Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Od 19 lat zaszczepiają u młodych zamiłowanie do przyrody

17.01.2008, 09:56:00 Rozmiar tekstu: A A A
Od 19 lat zaszczepiają u młodych zamiłowanie do przyrody

Szkoła Podstawowa Nr 19 przy ul. Uroczej jest jedną z najprężniej działających szkół w Elblągu. Zawsze mocno zaangażowana w sprawy ochrony środowiska w naszym mieście. Jej dokonania w dziedzinie ekologii i edukacji docenił ostatnio prezydent Henryk Słonina, przyznając placówce Nagrodę Prezydenta Elbląga w kategorii „Ochrona środowiska”.

Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 19 im. Bohaterów Westerplatte może poszczycić się wybitnymi osiągnięciami, związanymi z szeregiem działań dotyczących ochrony środowiska i propagowaniem wartości ekologicznych. Dowodem czego są liczne nagrody jakie zdobywają, zarówno pedagodzy, jak i uczniowie.

O działalności szkoły i aspiracjach placówki na polu poprawy ochrony środowiska i szerzenia wiedzy ekologicznej, rozmawiamy z nauczycielką przyrody i wicedyrektorem SP 19 Ewą Gałecką.

Proszę nam powiedzieć, od jak dawna szkoła zajmuje się tego rodzaju działalnością i kto był pierwotnie inicjatorem tego pomysłu?

Praktycznie odkąd zaczęłam pracować w tej szkole, chciałam podzielić się swoimi osobistymi zainteresowaniami z moimi uczniami. Jak się okazało, nie było żadnych problemów, aby zaszczepić to zamiłowanie, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Wartości ekologiczne udaje mi się propagować już w sumie od 19 lat. Dowodem ogromnego zainteresowania może być 16 kół ekologicznych, jakie działają w naszej szkole. Nauczyciele, którzy je prowadzą, robią to poza czynnościami służbowymi.

Jak wam się udało przekonać uczniów i nauczycieli do podjęcia działań propagujących ochronę środowiska w naszym mieście?

Myślę, że przede wszystkim należy tutaj wziąć pod uwagę całokształt działalności społeczności szkolnej. Zaszczepienie tego zamiłowania u uczniów nie było takie trudne, ponieważ różnorodne zajęcia terenowe, „zielone lekcje”, doświadczenia i sam kontakt z naturą przez dzieci, wpłynął na rozwinięcie tych zainteresowań. Jeśli chodzi o pozostałych nauczycieli, to w wyniku długoletnich działań na tym polu i licznych nagród, jakie otrzymała nasza szkoła zarówno w Polsce, jak i zagranicą, dołączały do nas kolejne osoby, stwierdzając, że to naprawdę świetna rzecz, którą robimy. Wszystkie te rzeczy przekładają się na to, co robimy rzeczywiście w szkole. Dodatkowo do różnorodnych badań włączają się rodzice, propagujemy idee zrównoważonego rozwoju, włączamy się również do pracy w ramach programu ekozespołów.

Czym zajmują się dzieci, które biorą udział w zajęciach kół ekologicznych?

Na zajęciach uczniowie dowiadują się, jak wraz z rodzicami mogą we własnych domach oszczędzać na energii, wodzie, co robić z różnorodnymi odpadami, na jakiego rodzaju żywność zwracać uwagę. Później w szkole omawiamy to, w jaki sposób dzieci wprowadzają w życie tego typu działania. Oczywiście uczniowie biorą też udział w szeregu różnorodnych konkursów, z powodzeniem odnosząc wiele sukcesów, czego przykładem może być trzecia już główna nagroda w konkursie szkół, biorących udział w programie ekozespołów.

Pod jakim względem szkoła wyróżnia się na tle innych szkół, jeśli chodzi o tego rodzaju działalność?

Należałoby tutaj wspomnieć o wrześniowych zajęciach, w czasie których prowadzimy monitoring wokół szkoły i związane z nim obserwacje: zapylenie powietrza, hałas, glebę, powietrze, rodzaj opadów. W październiku natomiast prowadzimy działania związane z lokalną formą ochrony przyrody. W zeszłym roku bardzo mocno skupiliśmy się na Zalewie Wiślanym. Dzieci badały m.in. czystość wód, szukały legendy. Efektem tej pracy było sporządzenie prezentacji multimedialnej, za którą otrzymaliśmy pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez portal
www.polska.pl

Czy szkoła współpracuje z innymi instytucjami, które udzielają pomocy w zakresie ochrony środowiska?

Tak, przede wszystkim współpracujemy z Urzędem Miejskim, który finansuje nasze przedsięwzięcia poprzez Gminny Fundusz Ochrony Środowiska pod patronatem Prezydenta Miasta Elbląga i współfinansuje międzynarodowy projekt Koła Zielonych Szkół. Natomiast ze strony Referatu Ochrony Środowiska pod kierownictwem pani Jolanty Warzechy otrzymujemy pomoc merytoryczną. Ponadto współpracujemy z Kuratorium Oświaty i Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli – szczególnie z Elbląskim Centrum Edukacji Ekologicznej pod kierownictwem pani Wiesławy Kamińskiej, Olsztyńskie CEE, a także z Nadleśnictwem Elbląskim, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, Zakładem Utylizacji Odpadów i Pomorską Spółką Obrotu Gazem.

Szkoła na przestrzeni lat otrzymała wiele ważnych i prestiżowych nagród. Czy może pani wymienić te najważniejsze, z których jesteście szczególnie dumni?

Oczywiście najważniejszą dla nas nagrodą jest otrzymana niedawno Nagroda Prezydenta Elbląga. Jednak jeśli chodzi o pozostałe konkursy to zdobyliśmy m.in. I miejsce w ogólnopolskim konkursie internetowym „Skarby Natury”, wyróżnienie w konkursie „Program ekozespołów w mojej szkole i przedszkolu”, certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła promująca zdrowie”, II miejsce w konkursie „Gaz ziemny w życiu codziennym” organizowanym przez Fundację Ekogaz Pomorską Spółkę Gazowniczą oraz olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, nagrodę główną w konkursie „Program ekozespołów w mojej szkole” organizowanym przez olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, I miejsce w międzyszkolnym turnieju „W harmonii z przyrodą” oraz I i II miejsce w Rejonowej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Czy pani zdaniem w Elblągu istnieją jakieś istotne zagrożenia związane ze środowiskiem?

Myślę, że bardzo ważnym problemem, jaki istnieje w wielu domach to spalanie różnorodnych śmieci, zwłaszcza teraz na zimę. Ale jeśli chodzi o powietrze, to obecnie jest ono czystsze w naszym mieście niż przed laty. Nasza rzeka Kumielka posiada drugą klasę czystości wody. Podobnie gleba jest w dobrym stanie. Dlatego uważam, że w Elblągu pod tym względem nie jest aż tak źle.

Rozmawiał Tomasz Mendrek

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8007910251617