Sobota, 28.03.2020, Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Prezydent Duda podpisał ustawę sądową. Senator Wcisła: Sędziowie zostali podzieleni, a to dopiero początek

06.02.2020, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Prezydent Duda podpisał ustawę sądową. Senator Wcisła: Sędziowie zostali podzieleni, a to dopiero początek
fot. archiwum prywatne Jerzego Wcisły

W różnych miastach w Polsce pod sądami odbywały się strajki. W Elblągu nie były to liczne zgromadzenia, ale KOD organizował je dość często. Czy Pana zdaniem były one potrzebne?

To bardzo trudne pytanie. Obserwowaliśmy, jak z biegiem czasu obywatele „obojętnieli” na protestujących pod sądami, myślę jednak, że gdyby nie te nieliczne grupki, z którymi zresztą się solidaryzuję, to w grudniu ubiegłego roku ludzie nie wyszliby pod sądy. Myślę, że te protesty skłaniają niektórych do zastanawiania się, dlaczego niezależności sędziów od polityków należy bronić.
 

W środę Prezydent rozmawiał o nowych przepisach z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych. Czy wie Pan jak przebiegało to spotkanie?

Nie znam przebiegu spotkania, ale wszyscy wiemy jaki jest finał. Liderzy partii przedstawili swoje argumenty i prosili prezydenta o niepodpisywanie ustawy. Wiemy już, że nieskutecznie.
 

Senat odrzucił projekt ustawy. Dlaczego? Czy nie było wątpliwości?

W pewnym momencie pojawiła się myśl, by spróbować poprawić ustawę. Zdecydowana większość, w tym także ja, stała na stanowisku, że ustawa jest w swym założeniu zła i nie ma co sobie głowy zawracać próbą jej poprawiania. Z tego wyszedłby knot prawny i niejasny przekaz, że coś tam jednak wartościowego w ustawie było.
 

Które z nowych przepisów budzą w Panu najwięcej emocji?

Jest ich wiele. Ustawa pozwala organom podporządkowanym całkowicie politykom karać sędziów wg własnego uznania. Doświadczenie uczy, że kary będą spadały na sędziów nie za ich błędy, ale tak jak obecnie za demonstrowanie swoich poglądów. Niezwykle groźne jest zniszczenie jednolitości prawnej w Polsce. To doprowadzi do anarchii i do izolacji Polski w świecie i Europie. Ja w tej chwili pomagam jednemu przedsiębiorcy i jednej rodzinie w sprawach, które rozgrywają się w kilku krajach. Przynajmniej jedna z tych spraw trafi do sądu. Co będzie jeśli wyrok będzie dla polskiej firmy korzystny, a sąd w innym kraju wyroku nie uzna? Z Polski zaczną uciekać nie tylko przedsiębiorcy zagraniczni, ale też polscy. A musimy pamiętać, że to dopiero początek drogi. Już zaczął się atak na samorządy, a media tylko dlatego jeszcze nie są poddane presji, bo sądy dłużej się bronią niż władza przewidywała. Najzwyczajniej boję się o naszą przyszłość.


Czy dostrzega Pan jakieś plusy tej nowelizacji?

Dostrzegam konieczność naprawy sądownictwa. Widzę ilu ludzi cierpi, bo źle zostali przez sędziów potraktowani. Próby pomagania im to duża część mojej pracy – niewidoczna, bo to nie są sprawy medialne. Dlatego wykorzystujemy przewagę w Senacie, do przygotowywania ustaw naprawiających sądownictwo. Jedną, dotyczącą Krajowej Rady Sądowniczej, już zaczynamy procedować. Pracujemy też nad ustawami chroniącymi samorząd. Polsce potrzebne jest lepsze prawo, ale to co robi obecna władza, to pozoracja, spod której wyłazi cel podporządkowania jednej partii kolejnych sfer, nad którą nigdy politycy nie powinni mieć władzy.
 

Projekt nowelizacji wrócił do Sejmu. Posłowie, mimo negatywnego  stanowiska Senatu, przyjęli projekt. Jak Pan myśli, co było tego powodem?

Posłowie rządzącego ugrupowanie są już przyzwyczajeni do tego, że ich rola polega na bezkrytycznym przyjmowaniu woli wodza. Wiem jednak, że wielu z nich wewnętrznie już się buntuje, tylko jeszcze nie czują się dość silni. Ale sieć różnych powiązań jest paraliżująca. Wielu uwikłanych jest przez posady, które uzyskali ich krewni, dzieci, żony – nie chcą tego stracić. Niestety, polityka pod tym względem jest okrutna dla tych, którzy nie potrafią się samoograniczyć.  
 

Ostatecznie Prezydent Duda podpisał ustawą sądową. Jak w Pana ocenie wpłynie to na sądownictwo w Polsce?

