Czwartek, 9.02.2023, Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Rok 2016 rokiem elbląskich jubileuszy teatralnych

28.10.2016, 07:00:38 Rozmiar tekstu: A A A
Rok 2016 rokiem elbląskich jubileuszy teatralnych

Rok 2016 to rok elbląskich jubileuszy teatralnych. Świętujemy 70-lecie sceny polskiej w Elblągu, ale przede wszystkim  jubileuszu 40-lecia samodzielnej sceny w Elblągu. - Przez ponad 400 lat był tu teatr niemiecki, angielskie grupy teatralne grały dla mieszkańców miasta, ale po drugiej wojnie światowej scena była już polska. Początkowo był to Teatr im. Stefana Jaracza Olsztyn - Elbląg, a 13 listopada 1976 roku uroczystą premierą „Balladyny” Juliusza Słowackiego rozpoczął działalność, jako samodzielna scena, Teatr Dramatyczny w Elblągu – przypomina Dyrektor Teatru Sewruka, Mirosław Siedler. Już niespełna cztery tygodnie dzielą nas od uroczystych obchodów Jubileuszu 40. lecia Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.  

 

Jubileuszową premierą, która uświetni obchody Jubileuszu, będzie „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego, z muzyką Jana Stefaniego. Utwór ten jest uważany za pierwszą polską operę narodową. Na elbląskiej scenie zagościł już w roku 1992, a wyreżyserowała go Ewa Kołogórska. Będzie to ważne wydarzenie zarówno ze względu na wagę dzieła Bogusławskiego i Stefaniego dla kultury polskiej, jak i z racji rozmachu samej realizacji. Dość powiedzieć, że na Dużej Scenie Teatru Sewruka zobaczymy cały zespół aktorski Teatru, gościnnie występujących aktorów, chór, tancerzy, a w orkiestronie zasiądzie elbląska Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego. Reżyserem spektaklu jest znany choreograf i pedagog Emil Wesołowski. Scenografię i kostiumy przygotowała Tatiana Kwiatkowska, a muzyką zajął się Wojciech Karpiński. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek  Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz prezydent Elbląga. Premiera spektaklu odbędzie się 19 listopada. 

 

Przygotowania do premiery „Cudu mniemanego, czyli Krakowiaków i Górali” spowodowały, że aktualnie nie są grane inne pozycje repertuarowe. Natomiast już w najbliższy czwartek Teatr Sewruka i Stowarzyszenie „Alternatywni” zapraszają na Małą Scenę, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie Elbląskiej Sceny Literackiej im. Stanisława Franczaka. Bohaterką spotkania będzie Bogumiła Salmonowicz, która zaprezentuje swój nowy tomik poezji pt. „Abrazje”. Zapraszamy!
 

Janusz Salmonowicz

rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblagu

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2036321163177