego strajku generalnego, w którym zachęcamy do udziału nie tylko nauczycieli, ale też rodziców dzieci. Ponadto na 17 stycznia planujemy w Elblągu zorganizować kolejną debatę o przyszłości oświaty. Na spotkanie, które odbędzie się w Hotelu Arbiter o godz. 17 zapraszamy nauczycieli, rodziców, samorządowców, parlamentarzystów i wszystkich zainteresowanych

– powiedział nam Gerhard Przybylski, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu.

Źródło: PAP / WP.pl / własne

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%37.5 %62.5


Komentarze do artykułu (46)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +40
  ~ Nowoczesny
  Poniedziałek, 09.01

  DudoPiS nie jest moim prezydentem! Takiemu typowi nie podaje się reki! Całkowicie bezwolna partyjna marionetka!

 2. 2
  +22
  ~ AM
  Poniedziałek, 09.01

  a by cię obesrało.................

 3. 3
  +4
  ~ ....
  Poniedziałek, 09.01

  Nowoczesny-a Komorowski moim, podążaj za jego słowami "wyjazd za granicę to nie porażka, to szansa" zrób to samo xD P.S. KomorowskiPO też podpisywał co mu podstawili, ale ta skleroza to pewnie robota TVNu-rozumiem :)

 4. 4
  +17
  ~ <DARWIN><<
  Poniedziałek, 09.01

  Żydowski sługus, jeszcze jeden gwoźdź do trumny narodu polskiego. Zysków żadnych, a koszty kosmiczne. Ale co tam, wszysttko dofinansowane, służba zdrowia leży na łopatkach

 5. 5
  +21
  ~ janusz
  Poniedziałek, 09.01

  Imć Duda skrupulatnie wykonał polecenie swojego pana , J.Pucz-Kaczyńskiego..! Teraz czeka go nagroda ; hajda na narty, saneczki i wspólna balanga z Krasulskim, zausznikiem prezesa i komuny..!!!

 6. 6
  +11
  ~ brat Maciej
  Poniedziałek, 09.01

  Dziadostwo i nic więcej. Dalej głosujcie na takich ludzi a pójdziecie pod kościół. Chyba ża o to w tym wszystkim chodzi

 7. 7
  +18
  ~ Rodzic
  Poniedziałek, 09.01

  A ja się bardzo cieszę że moje dziecko nie będzie musiało chodzić do gimnazjum.

 8. 8
  --4
  ~ Maria nauczycielka
  Poniedziałek, 09.01

  Przecież to jest chore .Kiedy ten człowiek będzie podejmował decyzje kierując się własną wiedzą i rozsądkiem. Kaczyński nie ma o życiu zielonego pojęcia!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. 9
  +18
  ~ Rodzic
  Poniedziałek, 09.01

  I bardzo dobrze że te gimnazja zamykają .

 10. 10
  +18
  ~ Rodzic
  Poniedziałek, 09.01

  Widzę ze przerażeni nauczyciele siedzą teraz i minusuja wpisy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.