Sędziowie zostali podzieleni, a to dopiero początek. Będzie jak w stanie wojennym: podział na reżimowych i wolnościowych. Jeszcze gorzej, że wyroki przestaną być niewzruszalne. Szacuje się, że ok. 70 tys. wyroków, które już zapadło może zostać podważone. Pewnie nierzadko wykorzystywać będą tą możliwość wcale nie skrzywdzeni, ale zwykli dranie. Szacunek dla sądownictwa jeszcze bardziej spadnie, kolejna – po politykach – ważna sfera społeczna zostanie zbrukana.

 

 

Z Jerzym Wcisłą rozmawiała

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (26)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ zły system
  Czwartek, 06.02

  Potrzeba zwykłej odpowiedzialności sędziego za swoje czyny. Mam wrażenie , że część sędziów i większość prokuratorów, to ludzie o osobowości psychopatycznej - przyjemność sprawia im posiadanie władzy i bezkarne jej używanie wobec słabszych. Kim jest sędzia obniżający karę zboczonemu zwyrodnialcowi który gwałci i morduje 3 letnie dziecko? I system mu na to pozwala mimo, że ten sędzia okazał się gorszy od sądzonego zwyrodnialca. Panie Wcisła - reforma sądownictwa nie naprawia patologii sądu i prokuratury a wręcz ją pogłębia pokazując, że do zawodu prawniczego nie idą ludzie z najlepszymi cechami osobowości i wysoką empatią. Sędzia i prokurator powinni przechodzić okresowe, np. co 3 lata, badania psychologiczno - psychiatryczne i ponosić odpowiedzialność za swoje "błędy". Także finansową.

 2. 2
  +28
  ~ turban
  Czwartek, 06.02

  I bardzo dobrze, trzeba wreszcie oddzielić ziarno od plew. W polskim sadownictwie dość już bylo wszelakiej patologii . wy sie za to nie wzieliscie to zrobił to PIS. Podobnie jak z przekopem. 20 lat uprawiales pan populizm i bicie piany przyszedl PIS i po jednej kadencji ruszyl z przekopem. Pan jesteś amatorem polityki przez małe a, przez co sie pan osmieszasz. Może pora pomyśleć nad zmiana zajecia? Moze powrot do lokalnego czasopisma do działu felietonow?

 3. 3
  --19
  ~ lol
  Czwartek, 06.02

  Wystarczy że jakiś normalny sędzia źle wyda wyrok w sprawie pisowca przestępcy i już ma po karierze. Widać co się dzieje w pisowskiej prokuraturze, że umarza się wszystkie sprawy związane z pisowcami. To samo będzie teraz w sądach. Kaczyński będzie mógł przyjść, spalić twój dom i nawet jak go podasz do sądu to on i tak pozostanie bezkarny. Sędziego który będzie go próbował skazać kaczora się zdegraduje a sprawę przejmie sędzie pisowiec który ją umorzy. Polska to już powoli państwo totalitarne w której pisowska kasta jest bezkarna.

 4. 4
  +24
  ~ Becia M.
  Czwartek, 06.02

  Z cyklu - senator ma wieczorem wychodne ...

 5. 5
  +19
  ~ Kronikarz Truso
  Czwartek, 06.02

  Tzw. uchwała zaufanego względem siebie grona sędziów niektórych wydziałów SN obnażyła w ostatecznym stopniu zdemoralizowanie tzwl elity praniczej. 75 % Polaków , conajmniej, chce reformy w kształcie zaproponowanym przez PiS, i to jest wystarczającym argumentem aby obalić fantasmagorie Pana Wcisły i jego popleczników.

 6. 6
  +13
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 06.02

  Brak komentarza będzie najlepszym komentarzem!

 7. 7
  +26
  ~ bugi
  Czwartek, 06.02

  jaki początek , czego początek? koniec waszych karier w koncy ludzie zrozumią czego bronicie, własnej bezkarności

 8. 8
  +26
  ~ Wyborca
  Czwartek, 06.02

  Brawo PIS. Naród ma dość sądowniczej KASTY. Nie nie jest wymiar sprawiedliwosci tylko mafia. Izba dyscyplinarna musi zrobic z tym porzadek.

 9. 9
  +19
  ~ Zapamiętajcie
  Czwartek, 06.02

  Jeśli senat zablokuje trzynastki dla emerytów to emeryci wam tego nie daruja. P O i PSL i SLD to macie pozamiatane wybory itd.

 10. 10
  +25
  ~ Przestań
  Czwartek, 06.02

  Zastanów się czego i kogo bronisz ,to jedno. Czy naprawdę nie widzisz co się wydarzyło gdy P O i PSL i SLD rządziło. Ci tzw sędziowie nietykalni ile tragedii ludzkich ile szchrajstw. Ocknij się.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.