Czwartek, 18.04.2024, Imieniny: Apoloniusz, Boguslawa, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Wielki finał rozbudowy elbląskiego teatru. Za nami uroczyste otwarcie i premiera (zdjęcia)

02.03.2024, 20:32:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wielki finał rozbudowy elbląskiego teatru. Za nami uroczyste otwarcie i premiera (zdjęcia)
Fot. AK

Dziś, 2 marca odbyło się uroczyste otwarcie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu po rozbudowie oraz premiera spektaklu "Miś. Początek", pierwszego wystawionego na nowej Małej Scenie. Ten wieczór to wielki finał długo wyczekiwanej inwestycji. Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.

 

 


Uroczyste otwarcie rozbudowanego i zmodernizowanego Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbyło się w sobotę, 2 marca. Zaproszeni goście mogli zobaczyć ważną dla miasta instytucję kultury w nowej odsłonie, a także cieszyć się premierą spektaklu "Miś. Początek" w reżyserii Julii Mark (więcej na temat przedstawienia pisaliśmy tutaj). Nie zabrakło również przemówień oraz oficjalnego przecięcia wstęgi.

 

 

 

W Elblągu mamy wspaniałych artystów, wspaniałą infrastrukturę, wspaniałe plany, jeśli chodzi o spektakle, niektóre z nich już są na afiszach. Pora teraz, aby mieszkańcy Elbląga, całego regionu mogli korzystać z dobrodziejstw teatru w Elblągu

 

 

- mówił Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

 

 


- Jako samorząd województwa dbamy o kulturę. Inwestujemy, przykładem jest, chociażby ta inwestycja, ale również znajdujący się po sąsiedzku Światowid (CSE "Swiatowid" został rozbudowany kilka lat wcześniej - przyp. red.). Wkład własny województwa warmińsko-mazurskiego w tę inwestycję (rozbudowę teatru) to ponad 12 mln zł, niebagatelna kwota. Oprócz tego, że inwestujemy w infrastrukturę, chcemy i będziemy inwestować w ludzi kultury. To również jest dla nas bardzo ważne - dodał marszałek i podziękował "wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tej inwestycji".

 

 

 

To wielki dzień, czas finału wyczekiwanej, wymarzonej inwestycji. Latami mówiło się o rozbudowie teatru, doprowadzeniu do takiego stanu, jaki dziś widzimy, a nie było to proste. Wcześniej był "Światowid", ale równolegle pojawiło się i to światełko w tunelu i darzyliśmy do celu. Natrafiliśmy na wiele problemów: czas pandemii, oczekiwane wzrosty cen i to finansowanie z początku okazało się jedną trzecią całego projektu. Jednak kolokwialnie mówiąc: daliśmy radę. Chcę podziękować panu dyrektorowi Mirosławowi Siedlerowi (poprzedni, wieloletni dyrektor teatru, za którego kadencji rozpoczęto inwestycję - przyp. red.), dyrektorowi Pawłowi Kleszczowi, który dopiął ten projekt, wszystkim, którzy marzyli, chcieli, aby taki wymiar pięknego teatru w Elblągu miał miejsce. Często spotykaliśmy się zakulisowo z artystami. To było też ich marzenie, aby w godnych warunkach, realizować wspaniały repertuar. Cieszę się bardzo, że samorząd województwa, jako gospodarz dotrzymał tej miary finansowej kolejnymi transzami z budżetu

 

 

- podkreślił Gustaw Marek Brzezin, senator RP, marszałek województwa w poprzedniej kadencji.

 

 

 

To wielka sprawa dla całego społeczeństwa elbląskiego - podkreślił senator Brzezin. - Dziś, możemy mówić, że zarówno widzowie, jak i artyści są u siebie, w pięknym nowoczesnym teatrze i życzę, aby był on wypełniony i spełniał swoją funkcję.

 

 

 

Przypomnijmy. Elbląski teatr powiększył się o nową Małą Scenę, sale prób i edukacyjną, zaplecze techniczne, hol główny i odrębne wejście od ul. Teatralnej.

