Sobota, 27.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Jak wybrać dobrą szkołę jazdy? cz.3

13.06.2008, 09:49:17 Rozmiar tekstu: A A A
Jak wybrać dobrą szkołę jazdy? cz.3

Najwyższa pora, abyśmy przyjrzeli się Ośrodkom Szkolenia Kierowców od strony placu manewrowego. Zgodnie z literą prawa, powinien posiadać go każdy taki ośrodek.

W drugiej część naszego cyklu („
Jak wybrać dobrą szkołę jazdy? cz.2”) poruszyliśmy wątek dotyczący wykładów teoretycznych. Mamy nadzieję, że porady, które przygotowaliśmy we współpracy z Ośrodkiem Szkolenia Kierowców „Jurida”, skutecznie pomogą przy wyborze odpowiedniej szkoły. Dzisiaj idziemy krok do przodu, a dokładnie na plac manewrowy, gdzie poruszamy temat prawidłowego szkolenia praktycznego.

Plac manewrowy jest miejscem bazowym do nauki pierwszych manewrów. Tak wygląda przynajmniej w teorii, bowiem niewiele ośrodków rozpoczyna praktyczną część kursu właśnie w tym miejscu, a szkoda. Jak argumentuje Jerzy Rogalski z OSK Jurida, plac manewrowy jest miejscem, gdzie można w spokoju i bezpiecznie opanować podstawowe sprawności związane z jazdą.

Patrząc na to, że w dni powszednie ruch na drogach z godziny na godzinę zwiększa się, dla początkującego kierowcy może to być zbyt duże utrudnienie, aby nauczyć się podstawowych zachowań, takich, jak obsługa pedałów, skrzyni biegów i innych. Na placu manewrowym jest taka sposobność, a popełniane początkowo błędy nie będą powodem dużego stresu dla kursanta.

Przebywając na placu OSK Jurida zauważyliśmy wykonaną zabudowę pod parkowanie prostopadłe, równoległe i skośne. Wprawdzie obecny plac szkoleniowy zazwyczaj składa się z dobrze znanego łuku i co najwyżej wzniesienia, to tutaj pomysł tych „starych” elementów okazuje się dobrym rozwiązaniem.



- Jeżdżąc przez godzinę po mieście z kursantem wykonamy zdecydowanie mniej manewrów parkowania, niż na placu, gdzie mamy do tego stworzone warunki. W ciągu dnia trudno jest znaleźć wolne miejsce parkingowe, a na placu można ćwiczyć do woli. Jeżeli tutaj nabierze odpowiedniej wprawy i wyjadę z nim na miasto, to wiem, że manewr parkowania będzie dla niego już zdecydowanie łatwiejszy – wyjaśniał nam Jerzy Rogalski.

Kolejną sprawą, którą trzeba poruszyć przebywając na placu manewrowym jest na pewno jazda po łuku. - Nie akceptuję tak zwanej tresury, czyli pierwszy słupek, drugi, przy nim obrót kierownicą i prostowanie przy kolejnym, wyznaczonym. Jeżeli przesunę słupek o 20 centymetrów, kursant już nie poradzi sobie. To wszystko trzeba po prostu wyczuć, aby nie popełnić błędów w ruchu drogowym. - dodaje Dariusz Rogalski, instruktor z Juridy.

Częstym błędem jest podejście do jazdy po łuku jako do zadania egzaminacyjnego, które w życiu się nie przytrafi. Prosty przykład – zawracanie z wykorzystaniem infrastruktury miejskiej – zadanie, które na pewno przytrafi nam się na egzaminie. To jest to samo co na placu, z tym że bez linii i pachołków. Jeżeli instruktor nie nauczy nas prawidłowego pokonywania łuku, to nie mamy dużych szans na poprawne wykonanie takiego manewru w mieście.

- Początkowo, do czasu aż nabiorę zaufanie do kursanta, że radzi sobie na łuku, muszę z nim jeździć w samochodzie, ale kiedy wiem, że nie popełni już błędu, wychodzę z samochodu i sprawdzam jak sobie wówczas poradzi – mówi Jerzy Rogalski.

Warto też na to zwrócić uwagę. W końcu podczas egzaminu oraz późniejszej jazdy w mieście nie będziemy mieli obok siebie osoby, która nam pomoże przy manewrowaniu. Rażącym błędem jest ciągłe „niańczenie” kursanta. Musi w końcu poczuć jak będzie wyglądać w przyszłości jazda.



Kolejną sprawą jest wzniesienie. Plusem jest, jeżeli ośrodek takowe posiada, gdyż kursant podobnie jak z parkowaniem, może ćwiczyć manewr ruszania na wzniesieniu do woli. Nie zawsze w mieście można znaleźć miejsce, gdzie będzie można dostatecznie dużo razy wykonać ten manewr. Istotną sprawą jest, aby instruktor nauczył nas ruszania na wzniesieniu wykorzystując zarówno hamulec ręczny oraz roboczy. Może zdarzyć się podczas egzaminu, jak i wiele razy w życiu, że będziemy zmuszeni ruszyć na wzniesieniu bez możliwości użycia hamulca ręcznego.

Ostatnią sprawą, jaką jeszcze poruszymy to plac manewrowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Już od dawna WORD daje możliwość odpłatnego skorzystania z placu w niedzielę. Warto wykupić sobie przynajmniej jednorazowy, godzinny wstęp na plac i poczuć jak będą wyglądać manewry podczas egzaminu. Dzięki temu nasze obawy i stres w początkowej fazie egzaminu powinny być mniejsze, niż u osób, które nie znają tego placu.

Fot. Milan

Milan

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ elblazanin
    Piątek, 13.06

    90% tzw. instruktorow zamiast uczyc niech sami sie naucza jezdzic bo z tym u nich bardzo kiepsko i oni chca uczyc innych to jest zalosne jak takich mozna dopuscic zeby uczyli innych

  2. 2
    0
    ~ alkoholik
    Piątek, 13.06

    Szkola jazdy a w tle reklama piwa AMBER. Tragikomiczne zdjecie! I z czego tu swiezo upieczeni kierowcy maja czerpac przyklad, skoro nauce jazdy towarzyszy alkohol!

  3. 3
    +1
    ~ zainteresowana
    Niedziela, 15.06

    Czy wtbraćdobrą szkołę to znaczy wybrać juridę??? czy to jest artykuł sponsorowany?? Od Redakcji: To nie jest art. sponsorowany. OSK Jurida pomogła nam merytorycznie w stworzeniu całego cyklu artykułów nt. szkół nauki jazdy.

  4. 4
    0
    ~ Eliandro
    Piątek, 26.10

    Moja ulubiona szkoła jazdy to najbardziej prestiżowa szkoła w łotewskiej http://www.autoskola-presto.com/auto-moto-skola ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97109818458557