Piątek, 10.07.2020, Imieniny: Amelia, Filip, Witalis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Skok w przyszłość

11.05.2009, 10:56:48 Rozmiar tekstu: A A A
Skok w przyszłość

Na ich twarzach zdziwienie, zakłopotanie, entuzjazm. W sercach pewnie trochę zazdrości. W głowach plany na przyszłość. Mowa tu o uczniach Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, którzy uczestniczyli w zajęciach z rysunku i rzeźby w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 

Cel po części został osiągnięty. Nie jest sztuką bowiem uczyć poprzez wykład, teorię   a nawet zajęcia praktyczne. Sztuką jest pokazać młodzieży, że to, co robią, czego się uczą jest ważne dla ich przyszłości, dalszej nauki i kariery zawodowej. Ten właśnie prozaiczny cel przyświecał organizatorom zajęć dodatkowych z technik graficznych dla uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Po ośmiu miesiącach warsztatów w linorycie i drzeworycie przyszedł czas na „skok w przyszłość”. 5 maja młodzież na zajęcia zaprosiła firma Pujan.

- Pokazano naszym uczniom, w jaki sposób projektowanie i techniki graficzne wpływają na efekt końcowy – czyli gotowy wyrób ze szkła. Skomplikowane maszyny do cięcia materiału i technologia robienia witraży zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie – informuje Dominika Lewicka-Klucznik z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.

Ponadto uczniowie z Liceum Plastycznego wybrali się w podróż do Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Profesjonalnie wyposażone pracownie rzeźby, rysunki, omawianie technik graficznych i fotografii na każdym zrobiły wrażenie.

- Prace porozwieszane na korytarzach i w salach pozwoliły poczuć się jak w jednej wielkiej galerii sztuk wielu. Ta przestrzeń i możliwości, które mają studenci budziły w uczniach nutkę zazdrości. Prace starszych kolegów wpędzały w kompleksy, ale uważam, że to wspaniała motywacja – wskazuje Dominika Lewicka-Klucznik.

Zbliżająca się wielkimi krokami adaptacja budynku na pracownie artystyczne pozwoli uczniom na pracę w komfortowych i nowoczesnych warunkach. A tylko od ich zapału, chęci pracy i motywacji zależeć będą postępy artystyczne.

- Już w czasie pobytu w Olsztynie wykładowcy akademiccy traktowali naszych licealistów jak przyszłych studentów. Nie trzeba mówić, że to wielka nobilitacja – dodaje Dominika -Lewicka.

Zajęć na Uniwersytecie to oczywiście nie koniec. 29 maja uczniowie po raz drugi pojadą do Olsztyna – tym razem na praktyczne zajęcia pracowni technik graficznych, gdzie będą mogli wykorzystać materiały, do których nie mają dostępu w szkole.

-Myślę, że takie dodatkowe zajęcia pozwalają uczniom przede wszystkim uwierzyć w to, że to, co robią, ma sens, że w późniejszym życiu będzie potrzebne. Budzą także ambicje do sięgania wyżej, do studiowania na kierunkach artystycznych, czy wykorzystywania talentu w późniejszym życiu  zawodowym – podsumowuje Dominika-Lewicka.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Młodzi, ambitni, atrakcyjni zawodowo - szansą rozwoju regionu”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wrażeń artystycznych młodzieży w tym roku szkolnym jeszcze nie zabraknie – pomijając udział w akcji Street-Art. - uczniowie pod koniec czerwca wyjadą na tygodniowy plener artystyczny do Tolkmicka, współfinansowany przez Powiat Elbląski, Gminę Tolkmicko i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły. Pełni wrażeń, zapału z teczkami nowych prac pojadą na wakacje, by we wrześniu spotkać się z nowymi uczniami Liceum Plastycznego. Wszystkich chętnych do nauki w Liceum Plastycznym zapraszamy do placówki i na stronę internetową www.zs-gronowo@elblag.com.pl">www.zs-gronowo@elblag.com.pl. Podania można składać do 29 maja 2009 roku.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Mat
  Poniedziałek, 11.05

  Właśnie w takim celu coś w rodzaju Centrum Edukacji Artystycznej mogłoby powstać na terenie Elbląga. Niekoniecnzie aż za tak wielkie pieniądze jak robi to Gorzów, ale tereny Elzamu przy Grunwaldzkiej i Lotniczej, idealnie nadałyby się do tego celu - połączenia galerii, pracowni sztuk wielu, hal wystawowych i rozrywkowych. To byłoby coś naprawdę godne uznania.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.