Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Od dekady scena teatralna w Elblągu ma swojego patrona

06.12.2017, 10:00:43 Rozmiar tekstu: A A A
Od dekady scena teatralna w Elblągu ma swojego patrona

10 lat temu Teatr otrzymał nazwę imienia Aleksandra Sewruka, znakomitego aktora, wieloletniego dyrektora połączonych scen Olsztyn – Elbląg. Uroczystość nadania nowej nazwy odbyła się 6 grudnia, gdy swoją premierę miała „Opowieść wigilijna” według Charlesa Dickensa w adaptacji i reżyserii Czesława Sieńki.

Aleksander Sewruk – człowiek, który żył teatrem

Dokładnie 6 grudnia 2007 roku oficjalnie w Elblągu „zniknął” Teatr Dramatyczny a zastąpił go Teatr im. Aleksandra Sewruka. Patron elbląskiej sceny był znakomitym aktorem teatralnym i filmowym. Przygodę z aktorstwem rozpoczął w teatrze oflagowym w Lubece. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w Teatrze Jaracza w Olsztynie 4 października 1947 roku w „Fantazym”. Później występował na scenach Poznania, Opola, Olsztyna, Gdańska, Białegostoku i Warszawy. W swojej karierze stworzył ponad sto kreacji scenicznych, a także zagrał trzydzieści ról filmowych i telewizyjnych. Przez 17 lat był dyrektorem teatrów - najpierw 12 lat Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Elblągu, a potem Teatru Ziemi Mazowieckiej w Warszawie. Był człowiekiem dla którego teatr był całym życiem. Jego żona w jednym z wywiadów przyznała jak wyglądały ostatnie chwile jego życia: „Kiedy zasłabł i prosił lekarza, aby zdjął mu z serca potworny ból, miał na tyle siły, że przywołał mnie gestem i szepnął: weź numer telefonu kolegi Rogalskiego (który go dublował w molierowskiej „Szkole żon”) i poproś, żeby zagrał dzisiejsze przedstawienie, bo ja chyba dzisiaj grać nie będę. To były jego ostatnie słowa”.

„Opowieść wigilijna” - spektakl, który przypomina o magii świąt

Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt Bożego Narodzenia bez emisji „Kevina samego w domu” w telewizji. Z pewnością wiele osób nie wyobraża sobie grudniowego repertuaru Teatru bez „Opowieści wigilijnej”. Ta pozycja już od 10 lat stale gości w przedświątecznej ofercie Teatru. Nic dziwnego! "Opowieść wigilijna" to najbardziej wzruszająca opowieść o magii świąt Bożego Narodzenia. To historia piękna, mądra i wartościowa. Opowiadanie Karola Dickensa pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a w noc wigilijną. Zrealizowane z rozmachem przedstawienie bawi, uczy, wzrusza zarówno najmłodszych widzów, ale także tych nieco starszych. Na ten spektakl niektórzy przychodzą po raz trzeci, czwarty i nigdy im się nie nudzi. 10 grudnia będzie grany o godzinie 16:00. Bilety sprzedano dosłownie w chwilę. Zostało może kilka sztuk. Warto spróbować... i zadzwonić do kasy!

U Sewruka będzie się działo! Teatr mówi „Dziń dybry”

Jeszcze w tym roku będzie miała miejsce kolejna premiera w elbląskim teatrze. 30 grudnia na Dużą Scenę wparują Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy! A Polacy?! Polacy „posikają się” ze śmiechu. Mowa oczywiście o widzach, którzy przeniosą się do czasów okupowanej Francji. Café René,  z pozoru normalna kawiarnia. Romanse. Intrygi. Kobiety. Niemieccy oficerowie kontra członkowie ruchu oporu. `Allo `Allo - sceniczna wersja kultowego brytyjskiego serialu komediowego, który pokochali widzowie na całym świecie to kolejna propozycja zespołu teatralnego. Zwroty akcji, które wywołują zawroty głowy! Prawda nie może wyjść na jaw! Dlatego obraz Donny z wielkimi cyckami musi być zakamuflowany tak dobrze, jak romanse Rene z kelnerkami i knucie spisku przeciwko Hitlerowi. Aha, jeszcze tych dwóch angielskich pilotów w piwnicy… oraz Oficer Crabtree, którego akcent bawi do łez. Po nywym ryku tyatr byndzie grał spyktakl kilka ryzy. Wpydajcie!


Jacek Żukowski, Teatr im. A. Sewruka w Elblągu
 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Przykre
    Środa, 06.12

    Olsztyniaki z butami weszli w każdą dziedzinę życia w Elblągu. Zabrali nazwę teatru a dali taka samą jak w olsztynie. Czy Elbląg ma prawo samodzielnie decydować i żyć będąc miastem grodzkim.

  2. 2
    0
    ~ Przykład
    Środa, 06.12

    Nad wejściem na widownię wisi wtórna czarna mazurska A gdzie herb Elbląga jest. Brak w napisie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92482304573059