Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POZNAJ ELBLĄG

Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co przedstawia kompozycja drogowskazowa? (odc.10)

06.07.2019, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co przedstawia kompozycja drogowskazowa? (odc.10)
Fot. Ryszard Biel

Wrocław słynie z krasnali rozmieszczonych po całym mieście. Łódź posiada brązowe figury bajkowych bohaterów z filmów i seriali ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for m.in. Misia Uszatka, Plastusia. A co wyróżnia nasze miasto? Elbląg posiada około 50 form przestrzennych. Niewiele miast może się pochwalić tak dużą kolekcją sztuki współczesnej na swych ulicach. W naszym cyklu przedstawimy, co o formach przestrzennych sądzą mieszkańcy naszego miasta?

Naprzeciw Placu Słowiańskiego, na niewielkim skwerze przy ul. Kowalskiej znajduje się forma przestrzenna Jerzego Jarnuszkiewicza. Tytułowana jako "kompozycja drogowskazowa" lub "Witacz" rzeźba została stworzona podczas I Biennale Form Przestrzennych. Do 2009 roku kompozycja ta znajdowała się na stacji benzynowej przy ul. Sopockiej. Dzięki usytuowaniu jej tuż przed Starym Miastem rzeźba zyskała większą ilość odbiorców. Jak twierdzą niektórzy elblążanie wraz z rzeźbą Henryka Stażewskiego tworzą ciekawą i interesującą scenerię dla osób idących w stronę starówki.

Obie formy, które znajdują się na tym skwerze są taką bramą dla odwiedzających stare miasto. Są one pewnego rodzaju wizytówką tego, co mieści się na starówce, a właściwie wizytówką naszego miasta. Szanujmy to, co nasze, elbląskie. Dzięki tym formą kiedyś byliśmy rozsławieni, nikt takich nie miał i chyba nie ma. Wszystkie są interesujące, choć nie wszystkie muszą się podobać. Osobiście wolę tą czarną przypomina mi żaluzję, która ściągnięta jest na słońce, albo też wiatraczek bez skrzydeł.

-mówił pan Paweł, mieszkaniec starówki.

Kompozycja ta zbudowana jest z równolegle umocowanych do ramy płaskich, wygiętych lekko blach. Całość formy kształtem przypominać może owal, przecinany pionowymi elementami konstrukcji szkieletu. Natomiast ustawione pod kątem blachy przypominać mogą żaluzje. Rzeźba ustawiona została, na podstawie którą połączono ze szkieletem dla wzmocnienia stabilności całej konstrukcji stalowymi odciągami. Swoje "nowe oblicze" kompozycja ta otrzymała w 2006 r. kiedy została wyremontowana.

Formy przestrzenne są historią Elbląga, mają wiele lat. Kiedyś było ich bardzo dużo, na jakiś czas zniknęły a teraz możemy znów je oglądać. Uważam, że powinny być w naszym mieście tworzą coś unikatowego. Dla mnie te formy są specyficzne, ta czarna może przypominać słonko. Bardzo dobrze, że takie rzeźby są w naszym mieście mimo tego, że zmienia się ustrój. My żyliśmy w latach, kiedy te formy tworzono, jest to dla nas nie tylko ozdoba, ale i symbol naszej młodości, sentyment do tamtych czasów.

-mówiła pani Danuta.

Ideą powstania Biennale Form Przestrzennych było promowanie współpracy sztuki i przemysłu, artystów i robotników, ale również wydarzeniem mającym rozpowszechnić kulturę i sztukę na terenie naszego miasta. Rzeźba Jarnuszkiewicza mierzy 8 metrów, dzięki czemu jest widoczna z daleka. Kształtem przypominać może owal, żaluzje, niektórym elblążanom kojarzy się ze słońcem a niektórzy widzą w niej większy sens.

Szczerze nie wiem, z czym mi się kojarzy ta rzeźba, jest an tyle dziwna, że aż piękna. Wydaje mi się, że ideą powstania tych form nie było stworzenie czegoś, co urzeczywistniałoby przedmioty i rzeczy obecne w codziennym życiu. Myślę, że miały przedstawiać coś innego, nietypowego. Często związane są z matematyką, fizyką, geometrią i o to właśnie chodzi, mają jakiś większy sens. To jest sens sztuki, by dostrzec coś nietypowego, coś, czego nie widzą inni. Dla mnie wszystkie rzeźby są piękne

-mówiła pani Julia.

Czarna rzeźba przy Starym Mieście jest inna, nie jest sztampowa. Nigdy się nie zastanawiałam nad formami przestrzennymi, ponieważ mijam je codziennie i po prostu do nich przywykłam. Dla osób, które przyjeżdżają do naszego miasta i zwiedzają je, formy przestrzenne są czymś innym, ciekawym a dla mieszkańców jest to po prostu codzienność. Najbardziej podoba mi się rzeźba znajdująca się przy zjeździe z mostu unijnego. Urzekła mnie, ponieważ mieszkam tuż obok i przechodzę koło niej codziennie, dzięki czemu częściej się nad nią zastanawiam. Kwiat Lotosu, bo tak ją nazywamy jest, jak dla mnie najładniejsza.

-mówiła Kasia, uczennica pobliskiej szkoły.

A co na temat "Kompozycji drogowskazowej" sądzą nasi czytelnicy?

 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ Kronikarz Truso
    Sobota, 06.07

    przetopić na łopaty , taczki i kilofy dla elbląskiej elity

  2. 2
    +2
    ~ Obserwator
    Sobota, 06.07

    Jedna z piękniejszych form przestrzennych. Bardzo mi się podoba i to już od dawna.

  3. 3
    +2
    ~ Sz. H....
    Sobota, 06.07

    To jest jedna z najładniejszych Form przestrzennych którą wykonaliśmy w 1965 r . to jest żaluzja ...Pozdrawiam ..

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5951189994812