Wtorek, 31.03.2020, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

„Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada”

26.02.2020, 16:17:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada”
Do elbląskiego oddziału ZUS zgłosił się p. Piotr - student drugiego roku, który planuje rozpocząć prace w weekendy. Chciał dowiedzieć się, jakie będzie musiał płacić składki do ZUS jeśli podejmie pracę na umowę o dzieło, a jakie jeśli będzie to umowa zlecenie. To tylko jedno z wielu pytań, które mogą ciekawić naszych czytelników, dlatego rozpoczynamy nowy cykl: „Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada”.
 
Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi wątpliwościami dotyczącymi zagadnień związanych z ZUS-em. Przekażemy je do eksperta z elbląskiego oddziału ZUS, który na łamach naszego dziennika wyjaśni lub rozwinie poruszoną kwestię. Każdy, kto chciałby zadać pytanie niech prześle je na adres redakcja@info.elblag.pl w temacie wpisując „Czytelnicy INFO pytają, Ekspert ZUS odpowiada”.
 
Co tydzień będziemy publikować odpowiedź na jedno Wasze pytanie. Jako pierwsze prezentujemy pytania p. Piotra. - „Jestem studentem drugiego roku politechniki i chcę podjąć prace w weekendy chciałbym, więc wiedzieć, kiedy pracujący student płaci składki do ZUS?” - „Mile widziany status studenta” – taki zapis często pojawia się w ofertach pracy. Możemy wtedy przypuszczać, że mamy do czynienia ze zleceniodawcą oferującym prace studentom. Dlaczego? Przy umowie zlecenia (lub umowie o świadczenie usług) sytuacja ubezpieczeniowa zależy od tego, czy zleceniobiorca jest studentem. Jeżeli jest i nie ukończył 26 lat, nie trzeba odprowadzać za niego składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli ukończył 26 lat lub stracił status studenta, to obowiązkowe są składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne – zapewnia ekspert z elbląskiego oddziału ZUS.
 
 
Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dobrowolne. Student zatrudniony na podstawie umowy o pracę jest ubezpieczony tak jak inni pracownicy. Co oznacza, że wszystkie ubezpieczenia są obowiązkowe? Przy umowie o dzieło nie będą opłacane żadne składki, bo ten rodzaj umowy nie jest objęty ubezpieczeniami, z pewnymi wyjątkami. Studentów, którzy prowadzą działalność, obowiązują takie same zasady jak wszystkich przedsiębiorców. Status studenta nie ma znaczenia
 
– podkreśla ekspert.
 
Pan Piotr chciał również wiedzieć, czym się różni umowa o dzieło od zlecenia i jakie składki się płaci w ramach tych umów. - Umowa zlecenia (umowa o świadczenie usług) i umowa o dzieło różnią się przedmiotem i celem. Zleceniobiorca zobowiązuje się, że będzie wykonywać określone czynności (np. przeprowadzać szkolenia, roznosić ulotki) – wyjaśnia ekspert. - Umowa o dzieło zobowiązuje nie do samego działania, lecz do uzyskania określonego efektu (np. namalowania obrazu, napisania książki). Zleceniobiorca jest objęty ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi, wypadkowym i zdrowotnym. Ubezpieczenie chorobowe jest w przypadku tej umowy jednak dobrowolne.
 
 
Jeśli jednak w tym samym czasie ktoś pracuje na cały etat w innej firmie, to obowiązkowe będzie tylko zdrowotne. Jeśli natomiast wykonuje zlecenie na rzecz swojego pracodawcy, (z którym jest zawarta umowę o pracę), pracodawca dodaje wynagrodzenie ze zlecenia do przychodu ze stosunku pracy i od tej sumy odprowadza wszystkie składki
 
– tłumaczy ekspert.
 
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób, które ukończyły 26 lat. - Za takie osoby zleceniodawca nie płaci za składek na żadne z ubezpieczeń. Umowa o dzieło nie daje żadnego ubezpieczenia. Chyba, że ktoś wykonuje dzieło na rzecz swojego pracodawcy. Zamawiający dzieło nie płaci żadnych składek za pracownika na tej umowie, ale w tej sytuacji nie może on (pracownik) korzystać ze żadnych świadczeń z ZUS (m.in. zasiłków chorobowych i renty). Okres wykonywania dzieła nie liczy się też do przyszłej emerytury – dodał ekspert.
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Emu
  Czwartek, 27.02

  Naliczam składki, ale z tej wypowiedzi nic nie rozumiem. "Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób, które ukończyły 26 lat. - Za takie osoby zleceniodawca nie płaci za składek na żadne z ubezpieczeń. Umowa o dzieło nie daje żadnego ubezpieczenia. Chyba, że ktoś wykonuje dzieło na rzecz swojego pracodawcy. Zamawiający dzieło nie płaci żadnych składek za pracownika na tej umowie, ale w tej sytuacji nie może on (pracownik) korzystać ze żadnych świadczeń z ZUS (m.in. zasiłków chorobowych i renty). Okres wykonywania dzieła nie liczy się też do przyszłej emerytury – dodał ekspert." Czytaj więcej na https://info.elblag.pl/37,60893,Czytelnicy-INFO-pytaja-Ekspert-ZUS-odpowiada.html#ixzz6F9wRAkfC

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.