Czwartek, 9.07.2020, Imieniny: Weronika, Hieronim, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Emigranci Mrożka w ramach Wiosny Teatralnej

04.04.2009, 17:25:28 Rozmiar tekstu: A A A
Emigranci Mrożka w ramach Wiosny Teatralnej

W sobotę i niedzielę (4 i 5 kwietnia) w teatrze im. Aleksandra Sewruka w ramach 8. Elbląskiej Wiosny Teatralnej będzie można obejrzeć kolejny spektakl pn. „Emigranci” w wykonaniu aktorów z Teatru Transit z Salzburga. Według większości krytyków teatralnych, jest to najwybitniejszy utwór Sławomira Mrożka od ukazania się Tanga, a zarazem jeden z najważniejszych polskich dramatów okresu powojennego.

W spektaklu zaprezentowanym na deskach Theater Brett w Wiedniu, aktorzy z Salzburga zasugerowali publiczności duet polsko-rosyjski (w oryginalnym tekście autora dwaj tytułowi emigranci to cudzoziemcy z bliżej nieokreślonego kraju) zamieszkujący suterenę w jakimś nieznanym mieście Europy Zachodniej. Bohaterzy sztuki to niespełniony intelektualista (AA), który wybrał emigrację z powodów politycznych, zaś jego towarzysz to prostak przybyły z rosyjskiego sioła (XX), który wyjechał wyłącznie z powodów ekonomicznych. Skazani są – jak większość – na wegetację zamieszkując najtańsze, raczej nie nadające się w normalnych warunkach pomieszczenia, gdzieś w okolicach kotłowni, piwnicy czy czymś do tego podobnym. Obaj, będąc w podobnej sytuacji, na swój sposób próbują się porozumieć, ale różnice kulturowe pozwalają na powierzchowną, cienką nić porozumienia jedynie na bazie wspólnego losu i mieszkania. XX wykorzystuje AA materialnie, ten z kolei usprawiedliwia swoją niezaradność wmawiając sobie i współtowarzyszowi pracę nad wyimaginowaną książką o filozoficznych aspektach emigracji, zniewolenia...

Znakomita gra Jurka Milewskiego w roli XX oraz przejmująca Jurija Diez – przez cały czas trzymają widza w napięciu. Aktorzy mistrzowsko rozgrywają swoje partie, przetykając je wstawkami muzycznymi. Milewski gra na flecie i śpiewa nostalgiczną balladę, Jurij przy akompaniamencie gitary raczy nas rosyjskim romansem duszu szczipajuszczim...
Gorące owacje, publiczność po wielekroć zmuszała artystów do wychodzenia na scenę po zakończonym przedstawieniu. A co najważniejsze, to. jakże w sumie uniwersalne w wymowie a utrzymane w jakże słowiańskim klimacie przedstawienie oglądała i zachwyciła się nim, przede wszystkim niemieckojęzyczna widownia. Do ostatniego miejsca wypełniona sala Theater Brett gościła bowiem przede wszystkim Austriaków, w kuluarach słychać było także język rosyjski, sama rozmawiałam z grupką młodych Ukraińców... najmniej (procentowo) było chyba przedstawicieli Polonii. A szkoda.

A już w sobotę i niedzielę elbląska publiczność będzie mogła obejrzeć ten znakomity spektakl w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.

MB

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.