Poniedziałek, 15.07.2024, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Rekompensaty za powikłania po szczepieniach. Jak często NOP zgłaszają elblążanie?

19.12.2021, 18:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Rekompensaty za powikłania po szczepieniach. Jak często NOP zgłaszają elblążanie?

Osoby, które zmagają się z powikłaniami po szczepieniach, niebawem będą mogły starać się o rekompensatę. W Elblągu niezwykle rzadko dochodzi do takich sytuacji, informuje Powiatowy Inspektor Sanitarny. Zdarzają się jednak i najcięższe przypadki NOP - jesienią odnotowano zgon mężczyzny, który cztery dni wcześniej przyjął szczepionkę. 
 

Rekompensaty za niepożądane odczyny poszczepienne tzw. NOP mogą wejść z życie w najbliższym czasie. Sejm przyjął już projekt ustawy, który przewiduje utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Dziś zajmie się nią Senat. 
 

Świadczenia kompensacyjne, zgodnie z przyjętą przez posłów ustawą, mają przysługiwać pacjentom, którzy będą hospitalizowani nie krócej niż 14 dni lub doznają wstrząsu anafilaktycznego po szczepieniu i będą z tego powodu poddani obserwacji do 14 dni na oddziale szpitalnym, SOR lub izbę przyjęć. Regulacja odnosi się do odczynów, które wystąpiły na skutek przyjęcia szczepienia przeciw COVID-19 od początku ich wykonywania, jak również szczepień obowiązkowych przyjętych od 1 stycznia 2023 roku.
 

Do końca listopada tego roku, jak wynika z danych dostępnych na stronie Państwowego Zakładu Higieny, zarejestrowano 16 299 NOP. W tym samym okresie wykonano łącznie 41 675 389 szczepień. Niepożądane odczyny poszczepienne stanowią więc 0,05 proc. 
 

Jak często na powikłania po szczepionkach skarżą się elblążanie? W ostatnim czasie nie zgłoszono ani jednego NOP. Jednak w październiku doszło do zgonu mężczyzny. Jak wynika z danych rządowych, zamieszczonych na stronie www.gov.pl, zmarł on po 4 dniach od szczepienia. Dzień przed śmiercią czuł się dobrze. Mężczyzna chorował na nadciśnienie i cukrzycę.
 

Rzeczywiście w październiku doszło do tej przykrej sytuacji. Jednak od tego czasu nie mieliśmy ani jednego przypadku niepożądanego odczynu poszczepiennego. W Elblągu niezwykle rzadko odnotowujemy takie przypadki

- informuje Marek Jarosz, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu. 

W naszym punkcie do tej pory nie mieliśmy żadnego ciężkiego przypadku. Szczepimy również osoby, które są alergikami, czasami bardzo silnymi i nawet w tej grupie nie mieliśmy żadnych ciężkich NOP

- dodaje Alina Owczarek, koordynator szczepień w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II. 
 

Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej spotykamy się z łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie. Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze, czytamy na stronie www.gov.pl.
 

Wszystkie objawy np. neurologiczne przedłużające się do powyżej doby po szczepieniu należy skonsultować z lekarzem

- dodaje Marek Jarosz. 
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Wreszcie w info oświecenie :)
  Niedziela, 19.12

  Nie zgłaszają się bo nie wiedzą. Elblaskiej portale szczują, i straszą PiZmilicją, żeby się tylko szprycować. Ale o powikłaniach cicho sza.

 2. 2
  +8
  ~ Robert
  Niedziela, 19.12

  Pod tym adresem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego można sobie poczytać 13 raportów o powikłaniach po szczepieniu na Covid w Polsce: https://www.pzh.gov.pl/serwisy-tematyczne/niepozadane-odczyny-poszczepienne-covid-19/ Jest to około 1000 stron opisów zgonów i trwałego kalectwa. W ostatnim raporcie są już zgony nastolatków, jako że od września ruszyła akcja szczepień w szkołach. Wszystkim opętanym akcją szczepionkową życzę refleksyjnej lektury. Mam nadzieję, że będą mogli spokojnie spać po swojej dawce...

 3. 3
  +7
  ~ Tomasz85
  Poniedziałek, 20.12

  16299 niepożądanych odczynów poszczepiennych - to o 16299 za dużo.

 4. 4
  +3
  ~ Hhhh
  Poniedziałek, 20.12

  A co jeśli hospitalizacja z powodu NOP będzie trwać ponad 14 dni albo zgon żadnej rekompensaty wsadzcie to se w d.....

 5. 5
  +2
  ~ Czytaj ze zrozumieniem
  Poniedziałek, 20.12

  Ponad 14 dni wtedy jest rekompensata, 13 dni już rekompesaty ni ma.

 6. 6
  +4
  ~ Nono
  Poniedziałek, 20.12

  Lekarze nie chcą zgłaszać NOPow Pozostaje samotna walka z wiatrakami. Ewentualnie z prawnikiem jak wielu już czyni

 7. 7
  +4
  ~ takipodpis
  Poniedziałek, 20.12

  Czego się spodziewaliśmy w ramach eksperymentu medycznego? Zawsze są jakieś ofiary. Mnie przeraża bezmyślność sekty szczepionkowej. Medycy robią to dla pieniędzy, ale zwykli pożyteczni idioci... Gotowi fizycznie zagrażać przeciwnikom eksperymentalnej terapii genowej. To są jeszcze bardziej przerażający ludzie.

 8. 8
  +2
  ~ jan-49
  Poniedziałek, 20.12

  tak bedziecie widzieli odszkodowania jaki lapiduch da wam takie zaswiadczenie ze macie poszczepienne powiklania mysle ze zaden sie nie odwazy a prywatny pozew musi byc poparty przez lapiduchow i kolo sie zamyka

 9. 9
  +1
  ~ Aga ABC
  Wtorek, 21.12

  Moja mama po szczepieniu prawie umarła, już wychodząc z przychodni czuła się źle. W domu przyszło zapalenie żył głębokich oraz niedowład ręki, który niestety utrzymuje się do dziś. NOP niestety nie zgłosiła.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5246179103851