Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY PARLAMENTARNE 2023

Wybory parlamentarne 2023. Oto nowi posłowie z okręgu elbląskiego!

17.10.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wybory parlamentarne 2023. Oto nowi posłowie z okręgu elbląskiego!

Andrzej Śliwka, Robert Gontarz, Leonard Krasulski, Teresa Wilk z Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Protas, Elżbieta Gelert i Stanisław Gorczyca z Koalicji Obywatelskiej oraz Zbigniew Ziejewski z Trzeciej Drogi. To politycy, których wybraliśmy i będą reprezentować nas w Sejmie. Mandatów w naszym okręgu nie wywalczyła ani Lewica, a ni Konfederacja.

 

 


Znamy już wyniki wyborów i osoby, które zdobyły miejsce w Sejmie. W okręgu elbląskim (nr 34) do podziału było 8 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało największe poparcie (35,20 proc. głosów), będzie miało 4 mandaty. Wywalczyli je: Andrzej Śliwka, Robert Gontarz, Leonard Krasulski i Teresa Wilk.

 

 

Koalicja Wyborcza, z poparciem 31,87 proc. zdobyła 3 mandaty. Obejmą je: Jacek Protas, Elżbieta Gelert i Stanisław Gorczyca.

 

 

 

Ostatni mandat w okręgu 34 trafił do kandydata Trzeciej Drogi Zbigniewa Ziejewskiego (komitet ten zdobył w okręgu nr 34 15,40 proc. głosów). Tym razem swojego reprezentanta w Sejmie nie będzie miała Lewica (8,11 proc. głosów w okręgu nr 34). Nie udało się to również Konfederacji (6,54 proc. głosów).

 

 


Polityków, którzy zdobyli mandaty w okręgu elbląskim, poprosiliśmy o komentarz. Jak oceniają swój start w wyborach, jakie zadania stawiają sobie na pierwszym miejscu po objęciu mandatu posła?

 

 

 


Elżbieta Gelert (Koalicja Obywatelska)

 

 

 

Jestem zadowolona ze swojego wyniku. Duże poparcie otrzymała w Elblągu, a także powiecie elbląskim i powiecie braniewskim. Dziękuję wszystkim, którzy na mnie zagłosowali. To dla mnie zobowiązanie do pracy, na rzecz społeczeństwa. Posłowie, senatorowie mają dbać o stan prawny, tworzyć prawo, które będzie obowiązywało w całej Polsce. Prawo, które będzie dobre zarówno dla Działdowa, Gdańska, jak i dla Elbląga. Są jednak sprawy, którymi cały sejm musi się zająć, a które dotyczą konkretnych regionów. Mówię, chociażby o specustawie dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej. Ta sprawa musi być dokończona, tym trzeba się zająć w pierwszej kolejności. To pozwoli na większą samodzielność Elbląg, przyciągnie tutaj więcej pieniędzy. Dzięki temu elblążanom, a także mieszkańcom regionu, będzie się żyło lepiej. Przed nami dużo pracy. Jest dużo do zrobienia. Dla mnie bardzo ważne są kwestie kobiet, a także sprawy dotyczące ochrony zdrowia - Właściwie od zmiany tego systemu mija trzecia dekada, a niewiele się polepszyło dla pacjenta. Na tych kwestiach będę się skupiała.

 

 


Robert Gontarz (Prawo i Sprawiedliwość)

 

 

 


Chce podziękować wszystkim, którzy mi zaufali. Ten wynik jest zaskakujący. Nie spodziewałem się aż tak dużego poparcia. W porównaniu do wyniku z wyborów w 2019 roku mam aż 320 proc. więcej głosów. To jest ogromne zaufanie, którym zostałem obdarzony i bardzo serdecznie za to dziękuję. Przyszłość będzie zależała od tego, jak będzie wyglądał rząd, czy Prawo i Sprawiedliwość, jako partia, która wygrała te wybory, będziemy mogli ten rząd utworzyć, czy też będziemy w opozycji. Niemniej jednak moim podstawowym celem, jest robić to, co do tej pory, czyli działać dla mieszkańców, w każdym tego słowa znaczeniu. W naszym regionie jeszcze nigdy nie było tak wielu inwestycji. To dobry kierunek. Ważne jest dokończenie wszystkich spraw i działań związanych z przekopem przez Mierzeję Wiślaną, budowa czwartego portu RP. To jest bardzo istotne, żebyśmy mogli powiedzieć: Elbląg jest miastem, które prężnie się rozwija. Głęboko wierzę, że znajdziemy rozwiązanie i ten fundament, jakim jest przekop, pomoże dalej realizować nam zadania, które będą korzystne dla Elbląga, ale też całego regionu i województwa. Dla mnie, jako posła ważne są również indywidualne sprawy wyborców. Nie można zapominać o problemach, z którymi przychodzą do nas pojedyncze osoby. To też jest istotne.

