Wtorek, 16.07.2019, Imieniny: Henryk, Wlodzimierz, Brunon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Wiceprezes ZNP, Grzegorz Gruchlik: Wiele osób zrezygnowało z zawodu nauczyciela i to jest skutek reformy

22.01.2019, 07:00:43 Rozmiar tekstu: A A A
Wiceprezes ZNP, Grzegorz Gruchlik: Wiele osób zrezygnowało z zawodu nauczyciela i to jest skutek reformy
Fot. Ryszard Biel
Grzegorz Gruchlik, Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielska Polskiego, kilkukrotnie odwiedzał nasze miasto. Ostatnim razem przyjechał do Elbląga, by uczestniczyć w obchodach Dnia Edukacji Narodowej zorganizowanych przez elbląski oddział ZNP.
 
Jak sprawuje się elbląski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego?
 
Świetnie. Patrząc przez pryzmat tego, co dzieje się w samym oddziale, przez pryzmat spraw dotyczących nie tylko organizowania obchodów, ale także spraw związanych z zatrudnieniami, zwolnieniami, spraw organizacyjnych – nie mam zastrzeżeń do elbląskiego oddziału.
 
Reforma edukacji wywołała wiele emocji. Jak, Pana zdaniem, reforma jest przeprowadzana w Elblągu?
 
Doceniam wysiłek i wkład przede wszystkich samorządów terytorialnych. To jest bardzo istotne. Bez ich zaangażowania oraz zaangażowania dyrektorów i nauczycieli problem byłby bardzo poważny.
 
Jak Pan ocenia samą reformę?
 
Niestety wiele osób zrezygnowało z zawodu nauczyciela i to jest skutek tej reformy. Nie mówi się o tym głośno, ale setki, a może i tysiące nauczycieli skorzystało z prawa do świadczeń kompensacyjnych bądź do emerytur, i odeszło z zawodu. Efektem tej reformy są również te rzeczy, które dzieją się wokół awansu zawodowego, oceny pracy nauczycieli i dyrektorów. Biorąc pod uwagę sygnały, które płyną nie tylko z Elbląga, ale i z całej Polski, to nie będzie to dobrze wyglądało.
 
Jak Związek Nauczycielstwa Polskiego radzi sobie z wprowadzaniem zmian narzuconych przez rząd?
 
Tylko i wyłącznie dzięki środowisku oświatowemu, czyli wszystkim pracownikom, nauczycielom i dyrektorom, ta reforma jest prowadzona, ale to nie jest to, czego my, jako obywatele tego kraju, byśmy oczekiwali. To są chaotyczne rzeczy, które dotyczą młodych ludzi i dzieci. Najbardziej obawiamy się, że ten efekt będzie widoczny nie w przyszłym roku, a za kilkanaście lat. Proces edukacyjny to nie jest jeden rok szkolny, a cykl dzisiaj ośmioklasowej szkoły, a potem jeszcze cykl studiów. Trzeba patrzeć przez pryzmat kilkunastu lat, żeby można było to ocenić.
 
Jak ocenia to Pan na chwilę obecną?
 
To, co my widzimy to jest naprawdę bardzo poważny chaos, również w wielu wypadkach bardzo niedobra atmosfera w gronach pedagogicznych. To nas bardzo niepokoi. To może narastać, gdy skumulują się podwójne roczniki. To może wpływać negatywnie na edukację.
 
Jakie sygnały do Was dochodzą?
 
Dochodzą do nas sygnały o pewnych niepokojach, że są pewnego rodzaju wymuszenia dotyczące zachowań, regulaminów pracy szkół, które zostały wprowadzone jako nowe, dotyczące nowego systemu oceniania nauczycieli, a w ślad za tym awansu zadowolonego nauczycieli, jego wydłużenia. Szalenie istotną rzeczą jest to, że sposób finansowania edukacji jest taki, że ciągle brakuje pieniędzy, a wynagrodzenie nauczycieli w Polsce jest na najniższym poziomie w całej Unii Europejskiej.
 
Związek Nauczycielstwa Polskiego od lat walczy o podwyżki dla nauczycieli.
 
Satysfakcjonująca dla nauczycieli podwyżka byłaby na poziomie 1000 zł brutto. Opowieści, że najpierw dostaniemy jedną część, a za dwa lata drugą są niczym, z jednego, prostego powodu. Siła nabywcza tych pieniędzy będzie spadała. To nie chodzi o to, żebyśmy mieli podwyżkę rozłożoną w czasie. Dzisiaj nauczyciel stażysta, czyli człowiek z wyższym wykształceniem, z przygotowaniem magisterskim, po 5 latach studiów otrzymuje na rękę 1870 zł. Nie mamy wątpliwości, ze wszyscy powinniśmy godnie zarabiać, ale ten ktoś, kto uczy nasze dzieci, kto przygotowuje przyszłe pokolenia do tego, żeby za chwilę za nas odpowiadały, to takie zarobki są poniżej wszelkiej krytyki.
 
Nauczyciel powinien kształcić, ale i wychowywać?
 
Też. Pamiętajmy, że na nauczycieli, na szkołę, jest przerzucany bardzo duży ciężar. Dzieci spędzają w szkołach bardzo dużo czasu. To nie są dobre rozwiązania. Tu mamy problem.
 
Każdy może być nauczycielem?
 
Nadal w tym kraju funkcjonuje ok. 180 wyższych uczelni, które kształcą nauczycieli. Pamiętajmy o tym, że ten zawód został zablokowany poprzez podniesienie wieku emerytalnego, brak możliwości odejścia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę. To spowodowało to, że mamy „zabetonowane” przejście do zawodu. Obserwujemy dosyć wyraźny spadek ludzi, którzy przychodzą i rozpoczynają pracę jako nauczyciele stażyści.
 
