Wtorek, 23.07.2024, Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Wybory 2023: Frekwencja znacznie wyższa niż cztery lata temu. Do południa zagłosowało ponad 24 proc. elblążan

15.10.2023, 14:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wybory 2023: Frekwencja znacznie wyższa niż cztery lata temu. Do południa zagłosowało ponad 24 proc. elblążan
Fot. AK

Trwają wybory parlamentarne. W Elblągu, w ciągu pierwszych pięciu godzin od otwarcia lokali wyborczych, do urn poszło 24,21 proc. uprawnionych do głosowania. Frekwencja w całym kraju, do godziny 12.00, wyniosła 22,59 proc. 

 

 

 

Niedziela, 15 października to w Polsce dzień wyborów do Sejmu i Senatu. Jednocześnie odbywa się referendum. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7 i zostaną zamknięte o godz. 21.00.

 

 

 

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, na godzinę 12 frekwencja w całym kraju wyniosła 22,59 proc. (w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła ona 23,08 proc.). Frekwencja jest wyższa niż cztery lata temu, podkreślił podczas konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Podczas wyborów w 2019 roku, do godz. 12, w wyborach wzięło udział 18 proc. osób uprawnionych.

 

 

 

Ilu elblążan do tej pory oddało swój głos? W całym okręgu elbląskim frekwencja na godzinę 12 wyniosła 21,37 proc. W Elblągu, w ciągu pierwszych pięciu godzin głosowania, do urn poszło 24,21 proc. uprawnionych do udziału w wyborach, informuje Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Elblągu. Do godz. 12 wydano 20 431 kart do głosowania (na 84 380 uprawnionych wyborców w naszym mieście). To również zdecydowanie więcej niż podczas poprzednich wyborów parlamentarnych. W 2019 roku, do godziny 12.00, do urn poszło w Elblągu 17,72 proc. wyborców, a w okręgu 15,18 proc.

 

 

Jeśli chodzi o okręg, to do godz. 12, największa frekwencja była w mieście Braniewo - 29,60 proc., a najmniejsza w gminie Lubawa - 15,69 proc. W samym Elblągu najwięcej osób do godziny 12 głosowało w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 26 - frekwencja 34,23 proc. (to komisja funkcjonująca w Szkole Podstawowej nr 6 - przyp. red.)

 

 

- informuje Arkadiusz Zaczek, komisarz wyborczy w Elblągu.

 

 

 

15 października odbywają się wybory do Sejmu i Senatu. Polacy w głosowaniu wybiorą 460 posłów oraz 100 senatorów (z okręgu elbląskiego ośmiu posłów i jednego senatora). Głosowanie potrwa do godz. 21. Do jego zakończenia obowiązuje cisza wyborcza i referendalna. Osoby, które nie są pewne, do jakiego lokalu się zgłosić, mogą to sprawdzić tutaj. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości ze zdjęciem m.in. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy książeczkę wojskową.

 

 

 

Równolegle z wyborami parlamentarnymi trwa referendum ogólnokrajowe. PKW nie informuje o frekwencji podczas referendum. Przypomnijmy, aby było ono wiążące, potrzebna jest frekwencja przekraczająca 50 proc.

 

 

 

Jak do tej pory głosowanie w Elblągu przebiega spokojnie. Zobacz galerię zdjęć z komisji obwodowych działających w Szkole Podstawowej nr 9, SP nr 18 i SM "Zakrzewo".

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / komisji obwodowych działających w Szkole Podstawowej nr 9, SP nr 18 i SM "Zakrzewo". ( zdjęć 24 )
Dodano: 2023-10-15 | Fot. AK
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1896271705627