Czwartek, 25.04.2024, Imieniny: Marek, Jaroslaw, Wasyl
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Dopalacze w Elblągu. Z czym to się je? (fotoreportaż)

10.11.2008, 14:01:33 Rozmiar tekstu: A A A
Dopalacze w Elblągu. Z czym to się je? (fotoreportaż)

"Nieprzeznaczone do spożycia dla ludzi" taka adnotacja widnieje na opakowaniach zawierających dopalacze. A jednak ludzie spożywają je, jako „narzędzie do poszukiwania duszy i badania świadomości”. W sobotę otwarty został pierwszy w Elblągu funshop, czyli sklep z dopalaczami, a już cieszy się on niemałą popularnością. W dniu otwarcia sklep odwiedziło około 300 klientów. Co na to eksperci i właściciele elbląskich dyskotek?

„Dopalacze są legalną alternatywną dla niebezpiecznych i pochodzących z niewiadomego źródła substancji narkotycznych.” - czytamy na stronie internetowej sklepu. ”Ponadto są produkowane w warunkach podobnych do produkcji leków, co oznacza, że ich skład jest zawsze taki sam, a dzięki temu są przewidywalne w działaniu i bezpieczne.”

- W naszych produktach nie ma substancji narkotycznych – zapewnia sprzedawca elbląskiego funshopu – Większość ze składników, które znajdują się w naszych produktach, można kupić w każdej aptece.

Zdaniem sprzedawców, w Polsce dopalacze są okazami kolekcjonerskimi i nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi, ze względu na odmienne przepisy prawa w Polsce i Wielkiej Brytanii. Również nie każdy może kupić dopalacze
.
- Każdy klient przed zakupem dopalaczy, musi okazać dowód osobisty, bez względu na wiek - mówi sprzedawca elbląskiego funshopu. - Dowody sprawdzamy nawet pięćdziesięciolatkom. Nie jest to nakaz prawny. W naszej firmie jesteśmy przekonani, że mogą je kupować tylko osoby pełnoletnie, dlatego wprowadzamy nowe standardy dotyczące ich sprzedaży w Polsce.

Co na to pracownicy elbląskich lokali?
- Osobiście jestem przeciwny tego typu środkom – mówi przedstawiciel jednego z elbląskich lokali gastronomiczno-rozrywkowych. - Są to co prawda produkty kolekcjonerskie, ale jednak niebezpieczne. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć reakcji osoby najedzonej dopalaczem, gdyż jest ona nam nieznana. Inaczej to ma się w przypadku osoby po spożyciu alkoholu, a inaczej po spożyciu dopalacza. W naszym lokalu nie spotkaliśmy się jeszcze z tego typu środkami. Jednak z czysto biznesowego punktu widzenia osoba, która jest po dopalaczu, kupi u nas mniej alkoholu. Tym samym spadnie nam sprzedaż alkoholu.

Legalne, czyli bezpieczne?
Jak twierdzą sprzedawcy, wszystkie produkty zostały przebadane przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne na obecność takich zakazanych substancji jak: amfetamina, metaamfetamina, LSD, kokaina, heroina, MDMA, THC, morfina czy efedryna. W żadnym z badanych produktów, nie wykryto tych zabronionych związków. Czy to znaczy, że są bezpieczne?

Inaczej o dopalaczach mówią osoby, które na co dzień walczą z uzależnieniami od substancji narkotycznych.
- Dopalacze mają takie samo działanie i tak samo uzależniają jak np. amfetamina - tłumaczy Monika Malinowska z Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar w Warszawie. - Różnią się tylko tym, że nie są wymienione w wykazie substancji nielegalnych, czyli załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Sejm po prostu nie ma czasu zając się tą sprawą.

Dopalacze zawierają BZP (benzylopiperazynę), czyli substancję psychoaktywną o działaniu podobnym do amfetaminy. Pobudza, wywołuje euforię, zwiększa koncentrację oraz ogólne uczucie przyjemności. Efekty uboczne to drgawki, uczucie zagubienia, psychoza, bezsenność (czasem trwająca nawet 3 doby), przyśpieszenie akcji serca, mdłości, wymioty i bóle głowy. 
Używanie dopalaczy według lekarzy może skończyć się nawet zapaścią.

