Sobota, 27.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Gaz łupkowy - amerykański sen czy zwykłe mrzonki? (opinia nadesłana)

12.02.2012, 08:00:26 Rozmiar tekstu: A A A

Jadąc przez Warmię i Mazury w niedalekiej przyszłości będzie można zobaczyć widok jak z amerykańskiego obrazka. W Rogitach koło Braniewa stanęła pierwsza w województwie wieża wiertnicza. Na horyzoncie majaczą już kolejne, ponieważ siedem innych firm uzyskało kilkanaście koncesji poszukiwawczych. Czego szukają wielkie koncerny krajowe i zagraniczne w naszych okolicach? Swojego „łupkowego Eldorado”

Eldorado - ponieważ nikt nie wie, gdzie dokładnie znajduje się gaz, ile go jest i czy wydobycie będzie opłacalne. Statystyki jednak rozpalają wyobraźnię. Polska może posiadać nawet 5,3 bln m sześć. złóż gazu łupkowego. Taka ilość zaspokoiłaby potrzeby naszego kraju na prawie 300 lat. Optymiści mówią o prawdziwej rewolucji - amerykańskim śnie w wersji polish, sceptycy o śnie na jawie. Po czyjej stronie leżą racje, i ile z tego tortu dostanie się naszemu regionowi?
   
Kraina gazem i ropą płynąca

Warmia i Mazury może być prawdziwym zagłębiem gazu łupkowego, według prognoz znajduje się tutaj 1/4 wszystkich polskich zasobów. Problem tkwi w tym, że prawie połowa tych obszarów jest cenna przyrodniczo. Nie da się zaprzeczyć, że proces  wydobywania gazu metodą szczelinowania hydraulicznego ma wpływ na środowisko.
   
Pod powierzchnię ziemi wtłacza się pod ciśnieniem, ogromne ilości wody z lekkim roztworem chemicznym, które mają rozsadzić skały i uwolnić gaz. Przeciwnicy biją na alarm, że grozi to skażeniem wód gruntowych. Może to uderzyć w interesy mieszkańców, ale również rolników i branżę turystyczną.  Kontrowersje budzi również zapis w ustawie, który zezwala na bezpłatne korzystanie z wód gruntowych (pojedynczy zabieg szczelinowania to ok. 2000 m3 wody).

Szczelinowanie przebiega głęboko pod powierzchnią ziemi i nie ma możliwości przedostanie się chemikaliów- zapewniają zwolennicy. Prawie każda forma produkcji energii wiąże się z dużym zużyciem wody, ale w naszym regionie nie cierpimy na jej brak. Również ruch ciężarowy, emitowanie hałasu i odpadów nie powinien stanowić problemu. Wieże wiertnicze mają znajdować się z dala od zamieszkanych terenów (plusem jest również jeden z niższych w Polsce współczynników zaludnienia). Powołują się także na doniesienia z Niemiec czy Francji o sponsorowaniu środowisk proekologicznych przez Gazprom.

Amerykański sen, ale dla kogo

Duża część koncesji trafia do zagranicznych koncernów. Budzi to obawy, czyj jest gaz i czy nie sprzedajemy sreber rodowych. Trąci to koncepcjami spiskowymi. Trzeba wyraźnie powiedzieć, polskie firmy nie włączają się w wyścig, ponieważ nie mają odpowiednich technologii i kapitału. Jeśli zostaną wprowadzone odpowiednie regulacje prawne, z pewnością nie stracimy na tym. Na zyski mogą liczyć również gminy, które mogą spodziewać się dużych wpływów z opłat eksploatacyjnych czy korzystanie ze środowiska naturalnego.
   
Wydobycie gazu łupkowego to ogromne inwestycje, głównie w infrastrukturę. Nowe technologie, wykwalifikowani pracownicy i co najważniejsze, nowe miejsca pracy. W regionie o jednym z wyższych współczynników bezrobocia, perspektywa zatrudnienia i rozwoju może być kartą przetargową. To wszystko wydaje się ogromną szansą dla Polski i naszego regionu, jednak póki gaz  nie zagości w naszych domach,  lepiej powstrzymać się od skrajnych ocen.

