Środa, 17.07.2019, Imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

"Zależało nam, by przypomnieć historię odzyskania przez Polskę niepodległości"

19.10.2018, 15:45:25 Rozmiar tekstu: A A A
"Zależało nam, by przypomnieć historię odzyskania przez Polskę niepodległości"
Fot. Ryszard Biel
Projekt „Polska Niepodległa” realizowany był od 1 marca br. - Zadanie polegało na upowszechnieniu 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przez zespół wokalno-instrumentalny Lazurki - mówiła Izabela Babraj, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej Lazarus.
 
Zespół w ramach projektu wykonywał utwory nawiązujące do walki o niepodległość. Występy odbywały się w Szkole Podstawowej nr 14, Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, Domie Pomocy Społecznej „Niezapominajka”, Szkole Podstawowej nr 8 i nr 9, Spółdzielni Mieszkaniowej Zakrzewo, II LO, Szkole Podstawowej nr 12 i Uniwersytecie III Wieku.
 
- W trakcie koncertów rozdawane były kotyliony, które własnoręcznie zostały wykonane przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy Lazarus – dodała Izabela Babraj.
 
Zespół Lazurki składa się z kadry i uczestników ŚDS Lazarus: kierownik ŚDS Paweł Gołębiewski (trąbka), terapeuta Sławomir Bałchan (puzon, wokal), terapeuta Zbigniew Pisarkiewicz (saksofon, wokal), terapeutka, logopeda Karolina Oleszczuk (wokal), uczestnik Andrzej Czerniawski (perkusja), uczestnik Wiesław Sztuka (gitara basowa), uczestnik Rafał Nowakowski (wokal), uczestnik Józef Reczek (wokal), uczestnik Łukasz Sztajnke (wokal), uczestnik Sebastian Kapałka (wokal).
 
- Gościnnie z zespołem Lazurki w tym projekcie występowała w charakterze narratora uczetniczka Helena Stachnowicz, była polonistka wielu szkół w Elblagu – mówiła Izabela Babraj.
 
- W ramach projektu Polska Niepodległa została przeprowadzona ankieta, która miała na celu sprawdzenie przez przekaz krótkiej historii w formie koncertu wpływa na łatwiejsze zapamiętanie i skojarzenie przekazywanych informacji – informował Paweł Gołębiewski.
 
Ankiety były wypełniane przez publiczność przed koncertem, a następnie po. Pytania dotyczyły m.in. wskazania po ilu latach Polska odzyskała niepodległość (123), kto był wodzem naczelnym Armii Polskiej (Józef Piłsudski) oraz która pieśń była  pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiegow w  czasie odzyskania niepodległości przez Polskę (My Pierwsza Brygada).
 
- Ankietowanych było 70: 30 osób ze szkół podstawowych, 20 ze szkół średnich oraz 20 ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Wszystkie kwestionariusze zostały wypełnione prawidłowo przez respondentów – zapewniała Izabela Babraj.
 
Co dały ankiety?
 
Ankieta zawierała 10 pytań związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Dokonując analizy omawianych pytań należy stwierdzić, że forma przekazu historii w postaci występu artystycznego wśród ankietowanych przynosi pozytywny skutek i jest ciekawą formą przedstawiania treści historycznych oraz patriotycznych
 
– podkreśliła Izabela Babraj.
 
Dziś, 19 października, w Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja podsumowująca projekt.
 
Zależało nam na tym, aby pokazać słuchaczom, jak w bardzo prostym i konkretny sposób można przypomnieć historię odzyskania przez Polskę niepodległości
 
– mówił Paweł Gołębiewski.

Koniec projektu to jednak nie koniec występów zespołu Lazurki. - 9 listopada udajemy się do Fromborka z programem „Polska Niepodległa”. Zaprosiliśmy emerytowanych nauczycieli do nas. 14 listopada wystąpimy dla nich w Stowarzyszeniu Lazarus - wymieniał Paweł Gołębiewski. - Bardzo chętnie to robimy. Przygotowywaliśmy się do tego projektu pół roku. To bardzo ciężka praca, ale mamy z tego niesamowitą przyjemność i satysfakcję.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Lazarus koncert 100 lecie niepodległości ( zdjęć 20 )
Dodano: 2018-10-19 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.