 

 


Jacek Protas (KO)

 

 

 


Bardzo dziękuję wyborcom, którzy oddali swój głos dla mnie. Te blisko 36 tys. głosów to niespotykany jak do tej pory wynik. Jestem z tego dumny, ale też czuję na sobie brzemię odpowiedzialności. To jest również zobowiązanie do tego, aby ciężko pracować i oddać kredyt zaufania. Jako samorządowiec, były gospodarz regionu, zawsze miałem takie samorządowe podejście do pracy w Sejmie. Chcę dbać o rozwój naszych miast, powiatów, gmin i wsi, żeby tutaj trafiało jak najwięcej środków, żebyśmy mogli inwestować. Przede wszystkim musimy odblokować środki europejskiej. Elbląg i wiele innych samorządów czeka na nie, potrzeby są przeogromne. Środki z Krajowego Planu Odbudowy, a później z funduszu spójności muszą trafiać do naszego województwa. W Elblągu pierwsze, co jest do zrobienia to oczywiście dokończenie toru wodnego i pogłębienie rzeki Elbląg. Dla mnie jest absolutnie oczywiste, że to jest zadanie rządu. Trzeba to zrobić, aby przekop przez Mierzeję Wiślaną w ogóle funkcjonował. Konieczne są również inwestycje w samym porcie, aby mógł on służyć społeczeństwu. To są zadania na już.

 

 

 

Andrzej Śliwka (PiS)

 

 


Składam wielkie podziękowania dla wszystkich wyborców. Frekwencja była imponująca. Bardzo dziękuję również za ten wyraz zaufania wobec mnie i uznania dla ciężkiej pracy, którą przez te ostatnie lata wykonywałem na rzecz naszego regionu. Dziękuję za każdy głos i obiecuję, że nie zawiodę. W tej chwili czekają nas rozmowy. W perspektywie miesiąca jest zwołanie pierwszego posiedzenia przez pana prezydenta. Jeśli chodzi o Elbląg, to tak, jak mówiłem i obiecywałem, bez względu na to, czy będę członkiem rządu i będziemy partią rządzącą, czy szeregowym posłem, będę robił wszystko, co w mojej mocy, aby Elbląg się rozwijał. Odzyskał swój należny blask, który stracił wraz ze statusem miasta wojewódzkiego, aby w naszym mieście były generowane nowe miejsca pracy, żeby miasto się rozwiało. Pokazałem, że można zabiegać o inwestycje, środki. Pomimo tego, że prezydent miasta jest nieprzychylny i zacietrzewiony w swoim działaniu, otrzymywał milionowe wsparcie, wystarczy wspomnieć pieniądze na rewitalizację kąpieliska, środki na stadion, dofinansowanie na ETBS. Wymieniać można długo, bo wsparcie rządowe dla miasta było olbrzymie. Będąc posłem, również będę o to zabiegał, starał się, żeby środki, które powinny trafić do Elbląga, trafiały tutaj i to ze zdwojoną siłą.

 

 

Teresa Wilk (PiS)

 

 


Chciałabym wyrazić moje głębokie podziękowania za wsparcie i zaufanie, jakim obdarzyliście mnie podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych. To dzięki Wam, będę miała zaszczyt działać w Sejmie na rzecz Elbląga i naszego wspaniałego  regionu! Obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby poprawić jakość życia mieszkanców naszej lokalnej ojczyzny i razem z Państwem tworzyć przyszłość naszego kraju. Fantastyczna frekwencja i wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości w naszym okręgu napawa optymizmem, co do przyszłości. Mam nadzieję, że nadchodzący czas w parlamencie przyniesie wartościowe dyskusje i konkretne działania. Jeszcze raz serdecznie dziękuję Wszystkim zaangażowanym w ten sukces.

 

 

 


Zbigniew Ziejewski (Trzecia Droga)

 

 

 


Dziękuję wyborcom, którzy mnie poparli w tej kampanii. Dali mi duży kredyt zaufania i startując z drugiego miejsca, zdobyłem tak dużą liczbę głosów. Wśród kwestii, którymi będziemy musieli się zająć, jest pogłębienie toru wodnego do portu elbląskiego. To jest zadanie, które koalicja, którą zawiążemy, postawi wśród priorytetów. Będziemy walczyć również o budowę mostu w Elblągu. Jeżeli ten port ma przeładowywać dwa miliony ton rocznie, to musi powstać droga dojazdowa do niego i ta droga nie może prowadzić przez miasto, tylko musi dochodzić bezpośrednio do "siódemki". Będziemy zabiegali również o równomierny rozwój wszystkich gmin położonych nad Zalewem Wiślanym. Jeżeli pogłębimy ten tor wodny, to stworzy się infrastruktura hotelowa, obiekty gastronomiczne O to będziemy zabiegali, a pozostałe gminy tez będą chciały mieć gminy, mariny, tak aby wszystkie miejscowości równomierne się rozwijały. Planujemy założyć również zespół parlamentarny, który działałby na rzecz województwa warmińsko-mazurskiego. Nie funkcjonował on przez ostatnie cztery lata, bo koledzy z PiS nie widzieli potrzeby założenia takiego zespołu.

