Sobota, 27.04.2024, Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Jak wybrać dobre mieszkanie na wynajem dla studenta?

06.03.2020, 10:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jak wybrać dobre mieszkanie na wynajem dla studenta?

Każdego roku w okresie od wakacji do początku jesieni tysiące studentów poszukują mieszkań w miastach akademickich. Ofert na rynku jest wiele, jednak nie tak łatwo znaleźć odpowiedni lokal. Czym się kierować podczas poszukiwań? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wybierania odpowiedniego miejsca zamieszkania, jak i w trakcie podpisywania umowy.

Odpowiednia lokalizacja

W przypadku studenta lokalizacja mieszkania ma kluczowe znaczenie. Większość z nich nie posiada swoich samochodów, a nawet jeśli nimi dysponują, codzienna droga na uczelnię może być bardzo czasochłonna, jeśli do pokonania w korkach jest duży dystans. Nieco sprawniej przebiega transport komunikacją publiczną. Z drugiej strony również w tym przypadku trzeba się przygotować na utrudnienia związane z dużym ruchem ulicznym, który jest zmorą wielu miast studenckich, takich jak np. Kraków. Niemniej jednak wybór mieszkania nieopodal pętli tramwajowej lub autobusowej wydaje się nie najgorszym pomysłem. Optymalnie byłoby jednak zamieszkać w okolicy budynku uczelni, aby codzienną drogę na zajęcia student mógł pokonywać pieszo.

Właściwe warunki do nauki

Niewątpliwie mieszkanie studenta powinno zapewniać mu jak najlepsze warunki do nauki. O co chodzi? Po pierwsze o wyposażenie. Niezbędne jest duże biurko i wygodne, najlepiej ergonomiczne krzesło. Ponadto, dobrze by było, aby okna mieszkania nie wychodziły na ruchliwą drogę czy też hałaśliwy plac zabaw. Ważną kwestią jest również dostęp do internetu. Często wynajmujący oferują możliwość korzystania z łącza internetowego w cenie najmu. Jednak możliwy jest również scenariusz, w którym student sam musi zadbać o tę kwestię. Warto sprawdzić, czy w danym budynku podciągnięte są kable internetowe od sprawdzonego dostawcy. Niestety wciąż czasami jest to problem, zwłaszcza w centrach miast, w starym budownictwie, gdzie internet dostarczają jedynie lokalne firmy oferujące usługi na niskim poziomie.

Cena mieszkania dla studenta

Choć obowiązujący w społecznej świadomości obraz biednego studenta często okazuje się już dzisiaj mitem, nadal wielu z nich dysponuje mocno ograniczonymi środkami finansowymi. Dlatego też rozglądając się za mieszkaniem, studenci przywiązują dużą wagę do kosztów. Warto rozpocząć poszukiwania mieszkania jak najwcześniej, gdy liczba ofert na rynku jest jeszcze duża. W czerwcu czy w lipcu o wiele łatwiej znaleźć mieszkanie w okazyjnej cenie niż końcem września lub w październiku, kiedy właściciele podnoszą ceny, zdając sobie sprawę z desperacji studentów, którzy zwyczajnie muszą w końcu wynająć jakiś lokal.

Można również skorzystać z nowych mieszkań na wynajem, które oferuje np. R4R. Firma zajmuje się wynajmem jedynie nowych lokali prosto od dewelopera. Obecnie mieszkania można wynająć we Wrocławiu i Łodzi, niedługo dołączą do tego inwestycje w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Każde z tych miejsc jest miastem akademickim, więc to dobre rozwiązanie dla studentów szukających komfortu, jaki zapewnia nowe mieszkanie.

Współlokatorzy czy kawalerka?

Trudno udzielić uniwersalnej rady, czy lepiej wynająć kawalerkę, czy  pokój w mieszkaniu. Przede wszystkim, nie każdy student może sobie pozwolić na wynajęcie niezależnego mieszkania ze względów finansowych. Jednak ci, którzy mają taką możliwość, też nie zawsze decydują się na takie  rozwiązanie. Co prawda kawalerka zapewnia niezależność i spokój, jednak niektórzy preferują mieszkanie z innymi ze względów towarzyskich. Decydując się na mieszkanie ze współlokatorami, najlepiej, aby były to osoby znajome. W przeciwnym razie nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi.

Umowa najmu mieszkania

Przed podpisaniem umowy najmu koniecznie należy dokładnie sprawdzić zapiski umowy. Kilka podpunktów powinno się w niej znaleźć obowiązkowo. Mowa tutaj o:

 

  • wysokości czynszu;
  • opisie mieszkania wraz z adresem;
  • danych wynajmującego wraz z numerem dowodu osobistego;
  • protokole zdawczo-odbiorczym dołączonym do umowy.
     

Niewątpliwie, każdy student ma nieco inne potrzeby i wymagania. Niemniej jednak wydaje się, że powyższe wskazówki są dosyć uniwersalne, przez co kierując się nimi, łatwiej będzie znaleźć dobre mieszkanie dla studenta. 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.12755703926086