Sobota, 23.01.2021, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

„Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada” (cz.3)

23.03.2020, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada” (cz.3)

W naszym nowym cyklu: „Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada”. Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi wątpliwościami dotyczącymi zagadnień związanych z ZUS-em. Przekażemy je do eksperta z elbląskiego oddziału ZUS, który na łamach naszego dziennika wyjaśni lub rozwinie poruszoną kwestię.
 

Wiele pytań dotyczyło zasiłku opiekuńczego. Co interesuje elblążan? - Czy zasiłek opiekuńczy jest należny  już od 12 marca br. skoro od 12 marca 2020 r. w placówkach zostają zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, ale jeszcze w czwartek i w piątek można było pozostawić dzieci w szkole lub przedszkolu pod opieką nauczycieli? - pyta p. Agnieszka.

 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje już od 12 marca, jeżeli rodzic wystąpi o zasiłek opiekuńczy od tego dnia. Nie ma znaczenia, czy placówka zapewnia opiekę,  czy nie

- zapewnia ekspert ZUS-u.


Padło również pytanie odnośnie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Czy jest należny za weekendy? - Zgodnie z ustawą zasiłkową (art. 11 ust. 4) zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy - wyjaśnia ekspert ZUS-u. - Jeśli ubezpieczony wnioskuje o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres, który obejmuje sobotę i niedzielę, ma prawo do zasiłku opiekuńczego za te dni.


Kolejne pytanie wiązało się z zagadnieniem, czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest należny za dni, w których pracownik powinien pracować na nocnej zmianie? - Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli  ubezpieczony oświadczy, że we wnioskowanym okresie nie ma drugiego rodzica, współmałżonka, który może sprawować opiekę nad dzieckiem - tłumaczy ekspert ZUS-u.

 

Czy przysługuje prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ojcu, gdy matka jest nauczycielką  lub pracuje  w innym charakterze  i ma być w pełnej gotowości do pracy w okresie, za który ojciec wnioskuje o zasiłek opiekuńczy?

- pyta p. Andrzej.


- Matki dziecka, która pozostaje w pełnej gotowości do pracy, nie można uznać za członka rodziny mogącego zapewnić opiekę dziecku. Zatem ojcu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy - stwierdził ekspert ZUS-u.


Wiele osób musiało przejść na pracę zdalną. Czy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego dla rodzica, gdy drugi z rodziców wykonuje pracę zdalną? - Drugiego rodzica, który wykonuje pracę zdalną, nie można uznać za członka rodziny mogącego zapewnić opiekę dziecku - podkreśla ekspert ZUS-u. - Zatem rodzicowi przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

 

Każdy, kto chciałby zadać pytanie niech prześle je na adres redakcja@info.elblag.pl w temacie wpisując „Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada”.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Zabrakło jednej odpowiedzi.
    Poniedziałek, 23.03

    Wszystko fajnie. Tylko gdzie się zgłosić po ten zasiłek? Na to już odpowiedzi nie ma.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5590810775757