Sobota, 1.04.2023, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Podstrony / Wanda Kwietniewska

Wanda Kwietniewska

Wyzywający makijaż, ekstrawagancka fryzura, skórzane spodnie i ostre rockowe granie – takie skojarzenia wywołuje hasło „muzyka lat 80-tych”. Wspominając rockowe kapele z tamtego okresu, nie można zapomnieć o Bandzie i Wandzie. A już na pewno nie wypada o niej zapomnieć elblążanom! Bo właśnie z Elbląga pochodzi założycielka zespołu, piosenkarka, kompozytorka, menadżer i aranżer w jednej osobie - Wanda Kwietniewska.

W swym rodzinnym mieście rozpoczęła edukację oraz stawiała pierwsze kroki na scenie. Już w szkole średniej dała się poznać jako utalentowana aktorka i założycielka kabaretu Przydafka. Kabaretowej grupie z Elbląga udało się nawet wystąpić w telewizyjnym Ekranie z bratkiem.

Wanda Kwietniewska zapragnęła rozwijać swe aktorskie zdolności, dlatego po maturze zdawała na studia aktorskie. W rezultacie trafiła na Wydział Piosenkarski Studium Sztuki Estradowej przy Estradzie Poznańskiej. Tam spotkała wspaniałych muzyków i artystów m.in. Małgorzatę Ostrowską, Grzegorza Stróżniaka oraz Andrzeja Sobolewskiego. Czwórka przyjaciół utworzyła grupę VIST. Jej przebój Dziwny film zdobył wyróżnienie na opolskim festiwalu w 1980 roku. Inna znana piosenka Poszedł w świat wygrała plebiscyt Studia Gama w 1. programie TVP. Z biegiem czasu grupa VIST ewoluowała, zmieniała nazwy… Tak powstał Lombard, z którym Kwietniewska współpracowała do września 1982 roku. W tym czasie zespół zdążył nagrać płytę Śmierć dyskotece! z takimi przebojami jak Bez zysków, bez strat, O jeden dreszcz, Dworzec pełen snów.

Energiczna i przebojowa wokalistka zapragnęła samodzielnie kierować karierą zawodową, dlatego w listopadzie 1982 roku założyła własny zespół Banda i Wanda. W skład grupy weszli wspaniali muzycy: Marek Raduli, Jacek Krzaklewski, Andrzej Tylec i Henryk Baron. Wtedy Wanda Kwietniewska pokazała, na co ją stać. Niepowtarzalny i drapieżny wokal, oryginalny image, odważny i dynamiczny taniec z figurami oraz przebojowe kompozycje – taką dała się zapamiętać szerokiej publiczności na koncertach i festiwalach w całej Polsce, a także za granicą (NRD, Czechosłowacja). Do kanonu piosenek rockowych trafiły: Nie będę Julią, Hi-fi, Para goni parę, Chcę zapomnieć. Nic dziwnego, że pierwszy album Bandy i Wandy błyskawicznie zdobył miano Złotej Płyty. Zespół został również zaproszony do nagrania 9 piosenek na potrzeby znanego wszystkim dzieciom serialu „Siedem życzeń”.

Po nagraniu drugiej płyty nastał ciężki czas dla polskiej muzyki rockowej. Ze sceny znikały kolejne zespoły. W 1986 roku swą działalność zawiesza także Banda i Wanda. Kwietniewskiej udaje się jeszcze wystąpić w widowisku muzycznym dla dzieci Między burzą a kałużą. W tym samym przedstawieniu udział wzięli m.in. Andrzej Rosiewicz, Krzysztof Krawczyk i Maryla Rodowicz. Później elblążanka decyduje się na rozpoczęcie kariery solowej. Przez pół roku występuje w Japonii, a po powrocie do kraju staje się co rocznym gościem festiwalu opolskiego (nagroda publiczności w 1989 i III nagroda w 19990 roku) i sopockiego. W tym czasie powstaje również płyta Własna Kalifornia z takimi utworami jak: Nikomu niczego, Zwykłe życie, Kalifornia. Ponadto Kwietniewskiej udaje się ponownie nawiązać współpracę z Lombardem, z którym nagrywa płytę Największe przeboje 81-91. Wokalistka postanowiła reaktywować Bandę i Wandę, tak też się stało w 1993 roku. Powrót na scenę został bardzo dobrze przyjęty, o czym świadczy m.in. reakcja publiczności na sopockim festiwalu Powroty – lata 80-te. Zespół zdołał nagrać płytę Ballady rockowe, a jego piosenki znów zagościły na listach przebojów, m.in. Muzycznej Jedynki 1. programu TVP. Jednak w 1995 roku Banda i Wanda ponownie uległa rozwiązaniu. Liderka zespołu objęła stanowisko dyrektora artystycznego Targów Mediów i Producentów Tele-Audio-Video „Play Box", które odbywały się co rocznie w katowickim Spodku. Ponadto artystka urodziła córeczkę Karinę.

W lipcu 1996 r. Wanda wraca na scenę i bierze udział w mrągowskim Picnic Country. Od maja 2000 roku znowu występuje z Bandą i Wandą w zmienionym składzie. Zespół nagrywa nowe przeboje (Te noce są gorące oraz Kanonady, galopady), dużo koncertuje i pracuje nad kolejną płytą.

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.027081966400146