Dla zainteresowanych tematem w szerszej skali polecam archiwalne odcinki wywiadów w Radiu TokFm, ekspertyzę Instytutu Kościuszki - długa, momentami przesadnie optymistyczna, ale porusza wiele kwestii, film dokumentalny „Gasland” (nominowany do Oscara) , który przedstawia punkt widzenia przeciwników.

 

Marta Mróz

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +11
    ~ Kuba3
    Niedziela, 12.02

    Pani Marto. "pojedynczy zabieg szczelinowania to ok. 2000 m² wody". Jest Pani pewna, że chodzi o metry kwadratowe?. Moim skromnym zdaniem powinno być napisane 2000m3 - dwa tysiące metrów sześciennych.

  2. 2
    +14
    ~ Antek
    Niedziela, 12.02

    A czemu ma służyć wieloletnie deprecjonowanie Polski i Polaków oraz skłócanie wewnętrzne? Właśnie temu, aby bez sprzeciwu samych zainteresowanych (czyli Polaków) złupić wszystko co się da, okraść, zniszczyć, wypluć.... a Polacy jeszcze temu przyklasną. Jak Św. Pamięci Prof. Lech Kaczyński mówił o wartości, skarbie Narodowym, jakim jest Gaz i Ropa łupkowa, to użyteczne media przy aplauzie użytecznych idiotów, zrobiły z niego oszołoma, kretyna.... Dziś z naszego majątku, dla Polaków nie wynika nic. Oddaliśmy koncesje na wydobycie Gazu za 1% wpływu do budżetu Państwa. Nie wiem, czy z tego należy się śmiać, czy też mocno zapłakać nad własną głupotą, ale fakty są właśnie takie- Polak przed szkodą i po szkodzie głupi!

  3. 3
    +4
    ~ obserwator
    Niedziela, 12.02

    To wcale nie jest pierwsza wieża wiertnicza w województwie. Już w 1998 r. w Krośnie pod Ornetą stawiali wieżę i sprawdzali złoża ropy, choć nie znaleźli na skalę przemysłową

  4. 4
    +5
    ~ Nie lekceważcie
    Niedziela, 12.02

    http://alterkino.org/gasland http://gasland.pl/ http://1616.salon24.pl/155948,megaprzekret http://wolnemedia.net/ekologia/blokada-miedzynarodowej-konferencji-ws-gazu-lupkowego/ http://wolnemedia.net/ekologia/gaz-tym-razem-glupkowy/ http://wolnemedia.net/prawo/gaz-lupkowy-korupcja-i-kontrowersje/ http://wolnemedia.net/wiadomosci-z-kraju/z-lupkow-polska-dostanie-grosze/ http://wolnemedia.net/wiadomosci-z-kraju/kaszubskie-protesty-przeciw-wydobyciu-gazu-lupkowego/ http://wolnemedia.net/gospodarka/na-koncesjach-stracilismy-100-mld-zl/ http://wolnemedia.net/polityka/lekkomyslne-panstwo-odpowiedzialni-obywatele/ http://wolnemedia.net/ekologia/gazowa-nagonka-na-ekologow/ http://wolnemedia.net/ekologia/od-gazu-lupkowego-do-acta/ http://wolnemedia.net/ekologia/gaz-lupkowy-w-zurawlowie/ http://wolnemedia.net/ekologia/od-gazu-lupkowego-do-acta/ http://wolnemedia.net/ekologia/lupkoentuzjasci/ http://wolnemedia.net/ekologia/gaz-lupkowy-czy-naprawde-warto/ http://wolnemedia.net/ekologia/gaz-lupkowy/ http://wolnemedia.net/ekologia/odpowiedz-ministerstwa-srodowiska-ws-gazu-lupkowego/ http://www.extremeconcept.pl/index.php/news/91-korupcja-lupkowa http://pl.gloria.tv/?media=210910 http://www.harmonica.pl/swiadomosc_artykuly50.htm http://bejda.blogspot.com/p/akcja-shale-gas-world-europe-2011.html http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2012/01/geolog-z-kanady-o-niebezpieczenstwach-zwiazacnych-z-gazem-lupkowym http://roztocze.az.pl/forum/viewthread.php?thread_id=19&pid=57 iddd.de/fracPL5.pdf http://newworldorder.com.pl/post,1788,0 http://newworldorder.com.pl/artykul,2966,Zatrucie-wod-w-Polsce-przez-Frac http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/jak-cos-znajda-koniec http://biznes.onet.pl/ostrzezenia-przed-skazeniami-przy-eksploatacji-gaz,18567,4838160,1,news-detal http://cia.media.pl/warszawa_protest_przeciwko_wydobyciu_gazu_lupkowego