Kiedyś nauczyciel był wzorem, posiadał autorytet. Był to zawód prestiżowy. Teraz stał się mało atrakcyjny?
 
W rankingu zawodów jesteśmy na wysokim miejscu jeśli chodzi o zaufanie społeczne. To dla nas ważna informacja. Ale to, co Pani powiedziała jest szalenie istotne. Jeżeli państwo, Sejm, Prezydent RP, Minister Edukacji, nie będą pracowali nad tym, aby podnieść prestiż tego zawodu, to będziemy niedługo w bardzo tragicznej sytuacji. Jednym z tych elementów prestiżu jest wysokość wynagrodzeń.
 
Dziękuję za rozmowę.
 
 
 
 
Z Grzegorzem Gruchlikiem rozmawiała
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Belfer
  Wtorek, 22.01

  Nauczyciele muszą wypełniać stosy papierków wymyslonych prze kuratoria i MEN. Nie można się dziwić , ze niektórym puszczaja nerwy. Niech władze szkolne podadzą do publicznej wiadomości, ze nauczyciel zamiast uczyc wypełnia dublujace się bzdurne papiery.

 2. 2
  +17
  ~ po co to teraz
  Wtorek, 22.01

  Czy to znaczy, że "artykuł" leżał w zamrażarce od 14 października? Profesjonalizm "redakcji". Do ZNP - stwierdzenie co się stało, to dziwna rola związku. Gdzie byliście przed i w trakcie machlojek z nauczycielami? Związki prezentują poziom CRZZ z czasów komuny - popieranie jedynie słusznej opcji oraz zabiegi o utrzymanie stołków związkowych szefostw.

 3. 3
  +4
  ~ Jez
  Wtorek, 22.01

  Nauczyciele się zwalniają lepszej bajki nie słyszałem człowieku obudź się lepszej roboty nie znajdą przestańcie płakać bo wstyd

 4. 4
  +11
  ~ mieszkanka
  Wtorek, 22.01

  Tak samo w innych zawodach ludzie zrezygnowali z wykształconego . Tak chcieliśmy takie jest prawo rynku, koniec PRL-u., tylko postęp się liczy.

 5. 5
  --8
  ~ 11
  Wtorek, 22.01

  Mądrze mówi

 6. 6
  +8
  ~ Pan Profesor Sarkazm
  Wtorek, 22.01

  To wcale nie jest tekst propagandowy... ani trochę... No SKĄDŻE! ;)

 7. 7
  +7
  ~ Stefan Rembelski
  Wtorek, 22.01

  Jeżeli to problem tylko płac to oferta na ryku jest ogromna za lepsze pieniądze. Europejski rynek pracy wchłonie setki tysięcy dobrze wykształconych pracowników . Jeżeli ludzie po szkołach zawodowych, kursach doszkalających znajdują dobra pracę to nauczyciele tym bardziej sobie poradzą ! Jeżeli odejdzie ze szkół parę tysięcy nauczycieli to ministerstwo pójdzie po rozum do głowy i dostosuje wynagrodzenia do poziomu, który zapewni nawet konkurencję zawodu nauczyciela w stosunku do innych branż. Jest jeszcze otwarta ścieżka zakładania szkół niepublicznych przez grupy nauczycieli i tutaj nie ma ograniczeń wysokości płac. Rynek jest otwarty można poszaleć i podebrać szkołom publicznym najlepszą kadrę. Powodzenia

 8. 8
  0
  ~ xyz
  Wtorek, 22.01

  Przepraszam bardzo a czy osoba w wieku emerytalnym nie powinna iść na emeryturę? Chce to pracuje dalej, nie chce idzie na emeryturę. Normalne. Proszę podać ilu nauczycieli w wieku produkcyjnym zwolniło się z pracy w związku z obecną sytuacją w oświacie? Każdy z chciałby zarabiać 1000 zł więcej. Też Ci z wykształceniem wyższym. Ale my nie mamy Karty Nauczyciela i wynikających z tego tytułu przywilejów np. rocznych urlopów zdrowotnych.

 9. 9
  +6
  ~ znp przeżytek
  Wtorek, 22.01

  Pic na wodę fotomontaż, zwalniają się bo ten przyboczny Broniarza tak powiedział? Dziennikarz powinien w tym momencie skontrować i skonfrontować z rzeczywistością, poprosić o podanie konkretnych liczb? ZNP to pozostałość po systemie socjalistycznym, ludzie oderwani, którzy kiedyś mieli ogromne wpływy, decydowali o wszystkim i chcieliby, by ten stan rzeczy trwał. Ile lat pan Broniarz przewodzi tej organizacji? Nie za długo? Są niewiarygodni i funkcjonują tylko dlatego, że nikt nie odważył się jak dotąd zrobić porządku w szkolnictwie. Dlatego nauczyciele narzekają, bo utrzymują armię nierobów spod znaku ZNP, która tylko pozornie walczy o ich interes.

 10. 10
  +5
  ~ Wychowawca
  Wtorek, 22.01

  "Dzieci spędzają w szkołach bardzo dużo czasu. To nie są dobre rozwiązania. Tu mamy problem." Czyżby wg Wiceprezesa-ZNP-Grzegorz-Gruchlika dzieci powinny się uczyć poza szkołą np: na ulicy (co niestety zdarza się bardzo często, bo już "rodzice, w podobny sposób wyedukowani - przez nauczycieli, którzy tylko zarobkują" są zajęci zarobkowaniem lub też innymi zajęciami. Tak to już jest, że tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi i jeszcze krytykuje. Proponuję p. Wiceprezesowi zabrać się za konkretną pracę, a ZNP rozwiązać

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.