Niedziela, 14.07.2024, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OSOBOWOŚĆ REGIONU

"Elbląg nie jest nudny i pusty skoro są tu tacy ludzie". Młodzież o Helenie Pilejczyk

02.03.2017, 12:00:04 Rozmiar tekstu: A A A
"Elbląg nie jest nudny i pusty skoro są tu tacy ludzie". Młodzież o Helenie Pilejczyk
Fot. Ryszard Biel

Gala Osobowość Regionu odbędzie się już w piątek. Obecnie trwają ostatnie próby, program uroczystości dopinany jest na ostatni guzik. Aleksandrze, Nikoli, Mateuszowi i Szymonowi, uczniom I Liceum Ogólnokształcącego przypadła niezwykle ważna rola w tym przedsięwzięciu. Wcielą się w rolę dziennikarzy, którzy przeprowadzą wywiad z Heleną Pilejczyk, łyżwiarką szybką, olimpijką, Honorową Obywatelką Elbląga i laureatką wydarzenia. Zapytaliśmy ich, jak się do niej przygotowywali, o co chcą zapytać panią Helenę i czy nie zżera ich trema przed występem na deskach elbląskiego teatru.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego ponad połową głosów wybrali Helenę Pilejczyk tegoroczną Osobowością Regionu. Czy przed tym wydarzeniem wiedzieliście, kim jest pani Helena, że osoba tak utytułowana mieszka w Elblągu?

Szymon (IIf): Słyszeliśmy, ale rzeczywiście nie wiedzieliśmy za dużo na jej temat. Przygotowania do roli dziennikarzy na pewno uzupełniły naszą wiedzę.

Aleksandra Szulc (IIc): Rzeczywiście my na temat pani Heleny wiemy już całkiem sporo. Myślę, że ten wywiad, który przeprowadzimy z laureatką podczas Gali, pomoże również widowni poznać więcej faktów z jej życia, dowiedzieć się szczegółów na temat jej dokonań.

Dlaczego zdecydowaliście się na udział w Gali i to w wyjątkowej roli, dziennikarzy, którzy "przepytują" tegoroczną laureatkę?

Nikola Gutmańska (IIc): Zaczęło się od tego, że w ogóle zgłosiliśmy się do udziału w Gali. Tak naprawdę na początku nie wiedzieliśmy, co dokładnie będziemy robili, zaangażowaliśmy się w przygotowania i ostatecznie przypadła nam taka rola.

Zakładam, że musieliście się specjalnie do niej przygotować. Nie tylko wcielacie się w rolę dziennikarzy, ale też wykonaliście dziennikarską robotę i przygotowaliście się do wywiadu.

Nikola: Dokładnie tak. Musieliśmy poznać naszą rozmówczynię. Wniknęliśmy więc trochę w jej życiorys. Nie tylko czytaliśmy o niej, ale też byliśmy na wystawie jej poświęconej. Chcieliśmy się dowiedzieć, w jakich zawodach brała udział, co osiągnęła w życiu, ale też czym się interesuje. Gdy już całkiem sporo wiedzieliśmy o naszej laureatce, musieliśmy ułożyć pytania, które jej zadamy. To zajęło nam trzy próby i nie ukrywam, było ciężkie.

Postaracie się zaskoczyć czymś panią Helenę, dowiedzieć o niej czegoś nowego?

Mateusz Rogowicz (IIc): To będą takie podstawowe pytania. Jak wspomina swoje dzieciństwo, co było jej najważniejszym celem w życiu, albo kogo najbardziej pamięta z czasów, gdy sama uczyła innych jeździć? Nie są to jakieś wymyślne pytania, ale odpowiedzie powinny zaciekawić.

Czy takie osoby jak Helena Pilejczyk mogą być dla młodych ludzi wzorem?

Aleksandra: Patrząc na to, co pani Helena robiła w życiu, z jaką pasją to robiła, to naprawdę powinniśmy się wzorować na takich ludziach i robić to, co kochamy.

Szymon: Taka Gala uświadamia, że w Elblągu w ogóle są takie osoby, że to nie jest takie nudne, puste miasto, tylko że są tu ludzie, którzy mają jakieś ambicje, chcą coś robić w swoim życiu. Taką osobą jest pani Helena.

Do udziału w Gali zgłosiliście się sami, więc pewnie już macie jakieś doświadczenie sceniczne?

Mateusz: Właśnie nie, ja przynajmniej, takiego doświadczenia nie mam. Dlatego stresuję się tym, jak wypadnę na gali, przed tak dużą publicznością i samą laureatką.

Aleksandra: Rzeczywiście, nie bardzo. Odczuwamy lekką tremę, ale myślę, że wszystko się uda.

Takie doświadczenie przyda wam się w przyszłości?

Szymon: Pewnie. To zawsze jest występ na scenie, zawsze jakieś doświadczenie.

Nikola: Bardzo. Już same przygotowania się nam przydadzą. Dostawaliśmy od pani Ani (przyp. red. Anna Daczkowska pomysłodawczyni, organizatorka wydarzenia) grube segregatory z informacjami o wymowie, tym jak seplenić, jak mówić, żeby nas było dobrze słychać. Myślę, że dzięki temu będziemy bardziej odważni, będziemy wiedzieli, jak wyglądają takie przedsięwzięcia od kuchni. Teraz gdy, organizowane będzie jakieś inne wydarzenie, przedstawienie będziemy mogli się zgłosić do udziału w nim, bo nie będziemy czuli już takiego stresu.

Helena Pilejczyk to polska łyżwiarka szybka, olimpijka, wielokrotna mistrzyni Polski, zdobywczyni brązowego medalu na igrzyskach w Squaw Valley 1960 i zdobywczyni tzw. małego wicemistrzostwa świata z Östersund 1960.

Uroczysta Gala Osobowości Regionu odbędzie się 3 marca, w elbląskim teatrze. To będzie dziewiąta edycja wydarzenia. W 2004 r. Anna Daczkowska stworzyła projekt Osobowość Regionu. Początkowo był on organizowany w Szkole Podstawowej nr 14 (na Zatorzu), gdzie pomysłodawczyni projektu uczyła przez wiele lat. Od kilku edycji Gala organizowana jest w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Galeria / Osobowość Regionu próba w teatrze ( zdjęć 16 )
Dodano: 2017-03-02 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Muczaczos
  Czwartek, 02.03

  Może porozmawiajmy o tych zapomnianych dzięki którym można dziś mówić o tej pani? Trenerzy działacze finansujący starty?!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1866958141327