  5. 5
    +9
    ~ jmaniek
    Niedziela, 12.02

    AMERYKANIE I TAK ŁAPĘ POŁOŻĄ ,TO TYLKO BĘDZIE INTERES JANKESÓW,A POLSKA OCZYWIŚCIE OCHŁAPY Z ZYSKU

  6. 6
    +2
    ~ ?
    Niedziela, 12.02

    NA POMORZU JEST NAJWIECEJ GAZU LUPKOWEGO.ELBLAZAN WARMIA I MAZURY NIE INTERESUJA.

  7. 7
    --3
    ~ gaz
    Niedziela, 12.02

    \\\"(pojedynczy zabieg szczelinowania to ok. 2000 m² wody).\\\" woda mierzona w m2 to chyba jakaś nowa metoda przeciwników wydobycia gazu łupkowego ?

  8. 8
    +4
    ~ Co będzie z nami
    Niedziela, 12.02

    Witam Zacząłem przeglądać strony podane przez " Nie lekceważcie" Jest tego dużo , ale warto. Kolejny raz jesteśmy traktowani jak bydło.

  9. 9
    0
    ~ H
    Niedziela, 12.02

    CO WY REDAKCJO TAK O TEJ WARMII I MAZURACH?ZAKOCHALISCIE SIE W YM NAJBARDZIEJ ZACOFANM REGIONIE POLSKI?

  10. 10
    +5
    ~ Irenka
    Niedziela, 12.02

    1. Rozpoczęty w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku proces skretynienia populacji nadwiślańskiej nie tylko nigdy się nie skończył, ale z powodzeniem się pogłębiał, żeby już nowym stuleciu, szczególnie w okresie nazwanym przemiennie „epoką orlików”, „erą kultu salonu” bądź „erą zielonej wyspy”, zbliżyć się niebezpiecznie do granic debilnego absolutu. 2. Powstały wraz z początkiem okresu polskiej transformacji kurzo-mózgi gatunek z rodziny homo polonicus zwany „lemingiem polskim” (Seaman, 2010) nie tylko nie wyginął, ale wraz z postępującym skretynieniem środowiska miał się coraz lepiej, by się ostatecznie przemienić w kompletnie bezmózgą mutację „nadwiślańskich jamochłonów”. 3. Ten typ ewolucji stoi w ewidentnej sprzeczności z teorią rozwoju osobniczego gatunków Karola Darwina. Bowiem, o ile Darwin zakładał, że od zarania dziejów Ziemi, ewolucja organizmów żywych szła w kierunku rozwojowym, to w drugiej połowie okresu Trzeciej Rzeczypospolitej nastąpiło niewytłumaczalne dla nauki odwrócenie tego trendu. 4. Ponieważ użyta w tekście nazwa Homo Polonicus może implikować uogólniającą, a fałszywą tezę, że wszyscy Polacy to lemingi, utwierdzając niesłusznie Rodaków w zgubnym dla narodu kompleksie ich mniejszej wartości w stosunku do lepszych „europejczyków, chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że termin rodzajowy Homo Polonicus można śmiało stosować przemiennie z terminem Homo Europaeus. To samo odnosi się do terminów gatunkowych colenterata vistulae oraz coelenterata europeica. 5. Najbardziej zadziwiające jest jednak, iż pomimo genetycznego dryfu w kierunku form osobniczych coraz bardziej bezrozumnych, życie w rejonie Wisły toczy się w najlepsze...", koniec cytatu. Dziękuję Panu za komentarz i serdecznie pozdrawiam, Krzysztof Pasierbiewicz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4152851104736