Wtorek, 13.04.2021, Imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

„Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada” (cz. 4)

28.03.2020, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada” (cz. 4)
W naszym nowym cyklu: „Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada”. Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi wątpliwościami dotyczącymi zagadnień związanych z ZUS-em. Przekażemy je do eksperta z elbląskiego oddziału ZUS, który na łamach naszego dziennika wyjaśni lub rozwinie poruszoną kwestię.

Pani Małgorzata chciała wiedzieć, czy każdy rodzic może skorzystać z zasiłku opiekuńczego? - Jakie należy spełniać warunki, aby otrzymać ten zasiłek? Czy rodzic, którego dziecko nie chodzi do żłobka może skorzystać z zasiłku? - pytała.
 
- Z zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli oraz szkół mogą skorzystać rodzice dzieci w wieku do lat 8, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli dziecko nie uczęszcza do przedszkola lub żłobka to rodzic nie ma prawa do takiego zasiłku - wyjaśnia ekspert ZUS-u.
 
Pytanie p. Krzysztofa dotyczyło starszego syna. - Zamknięta jest szkoła. Mój syn ma 14 lat i jest osobą niepełnosprawną z orzeczeniem ze wskazaniem dotyczącym samodzielności (zapewnienie całodobowej opieki), żona i ja nie możemy pracować zdalnie, co na to ZUS? - dopytywał.
 
 
W myśl ustawy dot. szczególnych rozwiązań z epidemią koronawirusem, dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres zamknięcia szkół, żłobków i przedszkoli przysługuje rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat. Ustawa nie przewiduje objęcia tym zasiłkiem rodziców dzieci powyżej 8 roku życia, bez względu na to, czy mają ustalony stopień niepełnosprawności
 
- precyzuje ekspert ZUS-u.

Kolejne z pytań odnosiło się do nie płacenia składek ZUS. - W związku z zapowiedziami, że będzie możliwość nie płacenia składek ZUS na okres trzech miesięcy czy sześciu min. dla jednoosobowych działalności gospodarczych, mam do eksperta pytanie: wykonuję usługi dla jednej z dużych firm, gdzie mam styczność z dużą ilością klientów. Wynagrodzenie uzależnione jest ilości takich spotkań. Za marzec dostanę przelew w kwietniu, ale ze względu na zaistniałą sytuację dostałem od firmy maila, że współpraca zawieszona jest do odwołania (oczywiście w takiej sytuacji jest wielu kolegów i koleżanek na działalnościach). Czyli nie ma odbiorców, nie ma pieniędzy - opowiada p. Ryszard.
 
Jeśli nie będę pracował np. cały kwiecień, to w maju nie mam pensji, a co za tym idzie nie mam na składkę ZUS. W jaki sposób mam udowodnić, że moje dochody spadły, czy wszystkie formalności będzie można uregulować przez internet?
 
- pyta p. Ryszard.

Ekspert ZUS-u wyjaśnia, że obecnie proponowaną formą wsparcia dla przedsiębiorców jest złożenie uproszczonego wniosku m.in. o odroczenie terminu płatności składek na okres 3 miesięcy za okres od lutego 2020 r. do kwietnia 2020 r.
 
 
Jeżeli przedsiębiorca przewiduje, że z powodu epidemii będzie miał problemy, by zapłacić bieżące składki może skorzystać z uproszczonych form pomocy. Aby skorzystać z ulgi, należy złożyć Wniosek o odroczenie terminu płatności składek, które nie zostały jeszcze opłacone. Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, można go złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZUS-EOP Wniosek o odroczenie płatności składek. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego Wniosku o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące, który jest dostępny na stronie www. zus.pl. Wypełniony i podpisany wniosek można też złożyć w skrzynce dostępnej w naszej placówce lub wysłać pocztą
 
- wymienia ekspert ZUS-u.
 
Czy trzeba udowadniać, że dochody spadły? - We wniosku należy wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości opłacenia wymaganych należności w terminie. Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek, wyśle umowę na wskazany adres e-mail lub pocztą (jeżeli przedsiębiorca nie wskaże adresu mailowego) - zaznacza ekspert ZUS-u. - Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać. Podpisaną umowę należy przekazać do ZUS. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne podpisaną umowę (jej skan lub zdjęcie) można wysłać na adres e-mail oddziału ZUS doradca_ds_ulg_i_umorzen_Elblag@zus.pl i na tej podstawie udzielimy ulgi. Podpisaną umowę można też złożyć w skrzynce dostępnej w naszej placówce lub przesłać pocztą.
 
- Jeśli przedsiębiorca skorzysta z możliwości przesłania umowy mailem, najpóźniej w ciągu 14 dni liczonych od dnia zakończenia stanu epidemii, musi wysłać do ZUS również papierowy oryginał dokumentu. Jeśli nie przekaże go w formie papierowej do ZUS, uznamy, że umowa nie została zawarta. To spowoduje naliczenie odsetek od należności objętych umową. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie, będzie on mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy - dodał ekspert ZUS-u.
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ ...
  Sobota, 28.03

  A jakie rozwiązania zostały przyjęte (będą przyjęte) w sprawie badań okresowych , kontrolnych , profilaktycznych ? Ktoś coś wie ?

 2. 2
  +1
  ~ Mex.
  Sobota, 28.03

  Panie ekspercie Dlaczego Pan wprowadza ludzi w błąd mówiąc o odroczeniu składek, jak wiadomo, że składki będą umorzone? Chyba, że namawianie na odroczenie ma drugie dno? Jeśli ktoś nie pracuje teraz, to za co ma zapłacić później bieżące składki i zaległe?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6361751556396