Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Właz zagrażał bezpieczeństwu ruchu drogowego

05.09.2012, 12:22:20 Rozmiar tekstu: A A A
Właz zagrażał bezpieczeństwu ruchu drogowego
fot. KJ

Wczoraj, 5 września, w pobliżu skrzyżowania ul. Płk Dąbka i Węgrowskiej, pracownicy Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, wymieniali uszkodzony właz. Dziś jezdnia jest wyrównywana, ale prace nie kolidują z płynnym przejazdem przez te ulice.

Uszkodzony właz został wymieniony na prośbę Urzędu Miejskiego. - Dostaliśmy zawiadomienie z Urzędu Miasta, że ten właz zagraża bezpieczeństwu - wyjaśnia Walery Szyszko, Kierownik Wydziału Kanalizacji   EPWiK. - Był przekrzywiony, uszkodzony. To był właz starego typu i trzeba go było wymienić na nowy. W tym roku wymieniliśmy ich dosyć dużo. Szczególnie, kiedy remontowane są jezdnie. Wtedy korzystamy z sytuacji i wymieniamy włazy, by nie niszczyć już jezdni.

Jak się dowiedzieliśmy pracownicy EPWiK mogą wymienić włazy nie tylko na prośbę Urzędu Miejskiego. - Wymieniamy włazy również, gdy zgłaszają się do nas mieszkańcy - zaznacza Walery Szyszko. - Jeżeli włazy stukają to na interwencję elblążan również działamy. Ludzie się skarżą, bo wiadomo, że włazy się z czasem niszczą. Reagujemy tam, gdzie pokrywa pęknie lub rama jest uszkodzona. 

Wydawać by się mogło, że wymiana włazu to nic takiego, warto jednak zauważyć, że mogą one znacznie utrudnić poruszanie się po jezdni, bądź stać się przyczyną wypadku drogowego. Należy być czujnym, szczególnie, że znajdujące się w naszym mieście stare włazy, które nie pochodzą sprzed kilku, lecz sprzed kilkudziesięciu lat. - Stare włazy są przedwojenne, a na nowych drogach są z lat 70-tych, 80-tych - dodaje Walery Szyszko. - Teraz zmieniły się normy i wszystkie włazy na jezdniach powinny być D 400, czyli odporne na bardzo duże obciążenie.

Koszt nowego włazu kształtuje się w granicach 500-600 zł. Co prawda jest tańszy sposób radzenia sobie ze "starzejącym się" włazem, ale na dłuższą metę nie jest on opłacalny. - Jest jeszcze metoda uszczelniania środkami chemicznymi, które pozwalają na to, by droga o dużym natężeniu na pewien czas zabezpieczyć przed stukaniem włazu. To tańszy sposób, ale wystarcza tylko na 2-3 lata - podkreśla Walery Szyszko. - Prędzej czy później i tak przecież trzeba będzie je wymienić.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 )


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ wooooooooooooow!!!
  Środa, 05.09

  BRAWO Grzegorz, pierwsza inwestycja Ci się udała, pierwsze koty za płoty! Mam nadzieję, że reszta też kiedyś dojdzie do skutku. Cały Elbląg się cieszy z inwestycji w naszym mieście, ta inwestycja to dla Ciebie milowy krok patrząc na inne inwestycje... ironicznie

 2. 2
  +7
  ~ złośliwy
  Środa, 05.09

  Elbląg przyspiesza !

 3. 3
  +6
  Elbing
  Środa, 05.09

  Wydają po 500-600 zł na włazy które po kilku latach się psują. A poniemieckie włazy z napisem "F. Schichau GmbH" mają po kilkadziesiąt lat i do dziś są w stanie idealnym.

 4. 4
  0
  ~ Tadd
  Środa, 05.09

  Na Waszych zdjęciach do tego materiału widać czyjąś radosną twórczość na jezdni. Mam na myśli czerwone pasy. Może zwrócilibyście się do UM o wyjaśnienie co to za znaki na drodze ?? Znaki poziome poprzeczne określone są w Dz. Ustaw i czegoś takiego tam chyba nie ma.

 5. 5
  +1
  ~ eg
  Środa, 05.09

  do Tadd : te czerwone pasy to wydzielona sciezka rowerowa zebys ustapil pierwszenstwa przejazdu(na zielonym dla pieszych) rowerzyscie,kiedys byly to linie przerywane a teraz zmienili technologie oznaczania czerwona farba odblaskowa.

 6. 6
  --1
  ~ walery
  Środa, 05.09

  Jak fachoFcy z EPWiK zaleją to asfaltem, to już mamy dziurę-lej gotowy. Pełno w mieście spartolonych robót na jezdniach tym mistrzów. Rozwalą asfal, wykopią dziurę, coś tam naprawią, zakopią, zaleją asfaltem i po paru miesiącach to siada. "Pięknie" i niebezpiecznie samochody bujają się, przejeżdżając przez takie coś.

 7. 7
  0
  ~ Tadd
  Środa, 05.09

  Do eg. Tadd akurat jeździ rowerem. I wolałby , żeby przejścia i przejazdy były oznaczone zgodnie z przepisami /w przypadku wypadku ma to kolosalne znaczenie/. Nie wystarczy użyć czerwonej farby. Przejazd powinien wyglądać tak : http://www.mmsilesia.pl/245458/2009/8/4/bezpieczne-przejazdy-dla-rowerzystow-w-tychach?category=sport . Ale nasi "miszcze" od dróg znowu odwalili lipę.

 8. 8
  +4
  ~ sag
  Środa, 05.09

  Jaki piękny jest ten właz, to naprawdę piękny właz ! To niekwestionowany sukces włodarzy naszego miasta ! To na prośbę UM wymieniono stary właz na nowy! Pamiętajcie elblążanie ! Ale dlaczego tylko 6 fotografii ? Przy takiej inwestycji tylko sześć ???!!! Oj ktoś tutaj zaniedbał swoje obowiązki... A na koniec pytanko : na kiedy przewidziano uroczyste otwarcie włazu ( oj, chyba raczej zamknięcie w tym przypadku) , przecięcie wstęgi, sesję zdjęciową z nowym włazem miłościwie nam panującego i takie tam ...?

 9. 9
  0
  ~ Miszkurka2000
  Czwartek, 06.09

  Taka łomocząca i zapadnięta kratka jest na jezdni ulicy Grunwaldzkiej na pierwszym przystanku od dworca (w lewo). Aż strach tam stać gdy jadą samochody.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3389039039612