Sobota, 16.01.2021, Imieniny: Marceli, Wlodzimierz, Bernard
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Plebiscyt na Najpopularniejszego Aktora Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Irena Adamiak - 5%

Krzysztof Bartoszewicz - 5%

Tomasz Czajka - 5%

Leszek Andrzej Czerwińsk - 6%

Anna Gryszkiewicz - 5%

Jacek Gudejko - 6%

Anna Iwasiuta - 6%

Maria Makowska - Franceson - 5%

Marta Masłowska - 5%

Mariusz Michalski - 5%

Tomasz Muszyński - 6%

Lesław Ostaszkiewicz - 5%

Beata Przewłocka - 5%

Jerzy Przewłocki - 5%

Mirosław Siedler - 5%

Teresa Suchodolska - Wojciechowska - 5%

Anna Suchowiecka - 5%

Jolanta Tadla - 6%

Marcin Tomasik - 5%

Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Tomasz Muszyński: Dla córki chciałbym być lepszym człowiekiem, aktorem

27.03.2009, 11:47:54 Rozmiar tekstu: A A A
Tomasz Muszyński: Dla córki chciałbym być lepszym człowiekiem, aktorem

Na swoim koncie ma już nagrodę Aleksandra za rolę Chłopaka w "Celebracjach" Krzysztofa Bizio, ale wiele wskazuje, że w tym roku na Jego konto powędruje kolejna statuetka. Przez kolegów z Teatru wskazywany jest jako główny pretendent do Aleksandra 2009 w kategorii Rola Męska. W info.elblag.pl prowadzi w plebiscycie na Najpopularniejszego Aktora. Z Tomaszem Muszyńskim rozmawiamy o roli Adolfa Hitlera, a także  o byciu aktorem i tatą.

Koledzy wskazują na Pana jako faworyta do Aleksandra 2009 w kategorii Rola Męska. Czy słusznie?

To miłe, że koledzy doceniają moją pracę. Rola Adolfa Hitlera w "Mein Kampf" to nie tylko moja zasługa, ale także reżysera oraz całej ekipy. Dzięki wspaniałej atmosferze panującej podczas prób, wspólnie stworzyliśmy to zjawisko, jakim jest "Mein Kampf". A jakie będą tego efekty, przekonamy się podczas zbliżającej się gali z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Dlaczego tak dobrze Wam się pracowało? Czy tajemnica tkwiła w temacie...?

W "Mein Kampf" jest zgrana ekipa - dlatego dobrze się pracowało. Było tyle chęci, skupienia i wspólnej mobilizacji, że w bardzo krótkim czasie postawiliśmy szkielet spektaklu i zaczęliśmy go powoli wypełniać. Reżyser był pewny tego, co chce. Miał już wszystko przemyślane i wskazywał nam, w którym kierunku ma rozwijać się dana postać. Uważam, że ciekawy jest zarówno tekst "Mein Kampf" jak i sam sposób pokazania tego wszystkiego. Cennym doświadczeniem była praca nad uwiarygodnieniem postaci oraz wydarzeń, w które zostały wplątane. To było bardzo twórcze i rozwijające.

Czy przygotowując się do roli Adolfa Hitlera oglądał Pan filmy, czytał książki na Jego temat?

Na początku obawiałem się wcielenia w Adolfa Hitlera. To jest postać historyczna, więc trzeba być podobnym do niego, chociażby fizycznie albo pod względem gestykulacji i sposobu mówienia. Próbowałem się zbliżyć do tej postaci, nadać jej tej charakterystyczności. Jednakże, w tym spektaklu nie chodził o to, żeby pokazać stricte Adolfa Hitlera, lecz człowieka z problemami. Szkielet opiera się na charakterze człowieka, za to wąsik i grzywka zaczesana na lewą stronę stanowią jedynie uzupełnienie. Ta postać rozwija się przez całą sztukę w geście. Tworząc postać pomagałem sobie oglądając filmy dokumentalne i czytając publikacje na temat Fuhrera.

Czy kreowanie postaci negatywnych jest łatwiejsze?


Mamy grać tak jak w westernach, gdzie dobry kowboj był ubrany na biało, a zły na czarno? Nie, ja wolę tak jak jest obecnie. Nie rozdzielam postaci na negatywne i pozytywne. Uważam, że nikt nie jest do końca ani dobry, ani zły. Poza tym wydaje mi się, że graną postać powinno się lubić. Postać trzeba obronić, nawet jeżeli w całym scenariuszu jest negatywna.

Czy zawód aktora jest atrakcyjny?

