Piątek, 27.11.2020, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POZNAJ ELBLĄG

Czy rzeczywiście lokalny patriotyzm w Elblągu nie istnieje?

04.07.2019, 17:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czy rzeczywiście lokalny patriotyzm w Elblągu nie istnieje?

Krąży opinia, że elblążanie nie czują się związani ze swoim miastem. Czy rzeczywiście lokalny patriotyzm w Elblągu umarł? Czy potrafimy chwalić tylko cudze nie doceniając tego, co mamy  tak blisko? Redakcja info.elblag.pl wierzy, że nie! Dlatego uruchamiamy podstronę „Poznaj Elbląg”!

Rubrykę „Poznaj Elbląg” będziemy tworzyć wraz z mieszańcami. Nasi Czytelnicy będą mogli w niej znaleźć nowe cykle artykułów. Rozpoczęliśmy od cyklu "Poznaj elbląskie formy przestrzenne”, w których skupiliśmy się na przybliżeniu genezy unikatowych na skalę kraju rzeźb, jakie powstały w przestrzeni publicznej podczas I Biennale Form Przestrzennych. Jest ich prawie 50.

Czy ozdabiają one nasze miasto? A może je szpecą? Czy powinny zostać bardziej wyeksponowane czy zlikwidowane? Wrocław do promocji wykorzystał postać krasnala, Łódź - bajkowych bohaterów z filmów i seriali. Czy Elbląg powinien słynąć z form przestrzennych?

„Ciekawe miejsca Elbląga”


Kolejnym nowym cyklem na łamach naszego dziennika będą „Ciekawe miejsca Elbląga”. Tu skupimy się na tych elementach, które tak bardzo wpisaly się w krajobraz, że często nie doceniamy  ich uroku.

Zachęcamy do komentowania, czy omawiane przez nas miejsca są jedyne w swoim rodzaju, czy wymagają modernizacji oraz zapraszamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi z danym miejscem. Oczywiście czekamy również na propozycje naszych czytelników, gdzie warto pójść, co pokazać.


2019 Rokiem Pionierów Elbląga


By poznać tożsamość elblążan po 1945 r. Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę, by rok 2019 był Rokiem Pionierów Elbląga. Departament Promocji Kultury i Turystyki UM w Elblągu poszukuje osób, które posiadają pamiątki z dawnych lat i chciałyby się nimi podzielić. Do mieszkańców został wystany list o treści:


„W bieżącym roku  w szczególny sposób  pragniemy upamiętnić  Pionierów Elbląga. W związku z tym, kieruję do Pana/i uprzejmą prośbę o podzielenie się pamiątkami i wspomnieniami  o Pana/i bliskich, którzy jako pierwsi, po wojnie  zamieszkali w Elblągu. Będę wdzięczny  jeśli zechce Pan/i udostępnić pamiątki, fotografie lub inne dokumenty będące świadectwem tamtych czasów. Pamiątki te będą prezentowane podczas jesiennej konferencji poświęconej Pionierom Elbląga oraz jeśli wyrazi Pan/i zgodę na opublikowanie udostępnionych materiałów ,planujemy po konferencji wydać pamiątkową publikację. Licząc na Pani pomoc serdecznie dziękuję za współpracę.”


Chętne osoby proszone są o kontakt z Departamentem Promocji, Kultury i Turystyki (dpkit@umelblag.pl, tel. (55) 239 33 20).„Taki Elbląg znam”


My również liczymy na pomoc naszych czytelników przy tworzeniu cyklu „Taki Elbląg znam”. Chcielibyśmy pokazać w tym cyklu zdjęcia budynków, ulic, szkół, placów zabaw czy innych miejsc, które udało się uwiecznić na fotografiach, a także opisać Wasze historie z nimi związane. Oczywiście osoby dzielące się swoją historią mogą liczyć na anonimowość (imię i nazwisko będzie jedynie do wiadomosci redakcji).
 


