Wtorek, 7.04.2020, Imieniny: Donata, Herman, Rufin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

KOD z listem otwartym do Prezydenta (opinia nadesłana)

19.11.2018, 14:50:51 Rozmiar tekstu: A A A
KOD z listem otwartym do Prezydenta
Na naszą redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy list otwarty skierowany do Prezydenta. Na co zwracają w nim uwagę członkowie elbląskigo oddziału Komitetu Obrony Demokracji oraz grupy Rozmawiajmy o Demokracji Forum Inicjatyw Obywatelskich w Elblągu? Na organizację uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Poniżej publikujemy treść listu:


"List otwarty do Prezydenta Miasta Elbląga
 
Szanowny Panie Prezydencie.
 
Jesteśmy obywatelami Polski, mieszkańcami Elbląga i okolic, dla których nie jest obojętne to co dzieje się z naszym wspólnym dobrem – Ojczyzną. Od jesieni 2015-go roku czyli od objęcia sterów władzy nad Polską przez PiS, aktywnie lub bardzo aktywnie reagujemy na bezpardonowe, szkodzące Polsce działania ze strony władzy. Ostatnio daliśmy wyraz temu poprzez zaangażowanie się w kampanię do wyborów samorządowych oraz przez uczestnictwo w nich jako obserwatorzy społeczni. Jednym z problemów nas, ludzi nazywanych też opozycją uliczną jest zbyt małe zaangażowanie społeczeństwa
w sprawy wspólne.

Szukamy okoliczności i okazji, by nie tylko protestować przeciwko czemuś ale też jednoczyć społeczność lokalną wokół czegoś pozytywnego. Uważamy jednak, że to rola nie tylko opozycji tej opisanej i tej nieformalnej jak nasza ( np. spod znaku KOD). To przede wszystkim rola władzy mającej łączyć wokół wspólnych wartości. Setna rocznica odzyskania niepodległości to była okazja by władze wszystkich szczebli mogły pokazać jak można dla wspólnego dobra jednoczyć ludzi.

Nie warto roztrząsać żenującego zachowania władz najwyższych z Prezydentem i Premierem na czele. Układanie się do ostatniej chwili najwyższych władz z faszyzującymi ugrupowaniami i niemal rejterada przed nimi to porażka Państwa. Radość ze święta uratowali prężni samorządowcy z całego kraju, pokazując, że Polska to nie tylko stolica opanowana przez ONR.
W kontekście tego pragniemy przedstawić nasz , obywatelski punkt widzenia dotyczący świętowania 11-go Listopada 2018-go roku w naszym mieście. To opozycyjno- obywatelskie postrzeganie z definicji zawiera element konstruktywnej krytyki. Inne nie miałoby sensu i zakrawałoby na podlizywanie się władzy.
 
Pozytywy jednak są. Obchody zostały zorganizowane, a udział w nim mieszkańców Elbląga i okolic był imponująco liczny. Wspaniała wojskowa grochówka też nie sprawiła zawodu.

A co można poprawić ?

Nagłośnienie. Niedostateczne na placu i jego brak na trasie marszu. Dobrze się śpiewa maszerując gdy stosowna pieśń podpowiada słowa i melodię z głośników. Czyni to atmosferę święta bardziej radosną. A czy orkiestra wojskowa byłaby zbyt wielkim luksusem w takie święto ?
 
Niedobrze jest być niepunktualnym. Gdy zapowiadane na godz 12:15 wspólne odśpiewanie roty odbyło się o godz 13:00 część uczestników święta chętnych do wspólnego śpiewania opuściła Plac. Rota nie jest powszechnie znaną pieśnią. Należałoby zadbać o udostępnienie tekstu poprzez wyświetlenie lub powszechniejszy dostęp do treści wydrukowanej.
 
Zabrakło oferty dla dzieci. Chociaż listopad nie sprzyja rodzinnemu piknikowaniu to obdarowanie dzieci np. chorągiewki czy balonikami w narodowych barwach (a i unijnych) sprawiłoby dużo radości dzieciom. A to one powinny być w pierwszej kolejności edukowane „obywatelsko”. Zabrakło też elementu ludyczności, zabawy dla dorosłych.
 
Reasumując: Święto Niepodległości w takim wydaniu przesuwa się na skali podobnych uroczystości w stronę obchodów pierwszomajowych z minionej epoki. Część oficjalną – przemówienia z okazji - warto zredukować na korzyść angażowania ludzi, którzy na takie święto przybyli.
 
Nie wykorzystano okazji by w tych trudnych dla kraju czasach dać licznie i spontanicznie zebranym mieszkańcom okazję to obywatelskiej edukacji, pokazywania wartości, zachęty do uczestniczenia w życiu miasta.
 