 

 

 

Mimo podjętych prób nie udało nam się skontaktować z Leonardem Krasulskim i Stanisławem Gorczycą.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (36)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ MIESZKANIEC
  Wtorek, 17.10

  Nie ma się co smucić ani cieszyć Sejm będzie rozwiązany i nastąpią nowe wybory parlamentarne , Jestem osobą o takich przewidywaniach . Mam 96 lat i to właśnie mówi zżycia oświadczenie .

 2. 2
  +6
  ~ MIESZKANIEC
  Wtorek, 17.10

  Nie ma się co smucić ani cieszyć Sejm będzie rozwiązany i nastąpią nowe wybory parlamentarne , Jestem osobą o takich przewidywaniach . Mam 96 lat i to właśnie mówi zżycia doświadczenie . Są podejrzenia o kantach .

 3. 3
  +27
  ~ układ małomiasteczkowy
  Wtorek, 17.10

  reasumując wybory to dobrze ze PIS DOSTAŁO KOPA W ZADZIK! Tragiczny natomiast jest wybór ludzi starej już i zmęczonej nomenklatury! Widok tych twarzy poraża bo to nie przyniesie jak i nie przyniosło żadnych korzyści dla naszego miasta! Można pozazdrościć mieszkańcom innych miast w których młodzi , mądrzy , atrakcyjni ludzie np Poseł LITEWKA wyparli starych zgredów! wynik fantastyczny 40 tys. głosów a Czarzasty tylko 20 tys. i to jest pójście z duchem czasu! w naszym mieście czas się zatrzymał! PO nie dopuściło Turleja na 2 miejsce bo seniorka pcha się by nie rozwalić układu małomiasteczkowego! Śliwka przynajmniej wyskoczył na prowadzenie peletonu w PISIE! lewica w swoich wojenkach utopiła całkowicie lewicowość w mieście i stworzyła celowo słabą listę i padli! nic tu się nie zmieni!

 4. 4
  +22
  ~ faworyci!
  Wtorek, 17.10

  to miasteczko skazane jest na beznadziejność! Głosowałem na Turleja i to on powinien być faworytem listy PO , nie jakiś gość z Olsztyna i starszawa kobita! z cały szacunkiem ale czas na przyszłość a nie tkwić w przeszłości! czasem trzeba wykazać dobrym smakiem a jeszcze lepszym gustem! ale tu takich się boją bo sami maja kompleksy natury różnej

 5. 5
  +10
  ~ Laluś
  Wtorek, 17.10

  Tutaj zostaniesz dopuszczony do startu jak się zestarzejesz, utyjesz i zmarszczysz tak gdzies okolo 60 jak faworyci będą kolo 90 tki tak więc dzisiejsza młodzież w średnim wieku jeszcze trochę poczeka -:))) na chwilę sławy

 6. 6
  --2
  ~ Ciekawy kwiecień
  Wtorek, 17.10

  Jest nadzieja ze na wybory kwietniowe będziemy mieli do wyboru samych rokujących kandydatów i nowych na prezydenta a nie przepoconych , moze Śliwka może Kochan , może Turlej, Falej i moze ktoś jeszcze bo najwazniejszy jest wybór ale tych rokujących

 7. 7
  +19
  ~ Reproduktor
  Wtorek, 17.10

  Gelert Protas? Przecież oni szkodzili Polsce i naszemu regionowi negując przekop. Po co ich ponownie wybierać? W jakim celu? Jeszcze nigdy nie wykazali się pożyteczną pracą na rzecz Polski ani lokalnej społeczności.wstyd i hańba!

 8. 8
  +16
  ~ Do faworyci
  Wtorek, 17.10

  Możesz powiedzieć po co głosowałeś na turleja? Bo ja go pamiętam jak 13 lat temu na łamach swojej telewizji podkastowej składał obietnicę bez pokrycia jaką była zielona fala na sygnalizacji świetlnej. Niestety przez 13 lat wykazał się totalnym nieróbstwem raz nawet został odwołany w referendum wraz z nieudolną POwska ekipą. Gdy przyjechał Tusk to także powiedział że by na miejscu elblążan ich odwołał. Nie wstyd tobie marnować głos na takich ludzi?

 9. 9
  +9
  ~ Totek
  Wtorek, 17.10

  3 miejsce PSL ! Wróblewski nie jedziesz ? Hahaha

 10. 10
  +5
  ~ do - układ małomiasteczkowy
  Wtorek, 17.10

  to nie lewica stworzyła taką listę celowo przeznaczoną na zagładę, to wiekowa biurokracja SLD, tolerowana przez wiekowego czarzastego, podłożyła świnię Falej, bo młodsza, bo próbowała, stała się dla nich niebezpieczną konkurencją. Sztandar wyprowadzić !

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0625529289246