Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Premiera "Pięknej i Bestii". Jedna z najpiękniejszych historii o miłości na deskach elbląskiego teatru (zobacz zdjęcia)

27.05.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Premiera "Pięknej i Bestii". Jedna z najpiękniejszych historii o miłości na deskach elbląskiego teatru (zobacz zdjęcia)
Fot. Paweł Friedrich

"Piękna i Bestia" to jedna z piękniejszych historii o miłości i prawdziwym pięknie. Teraz tę poruszającą opowieść, w reżyserii Andrzeja Ozgi, można oglądać na deskach Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. 

 

 

Praca nad tą rolą była wyzwaniem. Chyba każdy ma w głowie wyobrażenie z tej disneyowskiej wersji. Nasza wersja jest nieco inna, ale myślę równie ciekawa. Może się wydawać, że aby zagrać Bellę, wystarczy zrobić makijaż, ładnie się ubrać. Ta postać jest głębsza niż tylko sam wygląd. Jej odwaga i dążenie do swoich celów sprawiają, że jest ona ciekawa i nie jest jednowymiarowa. To spektakl dla dzieci, ale myślę, że dorosły widz również wyciągnie z niego coś dla siebie

 

 

- mówi Ewelina Bemnarek, aktorka wcielająca się w rolę Belli.  

 

 


"Piękna i Bestia" to kolejne przedstawienie w repertuarze Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Premiera spektaklu odbyła się dziś, 27 maja. Baśń Jeanne-Marie Leprince de Beaumont na język teatru przełożył Andrzej Ozga, który jest również reżyserem elbląskiego spektaklu. - Pośród baśni, jedną z najpiękniejszych jest ta o klątwie, która zadufanego w sobie księcia przemieniła w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie, nie świadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie i na powrót przemienić potwora w człowieka. W końcu, od zawsze wiadomo, że miłość bywa lekiem na nie jedną ranę, a zwłaszcza z magicznymi radzi sobie doskonale, tak elbląski teatr przypomina historię Belli i Bestii.

 

 

Tę pradawną, osnutą nimbem czarów historię znamy dziś wszyscy. To baśń o Pięknej i Bestii. Nietrudno też zauważyć, zgodnie z porzekadłem „Jak znacie, to posłuchajcie…”, że lubimy jej słuchać oraz opowiadać ją na różne sposoby. I tak jak przed wiekami wędrowni opowiadacze, tak  każdy współczesny „bajarz” –  czy to pisarz, kompozytor,  czy reżyser  –  pragnie zrobić to po swojemu, dodając do wielkiej liczby  wcześniejszych, kolejną wersję baśni o Pięknej i Bestii

 

 

- mówił o spektaklu Andrzej Ozga, reżyser elbląskiej realizacji "Pięknej i Bestii”.

 

 

Spektakl ma formę musicalową. Utwory, które usłyszymy podczas elbląskiej "Pięknej i Bestii" skomponował Marek Zalewski, teksty są autorstwa Andrzeja Ozgi. Za choreografię do przedstawienia odpowiada Tomasz Tworkowski, a scenografia i kostiumy są dziełem Izy Toroniewicz. 

 


W rolę Belli wciela się Ewelina Bemnarek. Tytułową rolę Bestii zagra Krzysztof Żabka. Na scenie możemy zobaczyć również m.in. Martę Masłowską (Mia), Mikołaja Ostrowskiego (Amadeusz) czy Lesława Ostaszkiewicza  (ojciec Belli). 

 

 

Postać Bestii to mocna rola. W pewnym sensie oczywista, ale pięknie napisana. Bardzo ciekawe wyzwanie dla aktora. Choć nie jest łatwa. Musiałem odejść od tego co znałem. To teatr plastyczny. Bestia ma swój styl poruszania, mówienia, mniej ludzkich cech, choć od pewnego momentu ta dzikość jest coraz bardziej uczłowieczana. Liczę na to, że widownia zrozumie i polubi tego bohatera.  "Piękna i Bestia" to historia, w której każdy może w jakiś sposób odnaleźć siebie, skrawki swojego życia

 

- dodaje Krzysztof Żabka. 

 

Premiera spektaklu odbyła się w sobotę (27 maja). Kolejne przedstawienia odbędą się 28, 29, 30 i 31 maja. Więcej informacji na temat repertuaru elbląskiego teatru znajdziemy TUTAJ.

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Premiera " Piękna I Bestia " w elbląskim teatrze ( zdjęć 108 )
Dodano: 2023-05-27 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ Ryszard Klim
  Sobota, 27.05

  Byliśmy dzisiaj - jesteśmy podbudowani. Baśń i prawdziwa sztuka. Warto być!

 2. 2
  +1
  ~ Dede
  Sobota, 27.05

  Morał jest taki, że możesz być brzydki, obyś miał pałac ;-)

 3. 3
  +1
  ~ Wierny Widz
  Niedziela, 28.05

  To jest SKANDAL, żeby usuwać komentarze, które nikogo nie obrażają, a jedynie zwracają uwagę na brak profesjonalizmu lokalnych ,,mediów"... Domyślam się, że mój kolejny komentarz (już trzeci) również zostanie usunięty...żałosne. Po raz kolejny piszę.. . NIE POTRAFICIE PRZEPRASZAĆ I PRZYZNAĆ SIĘ DO BŁĘDÓW...

 4. 4
  +1
  ~ Iwona
  Niedziela, 28.05

  Wspaniały spektakl. Byłam dziś z córką, było fantastycznie. Brawo i serdeczne gratulacje dla aktorów

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2076370716095