Jeśli z sentymentem wspominasz nasze miasto (spędziłeś tu dzieciństwo, uczyłeś się lub przyjechałeś w odwiedziny) napisz na kamila@info.elblag.pl w temacie wpisując „Taki Elbląg znam”!

Możesz przesłać do nas zdjęcia, historię związaną z miejscem szczególnie Ci bliskim, bądź kontakt do siebie, byśmy mogli z Tobą porozmawiać.


Poznawajmy Elbląg razem. I ten z dzisiejszy, i ten z dawnych lat!

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ hd
  Czwartek, 04.07

  Głosując na komucha w owczym ogólnokrajowym pędzie "każdy,aby nie PIS",elbążanie radośnie potwierdzili tezę artykułu.

 2. 2
  --16
  ~ Karakan
  Czwartek, 04.07

  Tylko Olimpia w Elblągu tylko Olimpia.

 3. 3
  +3
  ~ deficyt wspólnoty
  Czwartek, 04.07

  Kompletna bzdura . tak się informuje a nie buduje patriotyzm. "Społeczeństwo" przez 85 lat się nie zintegrowało. Gdy w latach 70-tych do miasta wjechała "wieś", nic już nie jest takie jak przez wieki. Jeżeli minister edukacji siedzi gdy grany jest hymn a srajusz pokazuje d u p ę , to nie pomaga w budowaniu patriotyzmu. Gdzie ma się to zbiorowisko integrować? Jeszcze niedawno Sycz głośno mówił , że jego pokolenie ma nakazaną rodzinnie nienawiść do Lachiv i to jest pielęgnowane w kolejnych pokoleniach a rodaków Sycza w Elblągu jest ok.95%. Kto ma integrować i budować patriotyzm? Edek? Wróblewski? Czyżyk? jaki oni mają nakaz rodzinny? Miasto nie ma nawet jednego godnego placu na uroczystości państwowe i patriotyczne - bieganie po skwerach i pod krzyże. Kto uczestniczy w uroczystośściach?

 4. 4
  +13
  ~ 1125
  Czwartek, 04.07

  No wspominając nasze miejsca dziedzictwa kulturowego Amfiteatr, Bażantarnia,Dolinka, TE,trasa kolejowa nr 254 itp, pokazujemy dla Słupnika i jego półgłówką urzędniczych środkowy palec,za degradację miasta.

 5. 5
  +15
  ~ Kronikarz Truso
  Czwartek, 04.07

  nie ma lokalnego patriotyzmu, tak jak nie ma lokalnej elity

 6. 6
  +10
  ~ 123123123
  Czwartek, 04.07

  Co do tytulu- zawsze odczuwałem przywiązanie i sympatię, ale nie dumę...

 7. 7
  +5
  ~ elba
  Czwartek, 04.07

  A ja jestem dumna z naszego miasta,poznałam je 37 lat temu,było trochę inne,ale podobało mi się.Obecnie mogę powiedzieć,że Elbląg to piękne miasto,tylko jest duuużo jeszcze do zrobienia...ale nie krytykujmy dosłownie wszystkiego!

 8. 8
  --14
  ~ anonim
  Czwartek, 04.07

  Elbląg jest super a zmiany na duuużo lepiej!Brawo Panie Prezydencie.

 9. 9
  +5
  ~ Głos Ludu
  Piątek, 05.07

  Do hd - mając wybór między jak mówisz „ komuchem” a Wilkiem, wolę 100 razy „ komucha” - a taki wybór mieliśmy. Ludzie, którzy mają pomysł, wiedzę i chęci mają w dupie startować na urząd prezydenta i taplać się w tym błocie. Może i Wroblek nie jest idealny, i ma swoje za skórą, ale i tak lepszy niż Wilk i Nowaczyk czy Henio pod koniec swoich rządów.

 10. 10
  +5
  ~ Obywatel
  Piątek, 05.07

  Jak to nie ma elity? Jest elyta , ta sama na stolkach od lat i poki nie nastąpi zmiana pokoleniowa i stare skarpety przestaną szurać nic się nie tu zmieni

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0925481319427