Sobota, 8.08.2020, Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

"Zadziwiające jak współcześnie to wszystko wyglądało"

15.04.2019, 12:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Zadziwiające jak współcześnie to wszystko wyglądało"
Fot. Ryszard Biel
Kolejne wydarzenie tegorocznej, 18.Elbląskiej Wiosny Teatralnej, miało miejsce w sobotni wieczór (13.04). Tym razem na scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka wystąpili aktorzy gorzowskiego Teatru im. Juliusza Osterwy. Przyjechali z tragigroteską chorwackiego dramaturga Ivo Brešana, „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna”.
 
Choć pierwotnie fabuła utworu osadzona została w latach 60. ub. wieku, w zapadłej dalmackiej wsi, to w gorzowskiej odsłonie tego spektaklu widz przeniósł się do polskiej wsi, a za sprawą scenografii i choreografii, mógł prześledzić najważniejsze wydarzenia z powojennej historii naszego kraju.

Przedstawienie naszpikowane było symboliką porównywalną z „Weselem” Wyspiańskiego. Od chocholego tańca i sznura, przez słomę wystającą z butów, partyzancką martyrologię sekretarza miejscowej organizacji partyjnej, po portret kota na ścianie.
 
- Zadziwiające jak współcześnie to wszystko wyglądało – powiedział po spektaklu pan Edward. – I dialogi, i zachowania bohaterów niestety wciąż można dostrzec współcześnie.
 
- Skojarzenia i komizm sytuacyjny zawsze doprowadzają widownię do śmiechu – stwierdziła pani Elżbieta. - I tak było tym razem. Podczas całego spektaklu wielokrotnie publiczność reagowała śmiechem. Znamienne jest jednak, że końcowa scena uświadomiła nam smutną prawdę, że treść nie mówi o przeszłości, ale że wciąż jest tak jak przed 89 rokiem. Konsternacja widowni była odczuwalna, a oklaski zabrzmiały dopiero po dłuższej chwili dojmującej ciszy.
 
- Co tu mówić? – zapytał retorycznie pan Józef. – Bardzo dobrze zrobiony spektakl, świetnie zagrany. Tylko ten niesmak na koniec, że historia niczego nas nie nauczyła.
 
Na zakończenie 18.Elbląskiej Wiosny Teatralnej, w poniedziałkowy wieczór (15.04) elblążanie obejrzą „Pojedynek” ojca i syna, czyli Jana Peszka i Błażeja Peszka.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Wiosna Teatralna ( zdjęć 84 )
Dodano: 2019-04-15 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.