Organizacja takich świąt to niełatwe przedsięwzięcie. Być może wykorzystanie przez Urząd Miasta tzw. czynnika społecznego czyli nas obywateli, w organizowaniu następnych obchodów spowoduje, że podział na: my organizatorzy i wy uczestnicy (odbiorcy) nie będzie tak wyraźny. Z pożytkiem dla wszystkich.
 
 
Z poważaniem
 
W imieniu Komitet Obrony Demokracji Grupa w Elblagu
oraz
Rozmawiajmy o Demokracji Forum Inicjatyw Obywatelskich w Elblągu
Leszek Kotyński"
 

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ J-196
  Poniedziałek, 19.11

  I takie "ważne przemyślenia" należy kierować do prezydenta i to w liście otwartym? Kłania się nos i tabakiera oraz przerost formy nad treścią. Prawdopodobnie poziom pojawiających się "pism" w info ("zatroskanego PO-wiaka, teraz ten) ma świadczyć o ważności piszących? O ich niedowartościowaniu? O dziwnej roli "redakcji" info w tych "przemyśleniach". Prezydent zapewne poczuł się wyróżniony i dowartościowany pochwałą za grochówkę i naganą za nagłośnienie. Nie ma się co dziwić, że dyktatorzy przejmują władzę skoro demokracja ma KODziarzy na takim poziomie. Weźcie się do roboty dla wyciągnięcia miasta do roli panny na wydaniu dla Pomorza.

 2. 2
  +20
  ~ ndnd
  Poniedziałek, 19.11

  KOD ręce z dala od Polski

 3. 3
  +3
  ~ sygnalizacja
  Poniedziałek, 19.11

  Słyszałam ze na organizacje swieta pis wydał az ok.200mln zł. A ja się pytam gdzie one się podziały czyzby Polska to tylko Warszawa ?!! Dlaczego nic nie trafiło do Elblaga czy my Elblązanie nie płacimy podatków !!!!!!!!!Przeciez to pieniądze nas podatników a nie rządu i powinny być równo rozdzielane.Moze zaprotestujemy tak jak policjanci i przestaniemy płacic podatki bo po co .

 4. 4
  +3
  ~ kwadrat
  Poniedziałek, 19.11

  s://www.info.elblag.pl/28,55002,To-juz-mozna-nazwac-kryzysem-Wiceprezydent-Elblaga-i-byly-wojewoda-wsrod-protestujacych-pod-sadem-.html Tak dla porównania. Dziękuję...

 5. 5
  +8
  ~ b0ss
  Poniedziałek, 19.11

  Czy jak obecna opozycja dojdzie do władzy, to dalej będą w opozycji, czy zrobią czystki ala Rewolucja Francuska?

 6. 6
  +4
  ~ Adam
  Poniedziałek, 19.11

  To prawda - podpisuję się pod tym apelem. Organizacja Swięta na placu to była partyzantka. Amatorzy zrobiliby to lepiej.

 7. 7
  +7
  ~ Kat Na Idiotów
  Poniedziałek, 19.11

  Żałosne! Autor wraz z senatorkiem i Michałkiem najpierw niech wygrają wybory potem rozpoczną zmiany przy organizacji kolejnej obchodów! A tak przy okazji proszę o podanie adresu mail do kontaktu z autorem mam kilka uwag co do organizowanych wcześniej demonstracji i kilka propozycji do wykorzystania. Czekam na kontakt, żeby tylko nie było tak jak z kontaktem z Michałkiem czyli brak kontaktu.

 8. 8
  +3
  ~ Jerzy W
  Poniedziałek, 19.11

  Jesteście zwykłymi men.... Pis w odróżnieniu od was podniósł kwotę wolną od podatku podniósł płacę minimalną chyba już dwukrotnie dał 500 plus. PIS jest tylko trochę mniejszym bydlakiem od was ale to jest już dobra zmiana . W dupie mam waszą demokrację i wasze porządki i konstytucję którą do tej pory se d... wycieraliści

 9. 9
  +5
  ~ wer
  Poniedziałek, 19.11

  Gdzie żeście ch.... byli jak zaniechano powszechnej prywatyzacji przy zmianie ustroju. Gdzie była wtedy wasza konstytucja? Ja wiem wisiała przy muszki w sra....

 10. 10
  --2
  ~ J-196
  Poniedziałek, 19.11

  ~Jurek W. i wer - jesteście cudowni. Jak będę już radną to do was dołączę. Umiecie jasno wyrazić co autor ma na myśli i jednocześnie macie rację, co mi się prawie wcale nie zdarza. Lubię takich konkretnych chłopów.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.