Środa, 15.07.2020, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY PARLAMENTARNE 2019

Oficjalne wyniki wyborów. Znamy układ sił w Sejmie i Senacie

14.10.2019, 22:07:00 Rozmiar tekstu: A A A
Oficjalne wyniki wyborów. Znamy układ sił w Sejmie i Senacie

PKW podało oficjalne wyniki wyborów. Znamy już układ sił w parlamencie nowej kadencji. W Sejmie samodzielną większość uzyskało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 235 mandatów. Tego sukcesu partii Jarosława Kaczyńskiego, mimo wygranej, nie udało się powtórzyć w Senacie.

Dziś, 14 października, po godz. 20 Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. W niedzielę Polacy wybrali 460 posłów, spośród 5 111 kandydatów zgłoszonych przez 10 komitetów wyborczych.

Frekwencja to jest wielki sukces. Po raz pierwszy, w ostatnim trzydziestoleciu, udało się przekroczyć 60 proc. Mamy 61,74 proc.

- poinformował Wiesław Kozielewicz, przewodniczący PKW.

Mandaty poselskie zdobyły komitety: Prawo i Sprawiedliwość - 235 mandatów, Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni - 134, SLD (połączone siły SLD, Wiosny i Lewicy Razem) - 49, PSL - 30, Konfederacja Wolność i Niepodległość - 11, Mniejszość Niemiecka - 1.

To oznacza, że PiS ma wystarczającą liczbę posłów, aby samodzielnie rządzić w Sejmie. Bezwzględną większość w niższej izbie parlamentu gwarantuje bowiem 231 mandatów.

W okręgu elbląskim (nr 34) do podziału było osiem mandatów. Najwięcej, bo aż cztery, zdobyło PiS. Posłami będą: Leonard Krasulski, Jerzy Wilk (to dwóch z trójki elblążan, którzy w nowej kadencji będą reprezentować nas w Sejmie), Zbigniew Babalski i Robert Gontarz.

Dwa mandaty uzyskali kandydaci Koalicji Obywatelskiej: Jacek Protas i Elżbieta Gelert. Po jednym mandacie zdobyły komitety: SLD - Monika Falej i PSL - Zbigniew Ziejewski.

Inaczej wygląda układ sił w Senacie. O 100 mandatów walczyło 278 kandydatów. Tu mimo wygranej - 48 mandatów - PiS nie udało się zdobyć bezwzględnej większości. Koalicja Obywatelska uzyskała 43 mandaty. 3 senatorów będzie miało PSL, a 2 SDL. Będzie też 4 senatorów, którzy startowali z komitetów niezależnych. Są to: Lidia Staroń, na której wsparcie najpewniej będzie mogło liczyć PiS, a także Krzysztof Kwiatkowski, Stanisław Gawłowski i Wadim Tyszkiewicz, którym dotychczas po drodze bardziej było z KO.

Senatorem z okręgu nr 84 (w tym okręgu jest m.in. Elbląg) został Jerzy Wcisła z KO.

Źródło: PKW

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 15.10

  Z sukcesów: 1. PiS nie zdobył ani większości konstytucyjnej, ani większości pozwalającej odrzucać veto prezydenta. 2. PiS nie ma Senatu. 3. POKO traci w sumie 34 mandaty (PO - 4, N. - 28). 3. PSL+Kukizy tracą w sumie 18 mandatów (głównie Kukiz, PSL zyskał). 4. Wielki sukces Lewicy - 49 mandatów (6 mandatów Razemków a nawet więcej, jeśli doliczyć transfery "taktyczne", np. ADB z Wrocławia) w Sejmie, 2-3 lewicowców (w tym 1 socjalista!:) w Senacie. Lewica wraca do Parlamentu:) 5. Warmińsko-mazurskie wykopało totalnie brunatnych w tych wyborach - z naszego województwa nie weszli do Parlamentu żadni faszyści:) Z porażek: 1. Brunatni w Sejmie. 2. Brak przedstawicieli elbląskiej Lewicy. 3. Leonard Krasulski w Sejmie.

