Niedziela, 27.09.2020, Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Walizka martwych rąk, krew i strzały, czyli co nowego u Sewruka - wygraj bilety

21.09.2012, 11:00:54 Rozmiar tekstu: A A A
Walizka martwych rąk, krew i strzały, czyli co nowego u Sewruka - wygraj bilety
fot. Ireneusz Rupniewski

Już w najbliższą sobotę, 22 września, o godz. 18:00, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu wystawi kolejną, premierową sztukę, „Jednoręki ze Spokane” Martina McDonagha, w reżyserii Julii Pawłowskiej.

Jak zapewnia Dyrektor Teatru, Mirosław Siedler, jest to spektakl dla widza, który lubi współczesną dramaturgię i w teatrze szuka ostrzejszego repertuaru. - Teatr nie może bazować wyłącznie na przedstawieniach dla młodego widza czy lekturach szkolnych. Muszą pojawiać się spektakle o innym charakterze, adresowane do innego odbiorcy – bardziej wyrafinowanego, oczekującego nawet lekkiego szoku  – mówi Mirosław Siedler. -  Teatr się zmienia, pojawiają się nowe utwory dramatyczne. Martin McDonagh brawurowo wszedł do polskich teatrów, a „Jednoręki ze Spokane” to najnowszy utwór tego autora, a jednocześnie kolejna realizacja jego sztuki w naszym repertuarze.

Kim jest tytułowy Jednoręki?

- Główny bohater, Carmichael, poszukuje własnej ręki, od 27 lat - wyjaśnia reżyserka Julia Pawłowska. -  W tym celu spotyka się w hotelu z dwójką handlarzy marihuany, którzy próbują sprzedać mu rękę. Jak się później okazuje, to nie jest jego ręka, tylko aborygeńska ręka, którą handlarze ukradli z muzeum.

Jak zwykle w takich sytuacjach zaczynają się kłopoty. Ich inicjatorem jest również psychopatyczny recepcjonista, który próbuje wpływać na bieg zdarzeń. - Wzorem recepcjonisty był bohater „Czterech pokoi” Quentina Tarantino, a twórczość Tarantino stanowiła inspirację do skonstruowania całego przedstawienia - dodaje reżyserka spektaklu.

Obok głównego bohatera Carmichael’a, w którego wcieli się Artur Hauke, zobaczyć będzie można  handlarzy narkotyków Toby’ego  i Marilyn, których zagrają Leszek Andrzej Czerwiński i Małgorzata Rydzyńska. Z kolei w roli Mervyna, recepcjonisty – intryganta, wystąpi Wojciech  Rydzio.

Jak zapewnia reżyserka Julia Pawłowska - Spektakl jest zabawny, ale jest to czarny humor. Krew, strzały i tajemnicza walizka z zaskakująca zawartością Jest to przede wszystkim groteskowe.

- Spektakl adresowany jest głównie do młodego odbiorcy, który w teatrze szuka czegoś, z czym mógłby się identyfikować, swojego poczucia humoru – dodaje dyrektor Mirosław Siedler. – Utwór McDonagha ma swoje drugie dno. Warto przyjść na spektakl co najmniej jeden raz.  Pierwsza warstwa, którą zdejmujemy, to jest to, co najpierw do nas dociera – fabuła i język, którym operują bohaterowie sztuki. Druga warstwa jest głębsza, może spowoduje zastanowienie nad bohaterem, próbę określenia kim on jest naprawdę.

Zarówno obsada, jak i fabuła spektaklu wskazują, że sztuka zapowiada się ciekawie, a widzowie spędzą w teatrze półtorej godziny obserwując zabawne zwroty akcji i niecodzienne sytuacje, niosące specyficzny humor.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konkurs:

Jeśli chcesz wygrać podwójne zaproszenie na premierę spektaklu „Jednoręki ze Spokane” wyślij swoje zgłoszenie na adres konkurs@info.elblag.pl (podając swoje imię, nazwiso oraz numer telefonu, a w temacie wpisując „Jednoręki ze Spokane”). Na zgłoszenia czekamy do 21 września, do godz. 18.00.
 


Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / Próba Spektaklu Jednoręki ze Spokane ( zdjęć 81 )
Dodano: 2012-09-19 |  fot. Ireneusz Rupniewski
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --11
  ~ Piotr
  Środa, 19.09

  Nie chce być złośliwy, ale TEATR nasz nie jest instytucją dochodową - czy zatem zamiast rozwijać nie powinno się go "tymczasowo" zamknąć. Do czasu, aż znajdą się (być może) środki. Idąc za opcją deficytowości linii tramwajowej numer 2. Osobiście lubie i szanuje i jedno i drugie.

 2. 2
  +9
  ~ fanfatal
  Środa, 19.09

  teatr to jest cool ręce precz od teatru!!!!!!!!!!!!!!lepiej dotować teatr jak takich pseudo kopaczy na których miasto wykłada miliony !!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.