Czwartek, 2.07.2020, Imieniny: Jagoda, Urban, Otton
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Jeszcze moc wrażeń festiwalowych przed nami

24.04.2009, 14:03:24 Rozmiar tekstu: A A A
Jeszcze moc wrażeń festiwalowych przed nami

Elbląska Wiosna Teatralna dobiega końca. Dziś obejrzymy „Romea i Julię” w londyńskiej realizacji. A już w sobotę spektakl pt. „Niżyński”. Ostatniego dnia nastąpi uroczyste zamknięcie Festiwalu, w trakcie, którego zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu Publiczności. Nie może Was zabraknąć u Sewruka!

Dzisiaj o godzinie 19.00 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu zobaczymy „Romea i Julię” w realizacji Antic Disposition's.

"Romeo i Julia" to pierwsza wielka tragedia Szekspira - od dawna pozostaje jedną z jego najbardziej popularnych sztuk. Dramaturg miał około 30 lat, gdy pisał to dzieło o młodych kochankach, lekceważących nienawiść, którą od wieków darzą się ich rody. Choć nie ma oficjalnie udokumentowanego przedstawienia sprzed 1662 roku, przekazy z 1597 i 1599 roku świadczą, iż ta tragedia została dobrze przyjęta przez widownię elżbietańską. Współcześni Szekspirowi odnotowali, że sztuka "była często odgrywana publicznie". Historię Romea i Julii we Włoszech znano dużo wcześniej, zanim opisał ją Szekspir.

Andrew Hayden-Smith jako Romeo, Ami Sayers jako Juliet, przenoszą swoją miłość do współczesności. Antic Disposition angielska grupa teatralna  założona w 2005 r. przez dyrektora Ben Horslen i projektanta John Risebero, w celu prezentacji nowatorskich form  teatralnych w realizacja sztuk szekspirowskich.

Na koniec Wiosny - "Niżyński"


Jacek Sieradzki tak pisał w Polityce o spektaklu "Niżyński": "Tylko aktor z przygotowaniem baletowym mógł porwać się na tak karkołomny pomysł jak aktorsko-taneczny monodram z fragmentów "Dziennika" Wacława Niżyńskiego. Prawie sto minut monologów czasami jasnych i czytelnych - o ekstazie tańczenia, o wzlotach i upodleniach, o udręczającej miłości-nienawiści do Sergiusza Diagilewa - czasami zbaczających w mistykę, a czasami zmieniających się w obsesyjne bredzenie zmąconego umysłu. Plus szalone piruety i akrobacje na drążku. Nadludzki wysiłek godny opowieści o genialności i obłędzie."

Na zakończenie 8. Elbląskiej Wiosny Teatralnej i 3. Międzynarodowego Festiwalu Jednego Autora - spektakl wyjątkowy. Od premiery "Niżyńskiego" w 2005 roku, przedstawienie dosłownie obsypane deszczem nagród, wszędzie przyjmowane wyjątkowo entuzjastycznie. Kamil Maćkowiak wziął bowiem na swoje barki ciężar podwójny: opowiadania o bohaterze za pomocą sztuki słowa i sztuki tańca. Warto być u Sewruka tego dnia, warto zobaczyć Maćkowiaka w roli Niżyńskiego! Zapraszamy zatem 26 kwietnia, niedziela o godz. 19:00 do Teatru im. Aleksandra Sewruka.

Głosowanie trwa!


Przypomnijmy, że podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Jednego Autora „Tydzień urodzin Szekspira” trwa plebiscyt- Laur Publiczności. Jest to jedyna nagroda tego festiwalu, a przyznawana jest przez widzów spektaklowi, który otrzyma największą procentową ilość głosów. Widzowie głosują wypełniając specjalne kupony, które otrzymują w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.

W plebiscycie biorą udział następujące spektakle:

1.„Sen Nocy Letniej” - reż. Mirosław Siedler – Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
2.„Wesołe Kumoszki z Windosru” - reż. Siergiej Korniuszczenko – Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna
3.„Othello”- reż. Maciej Sobociński – Teatr Bagatela z Krakowa.
4.„Król Lear Show” - reż. dr Wolfang Bordel – Teatr Anklam (Niemcy)
5.„Romeo i Julia” - reż. Ben Horlsen i John Risebro – Teatr Antic Disposition z Londynu (Anglia).

Który spektakl przypadł widzom najbardziej do gustu? To okaże się już w sobotę.

I koniec i bomba, a kto nie zobaczy choćby jednego spektaklu ten trąba!

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.