W lipcu 2008 roku Komisja Europejska wypowiedziała wojnę "niebezpiecznym środkom psychoaktywnym takim jak BZP" i zwróciła się do państw członkowskich o wzmocnienie kontroli. W listopadzie o sprawie będzie się dyskutowało w Parlamencie Europejskim, który w lutym tego roku zdecydował: członkowie UE mają kontrolować negatywny wpływ BZP na zdrowie swoich mieszkańców i stosować sankcje karne zgodne z prawem narodowym. Zaczęła się szeroko zakrojona delegalizacja BZP. Do tej pory zrobiły to m.in. Belgia, Dania, Grecja, Szwecja, Malta.

W Polsce BZP trafiła na listę substancji zakazanych dopiero niedawno. Obecnie pracuje się nad wpisaniem na listę kolejnej substancji, tym razem pochodzenia roślinnego. Polska na europejskie wytyczne reaguje późno. Chociaż Unia już w marcu uznała, że BZP musi zostać zabroniona, to nasz rząd dopiero na początku października uzupełnił listę, a teraz jeszcze musi to przegłosować Sejm.

Jednak nawet wpisanie jej na czarną listę może nie wystarczyć. Dopalacze to substancje projektowane komputerowo. Można zakazać sprzedaży jednej, ale producenci szybko zmodyfikują jej cząstki i zaczną sprzedawać je pod nową nazwą.

Sprawą zajmuje się już Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Z ich inicjatywy, jeszcze w tym roku ma powstać strona poświęcona dopalaczom. Zawarte będą tam informacje o szkodliwym działaniu wraz z opiniami ekspertów.

Fot. Mateusz Milanowski

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Otwarcie sklepu Dopalacze w Elblągu ( zdjęć 22 )
Dodano: 2008-11-09 | Fot. Mateusz Milanowski
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ kercjusz
    Poniedziałek, 10.11

    nie myślałem, że doczekam czasów kiedy narkotyki (w tym stymulanty jak i środki odurzające) będzie można kupić jak w zwykłym monopolowym... pisali o tym pisarze sci-fi w latach 50 jest to jedna z niewielu wizji które się naprawdę sprawdzają... prawo nie nadąży zakazywać tych substancji więc trzeba się przyzwyczajać do młodzieży (i nie tylko - wśród klientów były też osoby po 50!) na haju...

  2. 2
    0
    ~ dzon
    Wtorek, 11.11

    Nie chcesz nie bierz zawsze masz wybór!! przestańcie pisać swoje rozkminki w stylu nie pij Zenek wódki będziesz miał rozum krótki PS Legalna MARIHUANA

  3. 3
    0
    ~ Ojciec
    Środa, 12.11

    Jestem ojcem i muszę jakoś zabezpieczyć moje dzieci przed tymi środkami. Niestety ich wybory nie są w pełni świadome, a co dopiero mówić o legalnych środkach, które są ewidentnie narkotykami tylko pod inną przykrywką. Jestem pełen obaw i nadziei że ktoś ten "legalny" bajzel zlikwiduje.

  4. 4
    0
    ~ bronko
    Sobota, 15.11

    Do narkotyków lekkich sa dodawane mocne środki uzależniające, tak naprawdę tego nikt nie powie ponieważ straciłby klientele. Legalne środki są bezpieczniejsze właśnie dlatego że nie ingeruja ludzie którzy dla zysku chcieliby szybkiego uzaleznienia klientów. Co do różnych wypowiedzi na ten temat to wiadomo, niektórym obroty zaczynają spadać, tylko czekac aż ktos spali ten sklep bo ludzie wolą pewne środki niż wymieszane z jakimś swiństwem

  5. 5
    0
    ~ X
    Piątek, 14.08

    DLACZEGO NIKT NIE ZAKAŻE SPRZEDAŻY TYTONIU ?????????!!!!!!!!!!!!!!! ORAZ ALKOCHOLU !!!!!!!!!!!!! PYTAM SIĘ DLACZEGO ???????????????????

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1261389255524