 

 

 

To będzie miejsce tych, którzy będą tutaj przychodzić na zajęcia edukacyjne, do galerii, czy wreszcie na nową Małą Scenę. Ta scena będzie miejscem, do którego chciałbym zapraszać artystów wyjątkowych, artystów utalentowanych, tych uznanych i tych zaczynających, tych, którzy będą tworzyć odważne projekty, nowatorskie. Liczę, że ta scena będzie miejscem poszukiwań artystycznych

 

 

 

- przekonywał Paweł Kleszcz, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

 

 

 

Realizacja inwestycji trwała blisko trzy lata i pochłonęła ponad 17 mln zł. Z tego 12,5 mln zł to środki z budżetu województwo warmińsko-mazurskiego (teatr jest instytucją kultury prowadzonego przez Samorząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego), a 4,5 mln zł dofinansowanie z funduszy UE.

 

 

 

To, co zobaczyłem dziś, co zagotował artystom samorząd województwa warmińsko-mazurskiego to jest wielka frajda, wielka przyjemność. Bardzo życzę i artystom z całego kraju i tym pracującym w Elblągu, aby jak najdłużej mogli liczyć na tak wspaniały mecenat

 

 

- podkreśli Krzysztof Szuster prezes zarządu Związku Artystów Scen Polskich, obecny na dzisiejszej uroczystości.

 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Uroczyste otwarcie teatru ( zdjęć 35 )
Dodano: 2024-03-02 | Fot. AK
0

Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +102
  ~ koszmar
  Sobota, 02.03

  to premiera czy zlot kandydatów i meeting przedwyborczy??? nawet to zepsują bo już nie widza gdzie sie POkazać by udało się dostać do koryta! obrzydliwie zepsute to !

 2. 2
  +78
  ~ mdli
  Sobota, 02.03

  jezus maria znowu Hogata i staruszkowie ! to jakiś wizualny koszmar

 3. 3
  +24
  ~ Narcco
  Sobota, 02.03

  A gdzie są ci ludzie którzy to wszystko swoimi rękoma to wykonali też zostali zaproszeni nie miejsce robola to jest w domu przed telewizorem .

 4. 4
  +19
  ~ Notoryczny brak uznania-;)
  Sobota, 02.03

  Jakoś zaproszenia nie otrzymalem?? Znowu mnie nie uznano !!!

 5. 5
  +67
  ~ Zlot
  Sobota, 02.03

  Zlot polityczny. Elblag przeprasza za Panow ze zdjecia.

 6. 6
  --4
  ~ 100% elblążanin
  Sobota, 02.03

  Dziękuję Panie Dyrektorze- Mirku Siedler..... to Panu należą się podziękowania

 7. 7
  +62
  ~ bez jaj
  Sobota, 02.03

  to premiera ? czy czasem nie spotkanie partyjne promujące przebrzmiałych już "artystów "partyjnych ! czy mieli jakiś mały monolog?

 8. 8
  +28
  ~ NIE widzę ???
  Sobota, 02.03

  A GDZIE MISIEK? ??????

 9. 9
  +88
  ~ Zejść ze sceny !
  Sobota, 02.03

  Myślę że w pewnym wieku trzeba mieć umiar i odrobinę taktu i POprostu przestać w końcu wqurw.... ludzi !

 10. 10
  +62
  ~ bez klasy!!!
  Sobota, 02.03

  Teatr drodzy Państwo to nie miejsce na politykę , no chyba, że na scenie ! W ten sposób gra premierowa aktorów zeszła na plan drugi POnieważ jakimś zdesperowanie szukającym POklasku POlitykom zachciało się prezentacji ! to nie POWINNO MIEĆ MIEJSCA bo ten wieczór należał tzn. POwinien należeć wyłącznie do aktorów!!!! niestety zostali tłem polityków! granice dobrego smaku zostały przekroczone!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3349359035492