Sobota, 28.11.2020, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

"Niech ten gniew skupi się na mnie". Premier apeluje do protestujących i podkreśla, że teraz najważniejsza jest epidemia

29.10.2020, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Niech ten gniew skupi się na mnie". Premier apeluje do protestujących i podkreśla, że teraz najważniejsza jest epidemia
Źródło: https://twitter.com/PremierRP

Mam apel do wszystkich protestujących. Niech ten gniew, ta niechęć skupią się na mnie, na politykach. Niech dotyka mnie, ale niech nie dotyka tych, których za dwa tygodnie może dotknąć - mówił dziś (29 października) premier Mateusz Morawieckie. Jednocześnie dodał, że pod koniec tygodnia liczba łóżek covidowych zostanie zwiększona do 31 - 32 tys. Dopiero jutro dowiemy się, czy rząd zamknie cmentarze na 1 listopada.

Dzisiejsza, 29 października, konferencja premiera Matusza Morawieckiego odbyła się na Stadionie Narodowym, gdzie powstaje szpital tymczasowy. W konferencji wzięli udział również: minister zdrowia Adam Niedzielski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz doktor nauk medycznych Artur Zaczyński, który nadzoruje budowę szpitala tymczasowego.

Wystąpienie szef rządu rozpoczął od komentarza dotyczącego protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Wiosną, kiedy zagrożenie było dużo mniejsze, dużo mniej było zakażonych, zgonów, wszyscy zachowywaliśmy się w sposób bardzo zdyscyplinowany. To pomogło wówczas, w znaczący sposób, ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dzisiaj, kiedy tych zakażeń jest wielokrotnie więcej, kiedy zgonów jest dużo więcej, tej dyscypliny nie utrzymujemy. Na skutek tego też tworzą się nowe, dodatkowe ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego mam apel do wszystkich protestujących. Niech ten gniew, ta niechęć skupią się na mnie, na politykach. Niech dotyka mnie, ale niech nie dotyka tych, których za dwa tygodnie może dotknąć. Państwo protestujący zetkniecie się z jakimiś osobami starszymi, w autobusie, w domu, na spotkaniach i to może owocować dramatycznymi skutkami. Ogromna prośba. Spory światopoglądowe na pewno są ważne i musimy je przeprowadzić, ale zróbmy to w taki sposób, aby nie tworzyć dodatkowego zagrożenia, zwłaszcza dla osób starszych

- mówił Mateusz Morawiecki.

- Jeśli chodzi o wszelkie wady płodu, które w jakikolwiek sposób wpływają na życie lub zdrowie kobiety, to ten wyrok zupełnie tego nie dotyczył, on tego nie obejmuje - przekonywał premier. - Ta przesłanka dotycząca ewentualnej terminacji jest cały czas w rękach kobiet. Ta przesłanka, którą należy zgodnie z apelem pana prezydenta doprecyzować, i na to doprecyzowanie oczywiście być gotowym - ona nie jest częścią tego wyroku. Czyli wszędzie tam, gdzie życie lub zdrowie kobiety jest zagrożone, nie ma tutaj zastosowania ten wyrok TK, którego spór dzisiaj dotyczy.

Premier podkreślał, że tematem teraz najważniejszym jest walka z pandemią. Zapewnił również: "żeby jak najlepiej przygotować się na pandemię, cały czas dostosowujemy nasz system służby zdrowia do tego wielkiego wyzwania".

Na początku października mieliśmy około 10 tys. łóżek covidowych, dziś tych łóżek dostępnych jest już 23 tys., zajętych jest 14 tys. To oznacza, że cały czas przybywa pacjentów, którzy leżą w szpitalach w całej Polsce. Dlatego wydałem dziś dyspozycję wszystkim wojewodom, aby dopasowywali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń; pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. dostępnych łóżek szpitalnych

- mówił premier Morawiecki.

Szef rządu powiedział również, że koronawirusa najlepiej powstrzymać poprzez odpowiednie zachowania społeczne. Zwrócił uwagę, że we Francji nastąpiło zamknięcie gospodarki. – My chcemy powstrzymać się przed tym. Nie chcemy zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe – podkreślił.

Premier poinformował, że jutro (30 października) poznamy decyzje rządu m.in. co do funkcjonowania cmentarzy 1 listopada, a także "pracy biurowej".

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ kkk
  Miesiąc temu

  Nasz bohater z długim nosem. Prawie jak Chrystus, mnie obarczcie winą, mnie oplujcie, mnie ukrzyżujcie. Parodia.

 2. 2
  +13
  ~ Ade
  Miesiąc temu

  Na Panu skupia się od dawna, za to ciągłe okradanie ludzi kolejnymi podatkami. Nazywajcie to jak chcecie, ludzie nie są głupi, a wam kończy się już słownik synonimów. Przez Pana czeka nas wielki kryzys.

 3. 3
  +16
  ~ Jerzy W
  Miesiąc temu

  teraz najważniejsze jest zawieszenie wyroku do czasu unormowania sytuacji epidemiologicznej i postawienie przed Trybunałem Stanu składu orzekającego TK i polityków odpowiedzialnych za spowodowanie tej sytuacji

 4. 4
  +15
  ~ to dopiero menczennik
  Miesiąc temu

  błazen chrystusa zgrywa z milionami majątku

 5. 5
  +7
  ~ Czernikowo
  Miesiąc temu

  Odnotowano pierwsze napaści uzbrojonych w broń palną księży na protestujących - oczywiście w imię Boże

 6. 6
  +7
  ~ Pipi
  Czwartek, 29.10

  Szczyt chamstwa, nie mogę na niego patrzeć.

 7. 7
  +7
  ~ Dali i zabrali
  Czwartek, 29.10

  Medycy, lekarze, personel niższy. PiS Wam obiecał 200 % podwyżki wynagrodzeń. Wczoraj Sejm odzrucił projekt, wocy. Podwyżek nie będzie.PiS się pomylił, nie ma pieniędzy i nie przyznali się PiSiory do błędu.

 8. 8
  +7
  ~ Kryspin
  Czwartek, 29.10

  Dla uspokojenia sytuacji Morawiecki dzisiaj miał do zaproponowania jedynie to i instrukcję prokuratora generalnego o ściganiu kobiet organizujących protesty. Oni chyba zmysły postradali.

 9. 9
  +4
  ~ My też
  Czwartek, 29.10

  Dlaczego olsztyn nie organizuje u siebie szpitala polowego tak jak to robią miasta wojewódzkie . W całej Polsce. Aby dalej od siebie taka taktyka olsztyniakow. WSTYD. A wojewoda pozwala na to.

 10. 10
  +1
  ~ Ecentowiec
  Czwartek, 29.10

  Taaak... Nie protestować... Gdy branża eventowa starała się z wami rozmawiać to wyruchał iście nas bez wazeliny. A teraz dziwicie się, że ludzie są na was wkurwieni? Poczekajcie aż wszyscy zaczną łączyć się w jeden strajk. Będziecie mieć dym jak na Ukrainie parę lat temu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98729610443115