Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY PARLAMENTARNE 2023

W okręgu elbląskim-Jacek Protas (KO), w powiecie elbląskim-Andrzej Śliwka (PiS).Jak głosy rozłożyły się w gminie Elbląg?

20.10.2023, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
W okręgu elbląskim-Jacek Protas (KO), w powiecie elbląskim-Andrzej Śliwka (PiS).Jak głosy rozłożyły się w gminie Elbląg?

Za nami wybory parlamentarne. W okręgu elbląskim spośród wszystkich kandydatów największą ilość głosów zdobył Jacek Protas (KO) z 35 745 głosów, a za nim Andrzej Śliwka (PiS) - 32 895 głosów. W powiecie elbląskim najwięcej głosów otrzymał Andrzej Śliwka – 5 683, a po nim Jacek Protas – 3 061. Jak głosy rozłożyły się w gminie Elbląg?
 


Okręg elbląski (nr 34) obejmuje gminy: Elbląg, Godkowo, Gronowo Elbląskie, Markus, Milejew, Młynar, Pasłę, Rychliki, Tolkmicko. Liczba osób uprawnionych do głosowania to 455 241. Frekwencja w okręgu wyniosła 74,38 proc.

 


W powiecie elbląskim uprawnionych do głosowania jest 42 452 osób. Frekwencja wyniosła 64,48 proc. Natomiast w gminie Elbląg liczba uprawnionych do głosowania to 5 815, a frekwencja wyniosła 67,89 proc.W nowej kadencji Sejmu okręg elbląski będzie reprezentować w sumie 6 posłów i 2 posłanki. Prawo i Sprawiedliwość wywalczyło 4 mandaty (Andrzej Śliwka, Robert Gontarz, Leonard Krasulski, Teresa Wilk), a Koalicja Obywatelska – 3 (Jacek Protas, Elżbieta Gelert, Stanisław Gorczyca). Natomiast Trzecia Droga zdobyła 1 mandat (Zbigniew Ziejewski).

 


W sumie w okręgu elbląskim oddano 299 380 głosów. Spośród wszystkich kandydatów największą ilość głosów w okręgu elbląskim zdobyli Jacek Protas (KO) z 35 745 głosami i Andrzej Śliwka (PiS) z 32 895 głosami. Na podium znalazł się też Robert Gontarz (PiS) z 24 940 głosami.

 

Jakim zaufaniem cieszyli się pozostali parlamentarzyści? Na Elżbietę Gelert (KO) zagłosowało 15 847 osób, na Leonarda Krasulskiego (PiS) - 13 948, na Zbigniewa Ziejewskiego (Trzecia Droga) - 12 695 , na Teresę Wilk (PiS) – 9 280, na Stanisława Gorczycę (KO) - 7 979.W powiecie elbląskim oddano 26 515 głosów. Najwięcej zdobył Andrzej Śliwka – 5 683 i Jacek Protas – 3 061. Kolejne miejsca zajęli: Elżbieta Gelert – 2 685, Leonard Krasulski – 1 382, Teresa Wilk – 1 205, Zbigniew Ziejewski – 812, Robert Gontarz 459, Stanisław Gorczyca – 219.
 


Jak głosy rozłożyły się w gminie Elbląg? W sumie oddano 3 877 głosów. Największą liczbą głosów wśród kandydatów zdobył Andrzej Śliwka – 558. Kolejne miejsca zajęli Elżbieta Gelert – 494 i Jacek Protas – 423.

 


Ile głosów otrzymali pozostali kandydaci? Teresa Wilk – 280, Leonard Krasulski – 255, Zbigniew Ziejewski – 112, Robert Gontarz – 42.
 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --7
  ~ wniosek
  Piątek, 20.10

  Wiedziałam, że pan wygra panie Śliwka, teraz życzę powodzenia w działaniu na rzecz naszego Miasta Elbląga. Jest taka różnica między panem a panem Protasem, że pan Protas NIC, a NIC nie uczynił na rzecz naszego Miasta.Elbląg czeka na pana panie Śliwka, tylko w panu nadzieja, chociaż pierwszeństwo ma posłowanie.

