Piątek, 20.05.2022, Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Minister Niedzielski: Pojawiła się nowa mutacja koronawirusa,która może być gamechangerem

29.11.2021, 15:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Minister Niedzielski: Pojawiła się nowa mutacja koronawirusa,która może być gamechangerem
Podczas zwołanej dziś (29.11.) konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że dynamika zachorowań podczas czwartej fali powoli się stabilizuje (zwłaszcza w województwach lubelskim i podkarpackim). - Podsumowując jesteśmy w apogeum czwartj fali – mówił.
 
 
- Powił się nowy element – nowa mutacja koronawirusa, która może być gamechangerem. Pod kątem nowej mutacji i tego, co może się dziać z pandemią analizowaliśmy różne scenariusze – dodał Niedzielski.
 
O mutacji omikrona opowiedział Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH. - Obserwując sytuację na świcie spodziewaliśmy się, że będą pojawiać się nowe warianty – przyznał.
 
 
Wariant omikronu zawiera 30 mutacji. To jest bardzo nietypowa sytuacja. Dotychczas warianty zawierały kilka zmian, które prowadzą do modyfikacji białka. Taka duża modyfikacja może się wiązać z potencjalnym większym ryzykiem zachorowalności, a także omijaniem naszych przeciwciał (…) Na razie są to hipotezy badawcze, które są badane w laboratoriach
 
 
– zaznaczył Grzegorz Juszczyk.
 
Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH zapewniał, że nie jest to nowa sytuacja. - Mamy już w historii pandemii dwa takie przypadki. Na początku roku mieliśmy wariant brytyjski. Później wariant delta, który rozpowszechniał się wiosną, latem – dodał. - W obu tych przypadkach od momentu pojawienia się pierwszych sygnałów badań do zdominowania powyżej 80 proc. wszystkich zakażeń mijało do 4 miesięcy.
 
 
Rozpowszechnianie się wirusa to jest od 2 do 4 miesięcy. Pandemia wiele razy nas zaskakiwała. (…) Musimy docenić wagę tego zjawiska (...) Chodzi o to, żeby kolejna fala, która będzie związana z omikronem startowała z wyraźnie mniejszego poziomu (…) Dlatego przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń
 
– stwierdził Adam Niedzielski.
 
 
Obostrzenia - uszczelnienie granic:
 
Wprowadzono zakaz lotów do siedmiu krajów rekomendowanych przez ECDC jako krajów wysokiego ryzyka (m.in. Botswany, RPA itd.). Osoby powracające z tych krajów będą miały obowiązek przejść 14-dniową kwarantannę, z której nie będzie można uzyskać zwolnienia. W przypadku osób podróżujących do Polski z krajów non-Schengen kwarantanna zostanie wydłużona również do 14 dni, ale po 8 dniach będzie można wykonać test PCR. Jeśli wynik będzie negatywny, możliwe będzie zwolnienie z kwarantanny. Kwarantanna nie dotyczy osób zaszczepionych.
 
Obostrzenia krajowe:
 
- na wszystkie obiekty, w których limit zapełnienia wynosił 75 proc., będą nałożone nowe limity – w wysokości 50 proc. (nie będzie ono obejmowało osób zaszczepionych)
 
- w przypadku zgromadzeń i uroczystości – limit zmienia się na 100 osób mogących brać udział w zgromadzeniu (m.in. w przypadku wesel itd.)
 
- wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi – limit został zmniejszony do 250 osób mogących brać udział w wydarzeniu
 
- w siłowniach, klubach fitness, muzeach – gdzie limit był liczony w oparciu o metry kwadratowe – będzie obowiązywał nowy limit (1 osoba na 15 mkw).
 
Nowe obostrzenia mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia włącznie.
 
 
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Stop SEGREGACJI i manipulacji medialnej!!!
  Poniedziałek, 29.11

  Moja prababcia miała numer obozowy 1407142 , w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1941-44. Więźniowie nie mieli iion , nazwisk z tylko num ry . # I dla tego nie zaszczepie się gównem w strzykawce . Historia lubi się powtarzać. Ten sk...nnie będzie mi rozkazywał !!!

 2. 2
  +8
  ~ Jkl
  Poniedziałek, 29.11

  Tak nowa mutacja te szczepy się już nie sprzedają więc zróbmy nową mutację i nową substancję do kłucia. Ludzie otwórzcie oczy. Szczepienia chorują takie są fakty.

 3. 3
  +9
  ~ J.w
  Poniedziałek, 29.11

  Jakie to są k.... teraz będą wymyślać 100 odmian tylko po to, żeby dalej kręcić lody

 4. 4
  --1
  ~ @Stop SEGREGACJI
  Wtorek, 30.11

  Masz całkowitą rację, obiema rękami podpisuję się pod Twoim postulatem i od dnia dzisiejszego zaprzestaję segregowania odpadów !!!

 5. 5
  +5
  ~ Ja*Na
  Wtorek, 30.11

  jest dla lekarzy i pielęgniarek dodatek cowidowy to nigdy ten wirus nie odejdzie ,za taką kasę to lato trwaj

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99426293373108