Dla mnie tak, bo robię to, co lubię. W każdej postaci odkrywam się na nowo. Niejako rodzę się w postaci i w niej dojrzewam… aż do takiego poziomu, żeby zaprezentować ją na scenie. Najważniejsze jest to, aby być dla widza prawdziwym. Myślę, że atrakcyjność tego zawodu polega na samym tworzeniu i graniu.

Czy można powiedzieć, że tworzenie postaci i granie to katharsis dla aktora?

Dla mnie granie jest jak surfowanie - wyjście na scenę to jest moment, gdy surfer już stoi na desce i jest na fali. Doświadczenie i adrenalina pozwalają się na niej utrzymać.

Czy granie jest oczyszczeniem? Myślę, że w pewnym sensie, można też tak powiedzieć. Wcielając się w postać, nie jestem Tomaszem Muszyńskim tylko Adolfem Hitlerem, Pukiem ze "Snu nocy letniej" albo Dickiem z "Tajemniczego Ogrodu". W momencie, gdy przechodzę przez kulisy na scenę już jestem tą postacią i jestem nią do końca dopóki nie opadnie kurtyna.

Gdyby dostał Pan propozycję zagrania w serialu, za duże pieniądze, skorzystałby Pan?


Urodziła mi się córka, jestem młodym ojcem, staram się zapewnić byt mojej rodzinie, a do tego mamy kryzys. Ceny w sklepach rosną w górę jak oszalałe. Trzeba próbować na różne sposoby, żeby przetrwać. Więc gdyby nie kolidowało to z zajęciami w teatrze, to zdecydowałbym się.

Kiedyś miałem parcie na karierę i obecność w telewizji. Teraz inaczej na to patrzę. Angaż nie zależy od tego czy się ma umiejętności, tylko od tego, kogo się zna. Poza tym praca przed kamerą różni się od pracy na scenie. W teatrze jest pewien proces tworzenia, powstaje „coś” – niczym motyl z kokonu. A telewizja? Telewizja jest dla mas.

Co zmieniło w Panu ojcostwo?

Moja córka Maja jest jak dynamit. Ma niespełna roczek, już zaczyna mówić, chodzić, wszystko ściągać ze stołu, otwierać szuflady i wyrzucać to, co w nich znajdzie. Maja jest dla mnie odskocznią od rzeczywistości, od tego, co smutne i złe. Daje mi kolory i mnóstwo szczęścia. Nawet jak wracam do domu zmęczony i rozdrażniony to widok mojego, śmiejącego się dziecka sprawia, że wszystkie wielkie problemy stają się błahe. Jest to mój „mały akumulatorek”, dzięki któremu ładuję baterie. To właśnie dzięki niej mam inny stosunek do życia, chcę być lepszym człowiekiem i aktorem. Chciałbym, aby była ze mnie dumna. Czy ojcostwo mnie zmieniło? Na to pytanie mogą odpowiedzieć jedynie ci, którzy znają mnie od lat.

Plebiscyt na Najpopularniejszego Aktora Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Irena Adamiak - 5% (głosów: 10)

Krzysztof Bartoszewicz - 5% (głosów: 10)

Tomasz Czajka - 5% (głosów: 10)

Leszek Andrzej Czerwińsk - 6% (głosów: 11)

Anna Gryszkiewicz - 5% (głosów: 10)

Jacek Gudejko - 6% (głosów: 11)

Anna Iwasiuta - 6% (głosów: 11)

Maria Makowska - Franceson - 5% (głosów: 10)

Marta Masłowska - 5% (głosów: 10)

Mariusz Michalski - 5% (głosów: 10)

Tomasz Muszyński - 6% (głosów: 12)

Lesław Ostaszkiewicz - 5% (głosów: 10)

Beata Przewłocka - 5% (głosów: 10)

Jerzy Przewłocki - 5% (głosów: 10)

Mirosław Siedler - 5% (głosów: 10)

Teresa Suchodolska - Wojciechowska - 5% (głosów: 10)

Anna Suchowiecka - 5% (głosów: 10)

Jolanta Tadla - 6% (głosów: 11)

Marcin Tomasik - 5% (głosów: 10)


   Suma głosów: 196

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ maximus
  Piątek, 27.03

  Panie Tomaszu, tak trzymac - moje gratulacje za całokształt:))) Pozdrawiam serecznie.

 2. 2
  0
  ~ ja
  Piątek, 05.11

  NIESAMOWITA rola w "Mein Kampf", wystawionym w Człuchowie. Biję pokłony, Panie Tomasz! :)

 3. 3
  0
  ~ ja
  Piątek, 05.11

  Tomaszu * ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.62672996521