Wtorek, 28.03.2023, Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Murem za Maciejem Rutkiewiczem. Izba Dyscyplinarna zawiesi sędziego z Elbląga?

14.12.2021, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Murem za Maciejem Rutkiewiczem. Izba Dyscyplinarna zawiesi sędziego z Elbląga?
Fot. nadesłane

Izba Dyscyplinarna zajęła się zawieszeniem elbląskiego sędziego Macieja Rutkiewicza. Dziś, 14 grudnia, sprawa pojawiła się na wokandzie Sądu Najwyższego. Jutro powinniśmy poznać decyzję Izby. Jednocześnie w Warszawie i Elblągu odbyły się manifestacje poparcia dla sędziego. 

 

Jesteśmy tutaj, żeby okazać nasze poparcie sędziemu Maciejowi Rutkiewiczowi, że jesteśmy razem z nim i go wspieramy. Taka sytuacja mogła spotkać każdego z nas, ale jesteśmy sędziami, podejmujemy decyzje i jest to wpisane w nasz zawód

 

- mówiła Patrycja Wojewódka sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu, wraz z grupą elbląskich sędziów uczestniczyła w manifestacji, która odbyła się dziś (14 grudnia) w Elblągu. 

 

Przypomnijmy. Sędzia Maciej Rutkiewicz podjął decyzję o umorzeniu postępowania wobec Barbary K., prokurator, która zajmowała się sprawą Amber Gold w latach 2009-2012. Uznał, że Izba Dyscyplinarna nie uchyliła skutecznie immunitetu prokurator. 

 

Sąd uznał, że z uwagi na utworzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sposób niezapewniający jej niezależności i bezstronności, wobec oskarżonej Barbary K. brak było wymaganej zgody na pociągnięcie jej do odpowiedzialności karnej, wydanej przez uprawniony organ. Sąd oparł się na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Sądu Najwyższego

 

- informował wtedy o orzeczeniu w sprawie prokurator Barbary K. sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu.

 

9 listopada prezes Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszka Walkowiak podjęła decyzję o tymczasowym zawieszeniu w czynnościach służbowych sędziego Rutkiewicza. Miało ono potrwać miesiąc. Okazało się jednak, że sprawą zajęła się Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Dziś, 14 grudnia, rozpoczęło się postępowanie w tej sprawie. Obrady trwały kilka godzin. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Posiedzenie zostanie wznowione w środę, 15 grudnia. Wtedy też mamy poznać postanowienie Izby.

 

Środowisko sędziowskie postanowiło okazać wsparcie dla Macieja Rutkiewicza. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia we wtorek (14 grudnia) zorganizowało manifestację przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie. - Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał jasno, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów niezależnego sądu i nakazał zaprzestanie jej działania. Tymczasem Izba wciąż działa! Zajmuje się kolejnymi sprawami sędziów, którzy uznali, że to właśnie Izba nie jest sądem i nie ma prawa do orzekania - przypominają organizatorzy pikiety.

 

Manifestacja odbyła się dziś, również w Elblągu. Kilkadziesiąt osób pojawiło się o godz. 15 przed sądem na placu Konstytucji, aby okazać swoje wsparcie sędziemu Rutkiewiczowi.


 

Popieram wolne sądy, popieram sędziego Macieja Rutkiewicza. Obecnie prawo jest naruszane i sędziowie są gnębieni niezgodnie z prawem. To jest niedopuszczalne

 

- przekonuje uczestnik akcji, sędzia w stanie spoczynku. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ liith
    Wtorek, 14.12

    popieram uklady mafijne

  2. 2
    --12
    ~ Kryspin
    Wtorek, 14.12

    Teraz już trudno przewidzieć jak rozwinie się ta patologiczna reforma Ziobry. Szykuje się totalny chaos, Kwintesencja "porządków" PiS. Rozwalić co się da i po nas choćby potop.

  3. 3
    +8
    ~ Ppp
    Wtorek, 14.12

    Brawo prezes sadu porzadek musi byc

  4. 4
    +16
    ~ wyborca
    Wtorek, 14.12

    Deforma sadów trwa. Chaos który my zwykli ludzie odczujemy na własnej skórze.Ci którzy popieraja to albo sa głupcami albo należą do tej mafii

  5. 5
    +6
    ~ Fuga
    Wtorek, 14.12

    ...jak dzieci.

  6. 6
    +5
    ~ Upadły Harlej
    Wtorek, 14.12

    do roboty nieroby a nie bierzecie sie za politykowanie w obronie wlasnego koryta

  7. 7
    +8
    ~ POlak
    Wtorek, 14.12

    Oby PIS jak najszybciej rozliczył KASTE

  8. 8
    +5
    ~ Żółć
    Środa, 15.12

    Zastanawia mnie zawsze jakie to uczucie być wrednym, zlosliwym, nienawistnym ,mściwym w zyciu i taką mieć w sobie nienawiść , aby nienawidzieć innego czlowieka! ?jakim trzeba być w zyciu ***..... m aby podniecalo to chyba jedynie chore żołądki ,

  9. 9
    +9
    ~ Żółć
    Środa, 15.12

    Zastanawia mnie zawsze jakie to uczucie być wrednym, zlosliwym, nienawistnym ,mściwym w zyciu i taką mieć w sobie nienawiść , aby nienawidzieć innego czlowieka! ?jakim trzeba być w zyciu ***..... m aby podniecalo to chyba jedynie chore żołądki ,

  10. 10
    +17
    ~ Wlasciwy Organ???
    Środa, 15.12

    Od dluzszego czasu jestem poddana uporczywemu i psychicznrmu mobbingowi w pracy , chcialabym zlozyc w tej sprawie pozew do sądu i zrobic porządek z tymi ludzmi, aby inni rowniez zyskali ! Gdzie mam złożyć skiro w sądach również mobbing ????

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1483330726624