Wtorek, 20.10.2020, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POZNAJ ELBLĄG

Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co o czerwonych kulach przy al. Tysiąclecia sądzą elblążanie? (odc. 11)

07.07.2019, 13:10:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co o czerwonych kulach przy al. Tysiąclecia sądzą elblążanie? (odc. 11)
Fot. Ryszard Biel

Wrocław słynie z krasnali rozmieszczonych po całym mieście. Łódź posiada brązowe figury bajkowych bohaterów z filmów i seriali ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for m.in. Misia Uszatka, Plastusia. A co wyróżnia nasze miasto? Elbląg posiada około 50 form przestrzennych. Niewiele miast może się pochwalić tak dużą kolekcją sztuki współczesnej na swych ulicach. W naszym cyklu przedstawimy, co o formach przestrzennych sądzą mieszkańcy naszego miasta?

Jedną z form przestrzennych znajdujących się przy Alei Tysiąclecia jest rzeźba Juliusza Woźniaka. Rzeźba ta powstała podczas I Biennale Form Przestrzennych. Mimo upływu lat forma ta przetrwała w całości do dziś i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców tej ulicy.

Ta forma przestrzenna była niedawno odmalowana. Dzięki temu stała się bardziej wyraźna, zawsze nadaję tej ulicy trochę koloru. Nie przeszkadzają mi te rzeźby, na pewno jest to coś innego, coś wyróżniającego się. Poza tym są to lokalne nabytki, pochodzą z elbląskich zakładów. Jeszcze bardziej podobałaby mi się ta forma, gdyby była bardziej kolorowa

-mówiła pani Krystyna.

Rzeźba Juliusza Woźniaka jest trzyelementową kompozycją, która składa się z różnej wielkości obręczy. Swoim kształt przypominać może kule, okręgi. Niektórym Elblążanom kojarzy się z pawim oczkiem.

Formy przestrzenne niewątpliwie są ozdobą naszego miasta, ale wyglądają nieciekawie. Te rzeźby są zaniedbane, gdyby je odnowiono, na pewno dawałyby innych efekt, a teraz wolałabym, aby je zamieniono na ładne kwiaty lub drzewa. Te koła kojarzą mi się w sumie z pawim oczkiem, pierścienie tworzą takie oko, tak mi się wydaje

-mówiła pani Basia.

Dzięki powstaniu w Elblągu wielu form przestrzennych, według niektórych mieszkańców nasze miasto zaczęło być kojarzone z pewnego rodzaju artyzmem. W konsekwencji każdy mieszkaniec na co dzień może obcować ze sztuką. Niewątpliwie formy przestrzenne stały się elementem pejzażu naszego miasta. Przez co niektórzy mieszkańcy na co dzień nie zauważają rzeźb, jakie w ciągu dnia mijają. Jednak dla niektórych elblążan formy przestrzenne są zauważalne, interesujące i piękne.

Te rzeźby są piękne. Ostatnio rozmawialiśmy o formach przestrzennych w szkole podczas lekcji z Wiedzy o Kulturze. Uważam, że wszystkie rzeźby upiększają nasze miasto. Te czerwone koła kojarzą mi się z matematyką z kołami, okręgami

-mówiła Julia, uczennica pobliskiej szkoły.

Na pewno zwracalibyśmy większą uwagę na te rzeźby, gdyby ich było jeszcze więcej. Mi się nawet podobają, tym bardziej że upiększają nasze miasto. Wydaje mi się, że warto byłoby odświeżyć te rzeźby i na przykład zainstalować światła Led, które by oświetlały te formy przestrzenną zarówno dzień, jak i w nocy

-mówił Krystian, uczeń pobliskiej szkoły.

Na terenie Elbląga znajduje się około 54 form przestrzennych, które powstawały na przestrzeni lat. Niewielu elblążan wie, że rzeźby usytuowane przy al. Tysiąclecia w większości nie zmieniały swojej lokalizacji mimo zmian urbanistycznych. Nie wszystkie z nich nie zachowały się dziś, jednak te, które istnieją, zyskały wiernych odbiorców. Niektórzy mieszkańcy naszego miasta znaleźli swoje ulubione formy przestrzenne, które podziwiają.

Sądzę, że wszystkie formy przestrzenne na terenie naszego miasta są ładne. Mieszkam na Tysiąclecia, więc mogę wiele z nich oglądać na co dzień. Te szczególnie sobie upodobałam ze względu na wyrazistą barwę. Czerwony jest kolorem miłości. Jeśli miałabym wskazać, co ta rzeźba ma przedstawiać, to powiedziałabym, że jest to pąk kwiatu, na przykład czerwonej róży. Młody kwiat, który dopiero rozkwita

-mówiła pani Alicja.

A co na temat czerwonej "kuli" sądzą nasi czytelnicy ?

 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Forma przestrzenna Juliusz Wożniak ( zdjęć 12 )
Dodano: 2019-07-07 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6683371067047