 2. 2
  +6
  ~ za co?
  Piątek, 20.10

  Pewien facet w sądzie żalił się że go wyzywają od kolesiów i że uprawia kolesiostwo. Nie znam żadnej aktywności Portasa w parlamencie a jego działań dla Elbląga chyba nikt nie zna. Gdyby uznać powyższe, to tylko nakaz dla mniejszości narodowej do głosowania na "swojego" usprawiedliwia taki wynik. Nie zakładam że w tym okręgu wyborczym jest tylu głuchych i niewidomych jednocześnie. Tylko jakieś więzi narodowe , obce, uzasadniają wynik za jałową kadencję. Pozostałe wyniki też dają do myślenia. tylko Śliwka uaktywnił się i zrobił dla miasta więcej niż wielokadencyjni razem wzięci. Matematycznie to się nie da określić bo Śliwka x 0, bo tyle poprzednicy dla miasta zrobili. Opluli chodniki w kampaniach.

 3. 3
  +11
  ~ Mama Karoliny
  Piątek, 20.10

  Jestem ciekawa co za ameby głosowały na tego barona zimnych term? Przecież on kompletnie nic dla Elbląga nigdy nie zrobił za to bardzo szkodził jak wszyscy z PO. Kolej nadzalewowa doprowadzona do ruiny za to robią linię Olsztyn- Braniewo. Jak rządzili w Elblągu jego koledzy o których mówił że zachlysneli się władzą (Jurij motorówka, Grigorij novatikjov)to tylko wypompowywali kasę przez spółkę aqua park a nawet sztycha łopaty nie wbili. U nas komunikacja miejska w ruinie okrojona z Kameralnym złomem a w Olsztynie pobudowali linie tramwajowe od nowa z nowym taborem. No i protex razem ze swoimi partyjnymi towarzyszami negowali sens przekopu POpierali czaskowskiego który groził nawet że całą inwestycję zatrzyma. Później walczyli o port aby zamiast go rozwijać skończył jako parking z obeliskiem. A elbląski suweren zdecydował się poprzeć tego gościa? Szok! I on będzie utrzymywany za wasze pieniądze. A wy w imię agendy 2030 nie będziecie mieć tu niczego i wydymani będziecie szczęśliwi?

 4. 4
  +18
  ~ Ksantypa
  Piątek, 20.10

  Żenujące i bezmyślne oddawanie głosów na ludzi ktorzy w poprzednich kadencjach nie zrobili dla Elbląga! Żenujące oddawanie głosów nie na ludzi młodych tylko pod 70 lub po 70 !!! Z calym szacunkiem ale w życiu jest czas na wszystko i trzeba umieć godnie się wycofać i ustąpić miejsca ludziom wiekowo rokującym i rozumiejącym obecne czasy ! Każdą wladzę należy po kilku latach przetrzepać czy krajową czy lokalną inaczej tworzy się patologia władzy!

 5. 5
  +14
  ~ Do Ksantypa
  Piątek, 20.10

  Tu przydałoby się zdrowo przetrzepać zwlaszcza tych co piastowane stanowiska pomylili z funkcją i zamiast skupiać się na obowiązakch merytorycznych skupili się na dziobaniu, ustawianiu, przestawianiu, szykanowaniu, dręczeniu ludzi! Takich należy rozliczyć !

 6. 6
  +4
  ~ Mieszkaniec
  Piątek, 20.10

  Co Pan S.... teraz zrobi dla Elbląga

 7. 7
  +11
  ~ Do Mieszkaniec
  Piątek, 20.10

  Pytanie brzmi kto cokolwiek zrobil dla Elbląga?? No chyba jedyny sukces w tym ze staliśmy się zaściankiem !!!to fakt osiągnięcie!

 8. 8
  --1
  ~ Gratulacje
  Piątek, 20.10

  Powodzenia.

 9. 9
  +3
  ~ Roman
  Piątek, 20.10

  Jeżeli p. Sliwka Andrzej ma cokolwiek zrobić dla Elbląga, czy Pasłęka (któremu najwięcej obiecał) musi się Spieszyć, dopóki jest wice i za zaplecze ma też wicewojewodę Sadowskiego w Olsztynie urzędującego, a z Pasłęka również pochodzącego. Do tego musi mieć Kciuk w gÓrę od Sasina i z Nowogrodzkiej. Przy obecnym niedoborze w wykonywaniu budżetu, wynoszącym prawie 35 mld złotych, może być to trudne. Mym zdaniem, rozejrzy się za możliwościami startu na Prezydenta Elbląga, którego pensja jest wyższa, iż posła zwykłego, nie mającego innych apanaży. W razie draki jest możliwość startu na burmistrza Pasłęka, gdyż pensja tam wzrośnie wskutek glapinflacji.

 10. 10
  +13
  ~ Lucky
  Piątek, 20.10

  Czytając i obserwując mozna wysnuć jeden wniosek jakie to szczęście nie mieć nic wspólnego z tymi ludźmi i być z daleka od tutejszego szamba mentalnego !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2292020320892