 2. 2
  +2
  ~ Tsa
  Wtorek, 15.10

  Panie Robercie chociaż nie po drodze Pańskimi poglądami to w tym przypadku muszę się z Panem zgodzić. Uważam jako prawicowiec że te osoby które Pan wymienił absolutnie nie powinny być wybrane. Co może Pan powiedzieć o dokonaniach Krasulskiego,wcisly, protasa. O tym pierwszym jest cisza bo to poseł inkognito,zaś pozostali tylko krzyczą a nic konkretnego nie zrobili dla tego miasta. Wyobraża Pan sobie posła czy senatora który zna się na każdym problemie i organizuje co rusz konferencje prasowa? Dla mnie to jest jakieś kurozium że elblążanie wybierają takich ludzi. Mimo że głosowałem na zwycięska partie to wiem że dobrze się stało że lewica i PSL weszły do sejmu. Nie może być tak że jedna partia narzuca wszystko wszystkim, musi ktoś tego pilnować. Swoją drogą to nie wiem czy cieszyć się z tej 61%frekwencji, skoro wyborcy wybrali te same twarze elbląskiej polityki, które nic nie zrobili dla tego miasta,a co gorsze nawet co niektórzy nie są związani z Elblągiem.

 3. 3
  +3
  ~ Robert Koliński
  Wtorek, 15.10

  @Tsa - Z wysokiej frekwencji zawsze należy się cieszyć, bo to świadczy o tym, że większej ilości obywateli zależy na artykułowaniu swojego głosu a to zawsze jest plus kiedy wzrasta uczestnictwo w demokracji. Nad jakością tego uczestnictwa można oczywiście dyskutować, ale sam fakt jest pozytywny. W pozostałych sprawach zgadzamy się bez dyskusji;)

 4. 4
  +2
  ~ Kolp
  Wtorek, 15.10

  ... jak dzieci.

 5. 5
  +2
  ~ Tertetium
  Wtorek, 15.10

  Dobry wynik PSL niezupełnie wynika z koalicji z ugrupowaniem Kukiz. Jest to efekt poszukiwania przez wyborcę ugrupowania alternatywnego tj. innego niż między PiS, a PO. Oczywiste jest bowiem, że te dwie partie to w efekcie zbliżony nurt polityczny wywodzący się z Solidarności. Ich rozbrat nastąpił na tle innego podejścia do władzy oraz różnego interpretowania polityki gospodarczej i społecznej. Spowodowało to ich wstąpienie na "ścieżkę wojenną ", a zwycięzca w niej bierze cały łup w postaci pełnej władzy. I właśnie to zachowanie powoduje poszukiwanie trzeciej siły, gdzie obecnie uznano, że "mniejszym złem", jest PSL jako ta inna partia. Byłaby nią też Lewica, ale wciąż na przeszkodzie stoi przeszłość (czasy PRL) oraz obecna polityka nowoczesności myślenia i krytyka konserwatywnych poglądów społecznych i obyczajowych, w tym głównie akceptacja ruchu LGBT, zapewnienie prawa do aborcji czy szeroko pojęta tolerancja wobec innych religii lub osób bez względu na kolor skóry.

 6. 6
  +4
  ~ Do_pomorskiego
  Wtorek, 15.10

  Najgorsze jest to, że lewica powróciła do Sejmu. Ludzie pokroju intelektualnego Zandberga, jawnie odwołującego się do "dzieł" Marksa mają teraz stanowić prawo? To jakaś paranoja...

 7. 7
  +2
  ~ Dede
  Wtorek, 15.10

  Panie Koliński, brunatni to z waszej parafii byli. Narodowo SOCJALISTYCZNA partia ROBOTNIKÓW niemiec. Wybitny socjalista, Adolf Hitler, zaraz po anszlusie Austrii nakazał zdjąć krzyże w urzędach i szkołach .... dokładnie jak wy.

 8. 8
  +2
  ~ To jest chore
  Wtorek, 15.10

  Macie jak wyglądają mozgi elbląskich wyborców, nic ich nie nauczyło życie i fakty. Głosowali na aferzystow, kryminalną przed kością, chamskim zachowaniem. Po co siedzą w więzieniach przestępcy ich wysłać do sejmu i senatu. To by popierali wyborcy ,nawet nie wybierali elblazan tylko tych z olsztyna i innych dziur lub tych co się nie sprawdzili. Inteligencja wsiowe.

 9. 9
  +2
  ~ Podpowiedź
  Wtorek, 15.10

  Niech PiS zlikwiduje wszystkie dawane pieniądze 300,500+,13 tki i tyrac do śmierci to pasuje tym cwokom. Podziękować im za wybory P O i PSL i S L D.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.