Niedziela, 5.04.2020, Imieniny: Irena, Wincenty, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Teatr Sewruka u siebie i w podróży

30.05.2017, 13:00:04 Rozmiar tekstu: A A A
Teatr Sewruka u siebie i w podróży
fot. nadesłane
Nie ucichły jeszcze echa niedawnej premiery w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, jaką była doskonale przyjęta bajka Hansa Christiana Andersena „Czarodziejskie krzesiwo”, a przed zespołem Teatru kolejne wyzwania i okres wytężonej pracy.
 
Trwają próby do wrześniowej premiery utworu Petera Schaffera „Amadeusz”. Sztuka powstała w 1979 roku i traktuje o zawiłych relacjach młodego Wolfganga Amadeusza Mozarta i nadwornego kompozytora cesarza Austrii - Antonio Saleriego. Dyrektorowi Teatru Sewruka, Mirosławowi Siedlerowi, udało się namówić do współpracy przy realizacji „Amadeusza” zespół wybitnych artystów. Reżyserem spektaklu jest Paweł Szkotak, z wykształcenia psycholog kliniczny i reżyser, założyciel Teatru Biuro Podróży, wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, laureat Paszportu „Polityki” i wielu festiwali teatralnych polskich i zagranicznych. Scenografię oraz kostiumy zaprojektował Jerzy Rudzki, wybitny polski scenograf i kostiumolog teatralny, tegoroczny laureat lubelskiego Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w budowie”, gdzie otrzymał Nagrodę „Złota Kieszeń” za najlepszą scenografię do przedstawienia „Punkt Zero: Łaskawe”. Natomiast ruch sceniczny przygotowuje Iwona Runowska – choreograf i pedagog. Tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”, była tancerką Teatru Wielkiego w Warszawie, występowała też w premierowej obsadzie musicalu „Metro”, z którym prezentowała się w Minskoff  Theatre na Broadwayu w Nowym Jorku. Premiera spektaklu odbędzie 16 września.
 
A już w tym tygodniu przed zespołem Teatru Sewruka wielkie wyzwanie – w dniach od 1 do 9 czerwca w Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej w Olsztynie elbląski Teatr wystawiać będzie „Skrzypka na dachu” z muzyką Jerrego Bocka i librettem Josepha Steina, w reżyserii Artura Hofmana. Premiera tego musicalu odbyła się w Teatrze Sewruka 12 listopada 2011 roku. W rolę Tewje Mleczarza wcielą się elbląski aktor Dariusz Siastacz oraz gościnnie grający aktor Teatru Muzycznego w Lublinie Andrzej Witlewski.
 
Po powrocie z Olsztyna czeka zespół Teatru Sewruka wyjazd do Kijowa - Teatr został zaproszony do wzięcia udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym, którego organizatorem jest Kijowski Akademicki Teatr „KOLESO”. Na scenie w Kijowie zaprezentujemy spektakl „Niedźwiedź i Oświadczyny” autorstwa Antoniego Czechowa, zrealizowany na elbląskiej scenie przez ukraińskiego reżysera Wiaczesława Żiłę. Pragniemy dodać, że spektakl ten był grany na deskach Teatru Sewruka ponad 100 razy. Udział naszego Teatru w tym prestiżowym Festiwalu Teatralnym, będzie świetną promocją polskiej kultury, a także Miasta Elbląga. 
 
A w ostatniej dekadzie czerwca ponawiamy próby do spektaklu „Amadeusz”.
 
Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru Sewruka

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Kompromitacja
  Wtorek, 30.05

  Dzień teatru a wy z baśnia wyskoczyli. Dorosłych macie w.... Kompromitujecie się.

 2. 2
  0
  ~ Hamlet
  Wtorek, 30.05

  Hahaha, na innym portalu znalazłem taki komentarz: "A to ciekawostka - reżyserem "Skrzypka na dachu" w Olsztynie jest pan Hofman? Na wydrukowanych plakatach jak byk stoi, że Siedler. Wieść niesie, że Hofman został z próby wygoniony przez Siedlera. Ten dyrektor to istny człowiek-orkiestra. Trochę jak Maryla Rodowicz z opolskiego występu w 1979 roku (Kolorowe jarmarki) - tandeciarsko powtórzony sukces Janusza Laskowskiego. Oj, chyba szykuje on skok na kasę za prawa autorskie. Praktycznie to przyszedł na gotowe, bo główna zasługa sukcesu tego przedstawienia należy do pana Hofmana." Czy to prawda?

 3. 3
  0
  ~ ehhh
  Środa, 31.05

  ktoś chyba ma problem ze wzrokiem bo na plakacie jak "byk stoi" Reżyser: Artur Hoffman Współpraca reżyserska: Mirosław Siedler link do plakatu: https://filharmonia.olsztyn.pl/wp-content/uploads/2017/03/50-afisz-B1-1-czerwca-2017-726x1024.jpg

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.