Piątek, 7.08.2020, Imieniny: Dorota, Konrad, Kajetan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Idzie nowe w Teatrze im. Aleksandra Sewruka

17.09.2009, 10:47:55 Rozmiar tekstu: A A A
Idzie nowe w Teatrze im. Aleksandra Sewruka
Nowych aktorów w elbląskim Teatrze przedstawił dyrektor Mirosław Siedler

Nowy sezon, nowi aktorzy, nowe premiery. Przywitania, pożegnanie w rytmie tanga, a nawet teatralny mecz. To  wszystko  czeka nas w najbliższym czasie w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Miłośnicy Melpomeny nie mogą tego przegapić!

- Po wakacyjnych wojażach i przerwie urlopowej, zespół Teatru im. Aleksandra Sewruka powrócił do swojej siedziby, by być z Państwem i dla Państwa. Wznowione zostały próby dwóch najnowszych realizacji, których premierę już zapowiadamy na miesiąc październik.- mówi Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka.

Nowe twarze u Sewruka

Nowością, której nie da się nie zauważyć są nowe twarze. Hanna Świętnicka-Grabowska, Krzysztof Grabowski oraz Paweł Skowron to  aktorzy w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, którzy weszli w skład zespołu we wrześniu 2009 roku. Każdy z nich ma już na swoim kilka ról teatralnych i filmowych. Na elbląskiej scenie zobaczymy ich już w listopadzie.

Hanna Świętnicka-Grabowska i Krzysztof Grabowski  to absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Zamiejscowy Wydział Lalkarski we Wrocławiu).. Świętnicka-Grabowska współpracowała z Teatrem Lalek Rabcio w Rabce oraz Nowym Teatrem im. Witkacego w Słupsku. Natomiast Grabowski pracował w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Paweł Skowron to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Zamiejscowy Wydział Aktorski we Wrocławiu).

Młodzi już rozpoczęli próby do spektaklu „Mazepa” Juliusza Słowackiego w reżyserii Wiaczesława Żiły, którego  premiera planowana jest na 7 listopada.

Jakie premiery czekają nas w najbliższym czasie?

Lecz zanim na elbląskiej scenie teatralnej pojawi się „Mazepa”, czekają nas jeszcze dwie premiery:"Przerwany lot" Krzysztofa Kaczmarka oraz "Dzieła wszystkie Szekspira" w reżyserii  Lesława Ostaszkiewicza. Oba spektakle zobaczymy już w październiku.

Przerwany lot" Krzysztofa Kaczmarka opowiada historię obiecującego pilota samolotów pasażerskich, który zostaje wciągnięty w szpony nałogu, jakim jest alkoholizm. Powoli stacza się na dno, z którego wkrótce nie ma wyjścia. Traci najbliższych, przyjaciół, pracę... Czy uda mu się wyjść i przeciwstawić strasznej chorobie? Czy wreszcie się otrząśnie? Premiera 17 października - godz. 19:00

"Dzieła wszystkie Szekspira" (w nieco skróconej wersji) - na spektakl, reżyserowany przez Lesława Ostaszkiewicza, składają się najsłynniejsze dialogi i monologi prezentowane, jak zapewniają twórcy, w dowcipnej i zaskakującej formie. Cytaty, pastisz i parodie to tylko niektóre elementy teatralnej prowokacji. Na pomysł zagrania Szekspira w skondensowanej do jednego przedstawienia formie wpadła piętnaście lat temu trójka Anglików - Adam Long, Daniel Singer i Jess Winfield i od tamtej pory utwór ten zaskakuje i bawi publiczność na całym świecie. Premiera - 24 października - godz. 19:00

Pożegnanie w rytmie  „Tanga”

 "Tango" to jedna z najbardziej znanych i cenionych sztuk Sławomira Mrożka, zarówno jako utwór literacki, i jako dzieło sceniczne, zaliczane są do kanonu kultury XX wieku. Sztuka odniosła wielki sukces i do dziś utrzymuje się w repertuarze teatrów   na całym świecie. Akcję dramatu autor umieścił w rodzinie Stomila i Eleonory, gdzie wszystko jest dozwolone, tolerancyjni rodzice, ongiś bojownicy o wyzwolenie człowieka z wszelkich krępujących pęt obyczajowych czy artystycznych, nie stawiają żadnego sprzeciwu. Skoro wszystko wolno, Artur nie może się zbuntować, przez co Mrożek ukazuje sytuację „awangardy niemożliwej”.

- Tekst, który nie stracił nic ze swej autentyczności, cały czas odnosi się do naszej rzeczywistości, niejako komentując ją w krzywym zwierciadle. Współczesna scenografia i kostiumy, szybkie tempo akcji, doskonałe dialogi. - pisze Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka.

Tango w reżyserii reż. Waldemara Wolańskiego już 26 września o godz. 19:00.

Teatralny mecz!

- Tego jeszcze nie było! Do uroczystego żegnania tytułu zdążyliśmy się na nowo przyzwyczaić w naszym Teatrze, ale tym razem wszystko będzie naprawdę wyjątkowe. Aby docenić to co się może wydarzyć podczas tzw. "zielonego" spektaklu, należy mieć świeżo w pamięci wersję oryginalną - premierową. Będzie taka okazja! Ci wszyscy z Państwa, którzy zapomnieli czy po prostu wcześniej nie widzieli, tego przedstawienia, będą mieli taką możliwość na dzień przed ostatnim spektaklem.- mówi Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatru im. Aleksandra Sewruka i dodaje - Jak Polska długa i szeroka, wszyscy ekscytujemy się sukcesami naszych siatkarzy i koszykarzy. Trzymamy także kciuki za narodową drużynę futbolistów. Co wspólnego ma "Tango" ze sportowcami?... Otóż ma! Wyprzedzając przeróżne działania promocyjne Euro 2012, realizowanego wspólnie przez Polskę i Ukrainę, postanowiliśmy rozegrać swoisty "mecz" teatralny. Tak więc wyjątkowo serdecznie zapraszamy na "zielone" "Tango" w obsadzie polsko-ukraińskiej, na scenie aktorzy z Elbląga i Tarnopola. Tego wieczora wszystko może się zdarzyć! Bądźcie Państwo koniecznie z nami! Spotkajmy się u Sewruka! Musicie Państwo być tego dnia w Teatrze!

Tango - reż. Waldemar Wolański - 27 września - godz. 19:00 – Zielone przedsatwienie (polsko-ukraińskie)

 Czy "nowe" wyjdzie na dobre elbląskiemu Teatrowi? O tym przekonamu się już wkrótce.

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.