Sobota, 16.01.2021, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Melpomena w szatański sposób oczarowała młodych widzów - zobacz galerię zdjęć

29.03.2009, 23:39:08 Rozmiar tekstu: A A A
Melpomena w szatański sposób oczarowała młodych widzów - zobacz galerię zdjęć

Premiera „Szatana z siódmej klasy” w Dniu Święta Teatru w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu była ukłonem w stronę najmłodszej publiczności. Jako, że formuła spektaklu zezwalała na interaktywność, młodzi widzowie mieli okazję z bliska posmakować sztuki dramatycznej. Sądząc po ich reakcjach – smakowało. Czyżby w dniu swojego święta Melpomena zyskała  kolejnych miłośników?

Starszym widzom nie trzeba opowiadać  o czym jest „Szatan z siódmej klasy”. Niegdyś Makuszyńskiego się czytało. Podobnie jak Nizurskiego czy Maya. Te książki były źródłem, z którego czerpało się wzorce przyjaźni, miłości, na nich kształtowały się wartości.

Oczywiste jest, że dla tych, którzy wychowali się na wspomnianych książkach, premiera „Szatana z siódmej klasy” była sentymentalną wycieczką. Wielu przypomniało sobie podwórkowe przyjaźnie i zabawy. Spektakl z założenia miał być czymś lekkim i przyjemnym, bo właściwie ważniejsze było to co miało nastąpić później, czyli wręczenie Aleksandrów. Lecz czy to przypadek, że właśnie w dniu Święta Teatru przypomniano o takich wartościach, jak lojalność, czyste zasady, dobro ogółu i praca w zespole?  Wszak jak sami aktorzy tego wieczora wiele razy podkreślali -  ich role nie byłyby tym czym są bez partnerów, scenicznych rzecz jasna ;)

Obecnie nie czyta się w ogóle, albo bardzo mało. I może dlatego coraz trudniej jest o dobre i trwałe relacje międzyludzkie?

Tym cenniejsze są tego typu próby dotarcia do najmłodszych. Ta sztuka pokazuje, że jest to możliwe. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią drogę. Aczkolwiek ta droga zupełnie może się różnić od naszych zasad, wyobrażeń i w ogóle od tego, co było dotychczas. Świat ewoluuje, Teatr też.

Warto zwrócić uwagę na bogatą i pomysłową scenografię. Niebywałe, że w dużej mierze to właśnie na niej opierało się czytanie pamiętnika księdza Koszczyka przez Adama Cisowskiego (Tomasz Muszyński). Zygmunt Prończyk  po raz kolejny zaskoczył pomysłowością.

Bezdyskusyjnie Tomasz Muszyński tego wieczora był głównym bohaterem. Wrażenie zrobiła też gra Leszka Czerwińskiego, który wcielał się w dwie postaci (ucznia i bandyty) To niesamowite, iż pojawiając się na scenie zaledwie w kilku scenach, Czerwiński wbija się widzowi w pamięć już jednym gestem (i bynajmniej nie jest to gest Kozakiewicza;). Przy czym jest niesamowicie wiarygodny.

Podsumowując, przytoczę słowa Ludwika Flaszena, którego orędzie wygłoszono podczas obchodów Święta Teatru.

Czy na pewno teatr przejdzie przez ten swój Rubikon? A może istotnie zbliża się chwila, kiedy całkiem stanie się niepotrzebny? I będzie tylko wyrafinowaną rozkoszą wielbicieli rzeczy dawnych i maniaków? –pyta Flaszen.

Mając na uwadze wczorajsze wypieki na twarzach widzów, podekscytowanie  i fakt, że dla kilkunastolatków zaszczytem było  wejście na scenę i wręczenie kwiatów aktorom, podejrzewam, że wizja Flaszena nie jest, aż tak bardzo prawdopodobna. Dobrze, że w Teatrze im. Aleksandra Sewuka w  Elblągu podkreśla się istotę obecności młodych widzów. Wszak „Czym skorupka za młodu…”

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Premiera spektaklu "Szatan z siódmej klasy" ( zdjęć 26 )
Dodano: 2009-03-25 | Fot. Mateusz Milanowski
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2499041557312